Powiaty i województwa będą tworzyć Centra Integracji Społecznej
REKLAMA
Centrum Integracji Społecznej (CIS) to jednostka organizacyjna, którą obecnie może utworzyć wójt, burmistrz, prezydent miasta lub organizacja pozarządowa. CIS służy aktywizacji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem; jego działalność obejmuje głównie warsztaty i szkolenia umożliwiające zdobycie lub podwyższenie kwalifikacji zawodowych, a także organizację praktyk i stażów.
REKLAMA
"Projekt rozszerza krąg podmiotów samorządowych uprawnionych do zakładania CIS-ów. W bardzo wielu gminach jest zapotrzebowanie na CIS, ale są to gminy małe, wiejskie i nie są one w stanie podjąć ciężaru prowadzenia CIS, natomiast przez samorząd powiatowy kilka gmin może się porozumieć i utworzyć CIS" - mówił sprawozdawca sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Tadeusz Tomaszewski (Lewica).
Za nowelą opowiedziały się wszystkie kluby, głosowanie nad projektem odbędzie się jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu.
Projekt dostosowuje ustawę do aktualnego stanu prawnego. Przyjęta w sierpniu ubiegłego roku nowelizacja ustawy o finansach publicznych zlikwidowała formę tzw. gospodarstwa pomocniczego. W związku z tym dla części CIS, będących gospodarstwami pomocniczymi, powstał problem polegający na braku dla nich propozycji formy organizacyjno-prawnej. Projektowana ustawa wprowadza rozwiązania prawne umożliwiające samorządowi terytorialnemu dokonywanie przekształceń działających CIS-ów oraz Zakładów Aktywności Zawodowej z formy gospodarstwa pomocniczego w samorządowy zakład budżetowy lub jednostkę budżetową.
Centra Integracji Społecznej powstają od 2004 r. Do tej pory funkcjonuje blisko 60 CIS-ów, z czego około 20 ma formę gospodarstw pomocniczych.
REKLAMA
REKLAMA