REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komisja za specustawą przeciwpowodziową

REKLAMA

Uproszczenie i przyspieszenie wykupu gruntów pod inwestycje przeciwpowodziowe - wały, poldery czy zbiorniki retencyjne zakłada projekt ustawy przeciwpowodziowej, którą przyjęła sejmowa komisja nadzwyczajna ds. projektów związanych z likwidacją skutków powodzi.

Zgodnie z projektem, który we wtorek przyjęła komisja, trzy etapy inwestycji - lokalizacja, wywłaszczanie i zatwierdzanie projektu budowlanego mają być połączone w jednej decyzji. W odrębnym postępowaniu, w drodze negocjacji będzie ustalana wysokość odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości.

REKLAMA

Projekt złożył 10 czerwca, pełniący obowiązki prezydenta, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Inwestycje przeciwpowodziowe, o których mowa w projekcie, to m.in. poldery przeciwpowodziowe, zbiorniki retencyjne, suche zbiorniki przeciwpowodziowe, tzw. kanały ulgi, wały przeciwpowodziowe oraz wrota przeciwpowodziowe i przeciwsztormowe.

REKLAMA

Resort środowiska zaproponował rozszerzenie katalogu inwestycji, które obejmie projekt. Posłowie zgodzili się, by chodziło również o stopnie wodne na rzekach i urządzenia wodne, które kierują we właściwy sposób ujścia rzek do morza. Wprowadzili też kilka uściślających poprawek.

Połączenie kilku decyzji w jedną ma znacznie przyspieszyć procedurę. Obecne przepisy przewidują dwu- lub trzy-etapowy proces lokalizacji i nabywania nieruchomości na cele inwestycji przeciwpowodziowych. Pierwszym etapem jest wydanie przez właściwy organ decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji. Drugi to negocjacje z właścicielami nieruchomości; w sytuacji, gdy nie przynoszą one skutków, prawo przewiduje ich wywłaszczenie. Następnie wymagana jest decyzja o pozwoleniu na budowę.

Inwestorem, zgodnie z projektem, mają być dyrektorzy regionalnego zarządu gospodarki wodnej, marszałek województwa, starosta, wójt, burmistrz, prezydent miasta lub partner prywatny w rozumieniu ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kilku posłów z komisji obawiało się, że nowe przepisy w zakresie inwestycji przeciwpowodziowych zniosą obowiązujące już plany zagospodarowania przestrzennego. W ich ocenie, może to rodzić spory inwestorów z właścicielami terenów i przedstawicielami gmin.

REKLAMA

Posłowie podkreślali, że projektowana ustawa nie zawiera czasowego ograniczenia obowiązywania. Ich zdaniem, nadzwyczajne uprawnienia do prowadzenia inwestycji mogą być nadmiernie wykorzystywane - do realizacji wszystkich inwestycji wodnych, nawet tych niezwiązanych z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym.

Wiceprezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej Janusz Wiśniewski powiedział, że nie ma takiego zagrożenia, gdyż nowa określa katalog tych inwestycji inaczej niż obowiązujące Prawo wodne.

Jerzy Polaczek (Polska Plus) zaproponował, by ustawa weszła w życie nie po 14, a po 30 dniach, aby było więcej czasu na przygotowanie się do zmian w prawie. P.o. szef kancelarii prezydenta Jacek Michałowski podtrzymał 14-dniowy termin vacatio legis.

Polaczek chciał również, by do komisji nadzwyczajnej rząd przekazał też projekt zmian Prawa wodnego, wprowadzający do polskiego prawa unijną dyrektywę przeciwpowodziową. Ten projekt został zatwierdzony przez Komitet Europejski Rady Ministrów i czeka na decyzje Komitetu Stałego RM, by mógł wejść pod obrady rządu.

Pracownicy Biura Legislacyjnego Sejmu zwrócili jednak uwagę, że po przyjęciu projektu przez rząd zostanie od przesłany do marszałka Sejmu i to on decyduje, do jakich komisji projekt ma trafić. Dlatego zwrócenie się do rządu o to, by przesłał projekt do komisji nadzwyczajnej nie byłoby zgodne z obowiązującą procedurą - wyjaśnili.

Nowe rozwiązania trafią teraz pod obrady Sejmu, mają być rozpatrywane podczas rozpoczynającego się w środę posiedzenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

REKLAMA

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

REKLAMA

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

REKLAMA