reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Powiaty i województwa będą tworzyć Centra Integracji Społecznej

Powiaty i województwa będą tworzyć Centra Integracji Społecznej

Wszystkie kluby poselskie opowiedziały się w środę za nowelizacją ustawy o zatrudnieniu socjalnym, m.in. rozszerzającej o powiaty i samorządy województw grupę podmiotów mogących tworzyć Centra Integracji Społecznej.

Centrum Integracji Społecznej (CIS) to jednostka organizacyjna, którą obecnie może utworzyć wójt, burmistrz, prezydent miasta lub organizacja pozarządowa. CIS służy aktywizacji za­wodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem; jego działalność obejmu­je głównie warsztaty i szkolenia umożliwiające zdobycie lub podwyższenie kwalifikacji zawodowych, a także organizację praktyk i stażów.

"Projekt rozszerza krąg podmiotów samorządowych uprawnionych do zakładania CIS-ów. W bardzo wielu gminach jest zapotrzebowanie na CIS, ale są to gminy małe, wiejskie i nie są one w stanie podjąć ciężaru prowadzenia CIS, natomiast przez samorząd powiatowy kilka gmin może się porozumieć i utworzyć CIS" - mówił sprawozdawca sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Tadeusz Tomaszewski (Lewica).

Za nowelą opowiedziały się wszystkie kluby, głosowanie nad projektem odbędzie się jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu.

Projekt dostosowuje ustawę do aktualnego stanu prawnego. Przyjęta w sierpniu ubiegłego roku nowelizacja ustawy o finansach publicznych zlikwidowała formę tzw. gospodarstwa pomocniczego. W związku z tym dla części CIS, będących gospodarstwami pomocniczymi, powstał problem polegający na braku dla nich propozycji formy organizacyjno-prawnej. Projektowana ustawa wprowadza rozwiązania prawne umożliwiające samorządowi terytorialnemu dokonywanie przekształceń działających CIS-ów oraz Zakładów Aktywności Zawodowej z formy gospodarstwa pomocniczego w samorządowy zakład budżetowy lub jednostkę budżetową.

Centra Integracji Społecznej powstają od 2004 r. Do tej pory funkcjonuje blisko 60 CIS-ów, z czego około 20 ma formę gospodarstw pomocniczych. 

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Górski

Adwokat, doktor nauk prawnych, absolwent prawa i historii na Uniwersytecie Warszawskim

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama