ARiMR: ostatni termin na złożenie wniosku o dopłatę
REKLAMA
Jak poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podstawowy termin składania wniosków minął 17 maja. Ci rolnicy, którzy złożyli je do tego dnia, dostają dopłaty w całości. Wnioski złożone po tym terminie - między 17 maja a 11 czerwca - są co prawda przyjmowane, ale za opóźnienie dopłaty są pomniejszane o 1 proc. za każdy dzień roboczy.
REKLAMA
Pomniejszenia dopłat nie obejmą jednak powodzian, choć muszą oni powiadomić Agencję o tym, że dotknęła ich powódź czy też inne nadzwyczajne zdarzenie, np. osunięcie ziemi i przedstawić dowód wystąpienia szkody. Zgodnie z przepisami, mają na to 10 dni od momentu, gdy są w stanie to zrobić.
Do 4 czerwca do Agencji trafiło już ok. 1,37 mln wniosków. 21 tys. zostało złożonych po 17 maja.
REKLAMA
W tym roku rolnicy ubiegający się o przyznanie płatności bezpośrednich, a także 11 pozostałych płatności - takich jak dopłata do gospodarowania na terenach górskich, rolno-środowiskowa i na poprawę dobrostanu zwierząt oraz innych płatności uzupełniających - wypełniali tylko jeden formularz. Były one już częściowo wypełnione przez Agencję, na podstawie danych z wniosków w 2009 r.
W tym roku po raz pierwszy rolnicy mogą starać się o dopłaty do roślin strączkowych i motylkowatych. W kilku województwach przysługują rolnikom dotacje do chowu krów i owiec oraz dopłaty do prowadzenia upraw drzew takich jak: brzoza, topola czy wierzba. Rolnicy, którzy chcą skorzystać z takich dopłat, muszą we wnioskach zadeklarować tak wykorzystywane grunty jako odrębne działki rolne.
Suma dopłat to 3,25 mld euro. Dodatkowa kwota ok. 1,35 mld zł trafi na wspieranie gospodarstw na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach. Szacowana na ten rok podstawowa stawka płatności wyniesie maksymalnie 141,06 euro/ha.
REKLAMA
Uzupełniająca płatność podstawowa - do powierzchni innych roślin i do powierzchni gruntów ornych, na których nie jest prowadzona uprawa roślin wyniesie maksymalnie 82,46 euro/ha, płatność uzupełniająca do powierzchni uprawy chmielu - 336,05 euro/ha, płatność do powierzchni roślin przeznaczonych na paszę, uprawianych na trwałych użytkach zielonych - 110,18 euro/ha.
Płatność do krów to w tym roku 142,5 euro/sztukę, a płatność do owiec - 30 euro/sztukę. Płatność do pomidorów wyniesie ok. 39,44 euro/tonę, przejściowe płatności z tytułu owoców miękkich - 400 euro/ha, płatność cukrowa ok. 12,59 euro/tonę, a specjalna płatność obszarowa do powierzchni upraw roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych - 60 euro/ha.
REKLAMA
REKLAMA