Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MSWiA: prace porządkowe na terenach dotkniętych powodzią

Na terenach popowodziowych prowadzone są prace porządkowe i akcja odkomarzania. Odpompowywana jest woda z zalanych piwnic, domów oraz gospodarstw. Na bieżąco monitorowana jest sytuacja epidemiologiczna. Badane są próbki wody z sieci wodociągowych i studni.

Województwo małopolskie

Trwa akcja odkomarzania. Dziś (16 czerwca br.) czterem gminom, na terenach, na których w czasie powodzi powstały największe rozlewiska: Szczucinie, Szczurowej, Wietrzychowicach i Brzeszczach - zostaną łącznie przekazane 2 mln złotych na dofinansowanie walki z komarami. Odkomarzanie na terenach tych gmin obejmie 22 tysiące hektarów.

W powiecie brzeskim rozlewiska na terenie gminy Szczurowa w miejscowościach Księże Kopacze, Kwików, Borzęcin, Gnojnik, Kopacze Wielkie oraz Wola Przemykowska nie zagrażają budynkom i mieszkańcom, woda prawie całkowicie zeszła z zalanych miejscowości. Wykonano drogę z płyt do wyrwy na rzece Wiśle w miejscowości Kwików oraz zabezpieczono wyrwę workami z piaskiem.

Na terenie powiatów bocheńskiego oraz chrzanowskiego 14 czerwca br. zakończono akcję wypompowywania wody z rozlewisk.

Na terenie powiatu dąbrowskiego występują rozlewiska w gminach: Gręboszów, Bolesław, Szczucin, Mędrzechów, Olesno, Dąbrowa Tarnowska. Powierzchnia rozlewisk wynosi 2 500 - 3 000 ha. Trwa wypompowywanie wody.

W powiecie oświęcimskim wypompowywana jest woda z rozlewiska w gminie Brzeszcze.

W powiecie tarnowskim występują rozlewiska wody w Woli Rogowskiej, Wietrzychowicach, i Żabnie. W Woli Rogowskiej działa przepompownia, która pompuje wodę do Wisły. W gminie Wierzchosławice przepompowywana jest woda z rozlewisk.

W gminach: Gromnik, Rzepiennik Strzyżewski, Pleśna, Tuchów, Ciężkowice, Żabno, Tarnów, Ryglice, Wierzchosławice, Szerzyny, Wojnicz i Zakliczyn trwa wypompowywanie wody z zalanych studni oraz ich dezynfekcja.

W Ciężkowicach bez wody pozostaje około 5 gospodarstw. W miejscowości Kąśna Dolna - trwa usuwanie awarii.

30 gospodarstw w miejscowości Jodłówka Tuchowska pozostaje bez bieżącej wody z powodu uszkodzenia wodociągu Tuchów. Awaria jest usuwana. Zabezpieczono dostawy wody pitnej. Nadal nie funkcjonują 3 oczyszczalnie ścieków: w Tuchowie, Gromniku i Ryglicach. Trwają prace przy ich uruchamianiu.

Prowadzone są szczepienia ochronne osób biorących udział w akcji ratowniczej oraz mieszkańców z zalanych terenów. Od początku powodzi zaszczepiono 558 osób.

Na terenie Tarnowa utrzymuje się rozlewisko w rejonie ulic Wędkarskiej i Dunajcowej. Wypompowywana jest woda z zalanych piwnic i rozlewisk.

W powiecie wielickim znajduje się rozlewisko o powierzchni 1 ha. W miejscowości Łętkowice w gminie Kłaj wypompowywana jest woda. W miejscowości Winiary w gminie Gdów monitorowane są osuwiska.

W powiecie nowosądeckim na terenie Nowego Sącza oraz przyległych gmin prowadzone są prace porządkowe oraz odbywa się szacowanie szkód.

Województwo mazowieckie

Sytuacja powodziowa na terenie województwa stabilizuje się. W dalszym ciągu woda zalega na terenie powiatów: płockiego, lipskiego, zwoleńskiego i kozienickiego.

Na bieżąco odwoływane są pogotowia i alarmy przeciwpowodziowe (za wyjątkiem powiatu płockiego - gdzie nadal zabezpieczana jest wyrwa w wale przeciwpowodziowym w miejscowości Świniary).

