REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gawłowski: prawo pozwala na interwencję na obszarach chronionych

REKLAMA

Prawo europejskie i polskie pozwalają na interwencję na obszarach chronionych, jeżeli ta interwencja podyktowana jest ochroną człowieka - powiedział w środę w Kielcach wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski.

Gawłowski we wtorek i środę przebywał w województwie świętokrzyskim, gdzie m.in. oglądał szkody poczynione przez powódź w Sandomierzu. Z wojewodą, przedstawicielami organizacji ekologicznych, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach i regionalnych zarządów gospodarki wodnej rozmawiał o możliwościach realizacji przedsięwzięć na terenach chronionych Natura 2000.

REKLAMA

REKLAMA

"Jeżeli inwestycja realizowana na obszarze naturowym przyczyni się do zmniejszenia zagrożenia dla człowieka, to jest możliwa, ale należy to poprzedzić odpowiednią dokumentacją. Sporządza się raport oddziaływania na środowisko, który szczegółowo określa konieczność realizacji tej inwestycji i RDOŚ wyda decyzję zezwalająca na realizację tego przedsięwzięcia. Ale do każdej sprawy należy podejść indywidualnie" - powiedział Gawłowski na konferencji prasowej.

Zdaniem wiceministra ekolodzy mają sensowne podejście do sprawy ochrony przeciwpowodziowej; wszędzie tam, gdzie trzeba usuwać drzewa i inną roślinność na międzywalu, i można uzasadnić, że odniesie to dobry skutek, ekolodzy nie będą protestować.

Gawłowski mówił, że trzy lata temu w Polsce panowało powszechne przekonanie, iż nie można budować dróg i autostrad, bo ekolodzy blokują inwestycje. Jak powiedział, dziś drogi są budowane i nikt już nie mówi, że środowisko przeszkadza. Ekolodzy, regionalne dyrekcje ochrony środowiska i instytucje odpowiedzialne za inwestycje nauczyły się wspólnie rozwiązywać problemy. Teraz trzeba, dużo szybciej, nauczyć się rozwiązywać takie problemy w gospodarce wodnej - dodał wiceminister.

REKLAMA

Jego zdaniem nastawienie zdecydowanej większości organizacji ekologicznych jest takie, że chętnie będą szukać rozwiązań pozytywnych, np. takich, które pozwalają wykorzystywać tereny, które mogą być naturalnymi polderami. Podkreślił, że organizacje pozarządowe mają ogromną wiedzę. Jak mówił Gawłowski, ekolodzy nie chcą budować przekonania, że są przeciwni chronieniu ludzi, bo to mogłoby zniechęcić Polaków do ochrony przyrody.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według niego absolutnie nie wolno stawiać tezy, że powodzi winne są bobry, ale należy też pamiętać o tym, że jeżeli są niszczone wały przeciwpowodziowe, to być może populacja bobra w danym miejscu jest za duża i należy wydać zgodę na odstrzał. Regionalne dyrekcje ochrony środowiska takie zgody wydają; świętokrzyska dyrekcja wydała ostatnio zgodę na odstrzał dziesięciu bobrów.

Zdaniem wiceministra, nie ma żadnych przeszkód, żeby interweniować, w zgodzie z naturą, także, gdy szkody robią lisy (skarżyli się na nie mieszkańcy gminy Dwikozy - PAP). Za wały odpowiada wojewódzki zarząd melioracji i urządzeń wodnych, który powinien podejmować interwencje, np. nakładać siatki, które ograniczają budowanie nor. Siatki wydają, nawet za darmo, też osobom prywatnym, regionalne dyrekcje ochrony środowiska.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

REKLAMA

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA