REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ARiMR: ostatni termin na złożenie wniosku o dopłatę

REKLAMA

Tylko do najbliższego piątku rolnicy mogą składać wnioski o dopłaty bezpośrednie i 11 pozostałych płatności uzupełniających za 2010 r. Potem nie dostaną już żadnych dopłat.

Jak poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podstawowy termin składania wniosków minął 17 maja. Ci rolnicy, którzy złożyli je do tego dnia, dostają dopłaty w całości. Wnioski złożone po tym terminie - między 17 maja a 11 czerwca - są co prawda przyjmowane, ale za opóźnienie dopłaty są pomniejszane o 1 proc. za każdy dzień roboczy.

REKLAMA

Pomniejszenia dopłat nie obejmą jednak powodzian, choć muszą oni powiadomić Agencję o tym, że dotknęła ich powódź czy też inne nadzwyczajne zdarzenie, np. osunięcie ziemi i przedstawić dowód wystąpienia szkody. Zgodnie z przepisami, mają na to 10 dni od momentu, gdy są w stanie to zrobić.

Do 4 czerwca do Agencji trafiło już ok. 1,37 mln wniosków. 21 tys. zostało złożonych po 17 maja.

REKLAMA

W tym roku rolnicy ubiegający się o przyznanie płatności bezpośrednich, a także 11 pozostałych płatności - takich jak dopłata do gospodarowania na terenach górskich, rolno-środowiskowa i na poprawę dobrostanu zwierząt oraz innych płatności uzupełniających - wypełniali tylko jeden formularz. Były one już częściowo wypełnione przez Agencję, na podstawie danych z wniosków w 2009 r.

W tym roku po raz pierwszy rolnicy mogą starać się o dopłaty do roślin strączkowych i motylkowatych. W kilku województwach przysługują rolnikom dotacje do chowu krów i owiec oraz dopłaty do prowadzenia upraw drzew takich jak: brzoza, topola czy wierzba. Rolnicy, którzy chcą skorzystać z takich dopłat, muszą we wnioskach zadeklarować tak wykorzystywane grunty jako odrębne działki rolne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Suma dopłat to 3,25 mld euro. Dodatkowa kwota ok. 1,35 mld zł trafi na wspieranie gospodarstw na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach. Szacowana na ten rok podstawowa stawka płatności wyniesie maksymalnie 141,06 euro/ha.

REKLAMA

Uzupełniająca płatność podstawowa - do powierzchni innych roślin i do powierzchni gruntów ornych, na których nie jest prowadzona uprawa roślin wyniesie maksymalnie 82,46 euro/ha, płatność uzupełniająca do powierzchni uprawy chmielu - 336,05 euro/ha, płatność do powierzchni roślin przeznaczonych na paszę, uprawianych na trwałych użytkach zielonych - 110,18 euro/ha.

Płatność do krów to w tym roku 142,5 euro/sztukę, a płatność do owiec - 30 euro/sztukę. Płatność do pomidorów wyniesie ok. 39,44 euro/tonę, przejściowe płatności z tytułu owoców miękkich - 400 euro/ha, płatność cukrowa ok. 12,59 euro/tonę, a specjalna płatność obszarowa do powierzchni upraw roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych - 60 euro/ha.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Ponad 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki wynagrodzeń dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Większe ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

REKLAMA

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

REKLAMA