W powiecie płockim w gminie Gąbin poziom wody w rozlewisku powoli opada, woda cofnęła się z około 38 ha. Powierzchnia zalanego obszaru obejmuje jeszcze 1796 ha. Łodziami dowożona jest mieszkańcom żywność i woda do picia.

W gminie Słubice od momentu nadejścia drugiej fali woda na terenie spadła już o około 2m. Komisje dokonały przeglądu stanu domostw w miejscowościach Nowosiadło i Świniary. Na jutro (17 czerwca br.) planowany jest przegląd miejscowości Juliszew. Rozpoczęła się akcja sprzątania i wypompowywania wody z piwnic oraz studni.

Jedna miejscowość Nowy Wiączemin jest zalana całkowicie. Dziewięć miejscowości: Wiączemin Polski, Sady, Świniary, Nowosiadło, Rybaki, Leonów, Juliszew, Zyck Nowy, Zyck Polski - jest podtopionych częściowo.

W gminie Bodzanów sytuacja powodziowa stabilizuje się. Stan alarmowy jest przekroczony o 12 cm. Nadal patrolowane są wały przeciwpowodziowe przez mieszkańców wsi Kępa Polska i Białobrzegi.

Wczoraj (15 czerwca br.) nadzór budowlany przeprowadził kontrole na terenie zalanej gminy Słubice w powiecie płockim.

Wczoraj (15 czerwca br.) lekarze weterynarii skontrolowali tereny popowodziowe w Juliszewie oraz gospodarstwa w miejscowościach: Nowosiadło, Wiączemin Polski i Wiączemin Nowy. Skontrolowano łącznie 8 gospodarstw. Skontrolowano również 20 gospodarstw w miejscowości Świniary oraz 17 w miejscowości Nowosiadło.

W powiecie lipskim sytuacja jest stabilna, woda stopniowo opada. Przepompowywana jest woda na Jarentowskim Polu w gminie Chotcza. Na terenach gmin: Chotcza oraz Solec nad Wisłą woda zalega na obszarze 1200 ha. Starosta lipski odwołał wczoraj (15 czerwca br.) pogotowie przeciwpowodziowe.

W powiecie zwoleńskim sytuacja jest stabilna, stopniowo opada woda. W gminie Przyłęk woda zalega jeszcze na obszarze 1200 ha. Obecnie prowadzone są prace związane z przejezdnością dróg koło posesji i gospodarstw domowych w miejscowościach: Lucimia i Andrzejów (Borowiec). Podcinane i wywożone są zniszczone konary drzew.

W Warszawie sytuacja jest stabilna. Woda utrzymuje się poniżej stanu ostrzegawczego.

Na terenie gminy Nowy Dwór Mazowiecki akcja odkomarzania będzie trwała do 30 września br. W gminie Pomiechówek prowadzone są prace porządkowe polegające m.in. na wypompowywaniu wody z posesji i osuszaniu pomieszczeń. Planowane jest odkomarzanie terenów zalanych przez powódź.

W Płocku sytuacja jest stabilna. Prezydent Miasta odwołał alarm przeciwpowodziowy.

W powiecie sochaczewskim sytuacja jest stabilna. Wczoraj (15 czerwca br.) starosta sochaczewski w godzinach popołudniowych odwołał pogotowie przeciwpowodziowe na terenie miasta Sochaczewa i gmin: Brochów, Iłów i Młodzieszyn.

Zapotrzebowanie na opryski przeciwko komarom i meszkom na terenie województwa zgłosiły: powiat kozienicki 3000 ha, powiat płocki 5000 ha, powiat lipski 1500 ha i powiat zwoleński 500 ha.

Województwo lubuskie

Nadal nieprzejezdne są drogi Nowa Sól - Wolsztyn i Nowa Sól - Stany. Sytuacja w obrębie wsi Stany, Przyborów, Stara Wieś, Kiełcz, Buczków, Otyń, Bobrowniki jest stabilna.

