REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ARiMR: ostatni termin na złożenie wniosku o dopłatę

REKLAMA

Tylko do najbliższego piątku rolnicy mogą składać wnioski o dopłaty bezpośrednie i 11 pozostałych płatności uzupełniających za 2010 r. Potem nie dostaną już żadnych dopłat.

Jak poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podstawowy termin składania wniosków minął 17 maja. Ci rolnicy, którzy złożyli je do tego dnia, dostają dopłaty w całości. Wnioski złożone po tym terminie - między 17 maja a 11 czerwca - są co prawda przyjmowane, ale za opóźnienie dopłaty są pomniejszane o 1 proc. za każdy dzień roboczy.

REKLAMA

Pomniejszenia dopłat nie obejmą jednak powodzian, choć muszą oni powiadomić Agencję o tym, że dotknęła ich powódź czy też inne nadzwyczajne zdarzenie, np. osunięcie ziemi i przedstawić dowód wystąpienia szkody. Zgodnie z przepisami, mają na to 10 dni od momentu, gdy są w stanie to zrobić.

Do 4 czerwca do Agencji trafiło już ok. 1,37 mln wniosków. 21 tys. zostało złożonych po 17 maja.

REKLAMA

W tym roku rolnicy ubiegający się o przyznanie płatności bezpośrednich, a także 11 pozostałych płatności - takich jak dopłata do gospodarowania na terenach górskich, rolno-środowiskowa i na poprawę dobrostanu zwierząt oraz innych płatności uzupełniających - wypełniali tylko jeden formularz. Były one już częściowo wypełnione przez Agencję, na podstawie danych z wniosków w 2009 r.

W tym roku po raz pierwszy rolnicy mogą starać się o dopłaty do roślin strączkowych i motylkowatych. W kilku województwach przysługują rolnikom dotacje do chowu krów i owiec oraz dopłaty do prowadzenia upraw drzew takich jak: brzoza, topola czy wierzba. Rolnicy, którzy chcą skorzystać z takich dopłat, muszą we wnioskach zadeklarować tak wykorzystywane grunty jako odrębne działki rolne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Suma dopłat to 3,25 mld euro. Dodatkowa kwota ok. 1,35 mld zł trafi na wspieranie gospodarstw na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach. Szacowana na ten rok podstawowa stawka płatności wyniesie maksymalnie 141,06 euro/ha.

REKLAMA

Uzupełniająca płatność podstawowa - do powierzchni innych roślin i do powierzchni gruntów ornych, na których nie jest prowadzona uprawa roślin wyniesie maksymalnie 82,46 euro/ha, płatność uzupełniająca do powierzchni uprawy chmielu - 336,05 euro/ha, płatność do powierzchni roślin przeznaczonych na paszę, uprawianych na trwałych użytkach zielonych - 110,18 euro/ha.

Płatność do krów to w tym roku 142,5 euro/sztukę, a płatność do owiec - 30 euro/sztukę. Płatność do pomidorów wyniesie ok. 39,44 euro/tonę, przejściowe płatności z tytułu owoców miękkich - 400 euro/ha, płatność cukrowa ok. 12,59 euro/tonę, a specjalna płatność obszarowa do powierzchni upraw roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych - 60 euro/ha.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  REKLAMA

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane i opublikowane. Wchodzi w życie 22 lutego ze skutkiem od 1 stycznia

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Już 21 lutego rozporządzenie to zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  REKLAMA

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

  REKLAMA