W powiecie krośnieńskim sytuacja na wałach wzdłuż Odry, Bobru i Nysy Łużyckiej jest na bieżąco monitorowana. Wczoraj (15 czerwca br.) strażacy z PSP w Krośnie Odrzańskim wypompowali wodę m.in.: z przepompowani ścieków Raduszec Stary, ze szkoły ponadgimnazjalnej i szkoły podstawowej w Krośnie Odrzańskim.

Obecnie na wszystkich odcinkach wałów rzeki granicznej Odry sytuacja jest stabilna. Podtopionych jest wiele gruntów w gminach przygranicznych.

W gminie Bogdaniec nie stwierdzono podtopień budynków i gospodarstw, ani przecieków na wałach przeciwpowodziowych.

W Gorzowie Wielkopolskim trwa wypompowywanie wody do Warty z kanału Siedlickiego w Siedlicach.

Na terenie województwa służby nadzoru budowlanego prowadzą kontrole podtopionych lub zalanych obiektów.

W Gorzowie Wielkopolskim i powiecie gorzowskim monitorowana jest jakość wody pobieranej z Zakładu Wodociągowego Siedlice.

Dodatkowo zbadana będzie także woda z terenu gminy Krosno Odrzańskie.

Województwo śląskie

Sytuacja epidemiologiczna jest stabilna. Nie odnotowano chorób zakaźnych związanych z wystąpieniem powodzi i podtopień.

Zdezynfekowano 223 studnie przydomowe. Oszacowano, że na obszarze około 20 tys. ha może pojawić się plaga komarów.

Trwają prace porządkowe, w których wykorzystywanych jest 47 pomp. Wczoraj (15 czerwca br.) na terenie województwa pracowało 144 strażaków PSP i OSP.

W dalszym ciągu nie pracuje w pełnym zakresie oczyszczalnia ścieków w Bieruniu.

Województwo łódzkie

Powiatowi inspektorzy sanitarni podjęli decyzję o wyłączeniu z eksploatacji 2 wodociągów:

- publicznego Grabostów (powiat bełchatowski);

- lokalnego Nadleśnictwa Bełchatów (powiat bełchatowski).

Odbiorcom wyłączonych wodociągów dostarczana jest woda butelkowana lub z zastępczego źródła z wodociągu Bełchatów. Zalanych zostało 537 studni przydomowych.

Sytuacja epidemiologiczna jest stale monitorowana. Wykonano 1.064 szczepień przeciwko tężcowi.

Powiatowi Lekarze Weterynarii prowadzą stały nadzór na terenach zalewowych.

Województwo wielkopolskie

Wczoraj (15 czerwca br.) wojewoda spotkał się z samorządowcami z nadwarciańskich gmin. Spotkanie dotyczyło m.in. prac porządkowych i zwalczania skutków powodzi.

W całym województwie odwołany jest alarm przeciwpowodziowy. Sytuacja na rzekach jest stabilna, a na wodowskazach notowane są spadki.

Województwo opolskie

Prace porządkowe prowadzone są na terenie powiatów:

- strzeleckiego w gminie Kolonowskie w miejscowościach: Kolonowskie i Staniszcze Małe, w gminie Jemielnica w miejscowościach: Gąsiorowice i Centowa;

- oleskiego na terenie całej gminy Gorzów Śląski. W miejscowościach Jamy, Kozłowice, Pawłowice, Gorzów Śląski czyszczone są zamulone przepompownie ścieków. W gminie Radłów w miejscowościach Nowe Karmonki i Sternalice prowadzone są prace porządkowe, a w gminach Zębowice, Praszka i Olesno ukończono prace porządkowe;

- brzeskiego w Brzegu odkażane są mieszkania i pomieszczenia, osuszane są obiekty, naprawiana jest nawierzchnia jezdni i chodników. W gminie Lewin Brzeski czyszczone są rowy melioracyjne oraz naprawiane drogi i przepusty.

W gminie Skarbimierz od dzisiaj (16 czerwca br.) do piątku (18 czerwca br.) będą trwały prace porządkowe. W gminie Olszanka prace porządkowe ukończono;

- namysłowskiego w gminie Pokój prace melioracyjne prowadzone są w miejscowościach: Siedlice, Krogulna i Pokój, w Siedlicach zabezpieczane są wyrwy w drogach. W gminie Świerczów remontowane są drogi i przepusty w miejscowościach: Miejsce, Pieczyńska, Osiek, Bielice i Dąbrowa. W gminie Wilków czyszczone i pogłębiane są rowy w miejscowościach: Wilków, Lubska, Młokicie, Pielgrzymowice, Krzyków.

Uruchomiona została oczyszczalnia ścieków w Brzegu. Podtopione są budynki gminnej oczyszczalni ścieków w Pokoju (powiat namysłowski), która mimo tego nadal funkcjonuje.

W Brzegu 14 czerwca br. rozpoczęto pierwsze dezynsekcje w ramach akcji odkomarzania. Po dwóch tygodniach przy sprzyjających warunkach atmosferycznych rozpocznie się kolejny etap oprysków. W gminie Lewin Brzeski w tym tygodniu planowane są opryski z powietrza. W gminie Lubsza i Skarbimierz akcja odkomarzania planowana jest od dzisiaj (16 czerwca br.) do jutra (17 czerwca br.) W gminie Pokój akcja rozpocznie się dzisiaj (16 czerwca br). Akcję odkomarzania planuje także przeprowadzić gmina Świerczów.

Województwo świętokrzyskie

W powiecie sandomierskim w gminie Łoniów trwa wypompowywanie wody z rozlewisk, a w gminie Samborzec prowadzone jest przepompowywanie wody przez wały przeciwpowodziowe na terenach mieszkalno-uprawnych. W prawobrzeżnej części Sandomierza woda stopniowo opada. Przeciwko tężcowi zaszczepiono 3348 osób.

Poprawia się sytuacja w gminie Dwikozy. W miejscowościach: Winiary, Winiarki, Słupcza obniżył się poziom wody. W miejscowościach: Bożydar, Szczytniki, Kępa Chwałowska, części Mściowa woda odprowadzana jest pompami. W gminie Dwikozy wypompowywana jest woda z rozlewisk. Monitorowane są ujęcia wody Samborzec - Szewce i oczyszczalnia ścieków w Samborcu.

W powiecie staszowskim trwają prace przy budowie drogi dojazdowej do przerwanych wałów w miejscowości Rybitwy. W miejscowości Rejterówka zabezpieczono wyrwę w wale w gminie Łubnice. Wypompowywana jest woda z rozlewisk i zalanych posesji.

W powiecie opatowskim wszystkie działania skoncentrowane są na porządkowaniu terenów popowodziowych. Trwa akcja przepompowywania wód z rozlewisk bezpośrednio do międzywala Wisły. Na miejscu cały czas pracują służby Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, Powiatowego Lekarza Weterynarii oraz Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Opatowie.

W powiecie kazimierskim trwa wypompowywanie wody. Woda w studniach przydomowych jest uzdatniana i odkażana.


Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook w PREZENCIE
Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Lista przedmiotów w klasie IV szkoły podstawowej w 2022/2023 r.
  Jakich przedmiotów uczą się uczniowie klas IV w roku szkolnym 2022/2023 r.?
  DGP: W 2021 r. NFZ nie wykorzystał 10 mld zł na leczenie Polaków
  Ponad 10 mld zł zostało w budżecie NFZ – tak wynika ze sprawozdania funduszu za 2021 r., do którego dotarł "Dziennik Gazeta Prawna". Płatnik zeszły rok zakończył z rekordowo wysoką kwotą na plusie. Głównym powodem jest nie wykorzystanie dostępnych w budżecie NFZ pieniędzy na leczenie.
  Nowy Program Czyste Powietrze Plus [wnioski od 15 lipca 2022 r.]
  Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa ogłosiła uruchomienie programu Czyste Powietrze Plus. Wskazała na istotną rolę samorządów w programie. Budżet programu "Czyste Powietrze +", to 1,8 mld zł z możliwością zwiększenia tej kwoty przez rząd.
  Wniosek o świadczenie 40 zł za zakwaterowanie bez PESELa uchodźcy [tylko do 15 lipca 2022 r.]
  Tylko do 15 lipca 2022 r. we wnioskach o świadczenie 40 zł za dzień zakwaterowania niepotrzebny jest PESEL uchodźcy. Dotyczy to pomocy udzielanej przed 30 kwietnia 2022 r. Za okres późniejszy PESEL uchodźcy jest niezbędny do prawidłowego rozpoznania wniosku.
  CKE: Maturę zdało 78,2% tegorocznych absolwentów
  Maturę zdało 78,2 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. 15,5 proc. abiturientów, którzy nie zdali jednego przedmiotu, ma prawo do poprawki w sierpniu – podała Centralna Komisja Egzaminacyjna.
  Od 2024 r. samorządy otrzymają 3 mld zł wpływów budżetu państwa z ryczałtu?
  W 2024 r. jednostki samorządu terytorialnego mogą otrzymać wpływy z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
  Podręcznik do historii i teraźniejszości dopuszczony do użytku szkolnego [licea i technika, klasy I]
  W wykazie podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego do kształcenia ogólnego resortu edukacji i nauki opublikowano w piątek podręcznik do przedmiotu historia i teraźniejszość (HiT).
  Nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli w 2022 r. [rozporządzenie]
  Od 1 września zaczną obowiązywać nowe minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Zgodnie z projektowanym przez MEiN rozporządzeniem wyniosą one od 3329 zł do 4224 zł.
  MKiDN: do 1 sierpnia wnioski o stypendium do 4000 zł brutto miesięcznie
  Do 1 sierpnia do godz. 16 można składać wnioski w Konkursie o przyznanie stypendiów twórczych oraz stypendiów z zakresu upowszechniania kultury na 2023 r. - poinformowało w poniedziałek MKiDN.
  CKE: Jakie były wyniki na egzaminie ósmoklasisty w 2022 r.?
  Uczniowie VIII klas szkół podstawowych, którzy w maju przystąpili do obowiązkowego egzaminu ósmoklasisty, za rozwiązanie zadań z języka polskiego uzyskali średnio 60 % punktów możliwych do otrzymania, a z matematyki – 57 %.
  Czy można przesunąć pracownika z urzędu gminy do ośrodka pomocy społecznej
  Burmistrz postanowił, że miejski ośrodek pomocy społecznej będzie zajmował się przyznawaniem świadczenia pieniężnego z tytułu zakwaterowania i wyżywienia obywatela Ukrainy. Jakie są sposoby przesunięcia pracowników z urzędu gminy do ośrodka pomocy społecznej?
  1 lipca 2022 r. Nowa lista leków refundowanych
  Od 1 lipca 2022 r. obowiązuje nowy wykaz leków refundowanych, do którego dodano 54 produkty bądź nowe wskazania.
  Centralizacja rozliczeń VAT w jednostkach samorządu terytorialnego (JST) - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów
  Ministerstwo Finansów udzieliło 24 czerwca 2022 r. wyjaśnień odnośnie centralizacji rozliczeń VAT w jednostkach samorządu terytorialnego.
  6600 zł brutto, to netto 4829,58 zł, składka ZUS 904,86 zł od 1 lipca 2022 r. [kalkulator wynagrodzeń brutto netto Infor.pl]
  W 2021 r. dla pensji 6600 zł brutto wynagrodzenie na rękę było 4741,58 zł netto.
  Komunikat MRiPS: przepisy nie nakazują skrócenia pracy w czasie upału. Pracownik ma prawo do napojów pod rygorem grzywny
  Komunikat Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej: Wysokie temperatury mają wpływ nie tylko na wydajność pracy, ale i na bezpieczeństwo pracownika. Skrócenie czasu pracy jest jednak decyzją, która zależy w praktyce od dobrej woli pracodawcy. Prawo nakazuje mu dostarczenia napojów. Nierespektowanie przez pracodawcę tego obowiązku stanowi wykroczenie zagrożone karą grzywny od 1 do 30 tys. złotych.
  5500 zł brutto, to netto 4078,81 zł, zaliczka 240 zł od 1 lipca 2022 r. [kalkulator wynagrodzeń brutto netto Infor.pl]
  5500 zł brutto, to netto 4078,81 zł, zaliczka 240 zł od 1 lipca 2022 r. [kalkulator wynagrodzeń brutto netto Infor.pl]
  Klasa IV i V podstawówki - lista przedmiotów i liczba godzin w roku szkolnym 2022/2023
  Przedmioty w klasie 5 podstawówki w roku szkolnym 2022/2023. Przedmioty w klasie 4 podstawówki w roku szkolnym 2022/2023, liczba godzin.
  Czy praca zdalna jest na wniosek pracownika? Czy pracodawca może nakazać pracę zdalną?
  Kodeks pracy wprowadzi możliwość pracy zdalnej i hybrydowej – zapowiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg
  Podwyżka zaliczki na PIT dla umowy zlecenia od 1 lipca 2022 r. Przykłady MF i DGP obliczeń od 3000 zł do 8000 zł
  MF: Od zlecenia 3200 zł brutto miesięcznie zaliczka na PIT wzrośnie o 103 zł do 265 zł. Niekorzystna zmiana od 1 lipca 2022 r. Przed tą datą zaliczka na PIT wynosiła 162 zł.
  300 mln zł dla artystów z opłaty od komputerów, tabletów, smartfonów, dysków i pendrivów
  Projekt ustawy o artystach zawodowych przewiduje zasilenie kwotą 300 mln zł nowego Funduszu Wsparcia Artystów Zawodowych. Pieniądze będą pochodziły z opłaty reprograficznej płaconej przez importerów i sprzedawców elektroniki (komputery, tablety, smartfony, dyski twarde i pendrivy).
  300 mln zł dla Funduszu Wsparcia Artystów Zawodowych. Opłata od smartfonów i laptopów w 2023 r.
  300 mln zł. To planowane wpłaty z opłaty reprograficznej na rzecz nowego Funduszu Wsparcia Artystów Zawodowych (FWAZ). Jeżeli nie będzie tych pieniędzy fundusz dla artystów otrzyma z budżetu dotację celową 100 mln zł rocznie. Podstawą dla płatności tych kwot jest ustawa o artystach zawodowych. 27 czerwca 2022 r. rząd przedstawił jej najnowszy projekt w wersji, która ma zostać skierowana do Sejmu i tam uchwalona.
  Świadczenie 40 zł za dzień dłużej niż 120 dni za pomoc Ukrainkom w ciąży, osobom w wieku 60/65 lat i matkom trójki dzieci
  Gminy otrzymały prawo do wydłużenia ponad 120 dni okresu wypłaty świadczenia 40 zł za dzień zakwaterowania i wyżywiania uchodźców z Ukrainy.
  Czy umowy zawierane na realizację zadań w programie rozwiązywania problemów alkoholowych podlegają Prawu zamówień publicznych?
  Pytanie nr 1. Czy umowy zawierane na realizację zadań zapisanych w gminnym programie rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii podlegają Prawu zamówień publicznych? Pytanie nr 2. Czy prawidłowym jest zawieranie umów zlecenia na realizację usług konsultanta bez określania okresu świadczenia usługi?
  Połowa nauczycieli z Warszawy myśli o odejściu ze szkoły. Nauczyciel woli prowadzić zakład pogrzebowy niż uczyć za 3500 zł
  Blisko połowa kadry zatrudnionej w publicznych szkołach myśli o odejściu z zawodu – pokazują badania realizowane m.in. przez Urząd Miasta st. Warszawy. Według ratusza zbliżamy się do dramatycznego punktu, kiedy po prostu nie będzie komu uczyć dzieci. Tym bardziej że spośród 31 tys. stołecznych nauczycieli ponad 5 tys. jest w wieku emerytalnym lub przedemerytalnym. Wiadomo też, że wakatów w tym roku jest więcej niż w latach 2021 i 2020, a z podobnym problemem borykają się szkoły w całym kraju.
  "DGP": Od 1 lipca 2022 r. błąd w przepisach o składce zdrowotnej i liczeniu zaliczek od pensji [nieudana korekta Polskiego Ładu?]
  DGP: Przepisy korygujące Polski Ład były tworzone w pośpiechu i rząd zapomniał zmienić zasady wyliczania składki zdrowotnej. Nie ma wątpliwości, że w po 1 lipca 2022 r. pracodawcy dalej muszą wyliczać wysokość zaliczki na PIT dwukrotnie: 1) według zasad z 2022 r. i 2) zasad z 2021 r. W jakim celu? Dla ewentualnego obniżenia składki zdrowotnej do wysokości zaliczki z 2021 r.