REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gawłowski: prawo pozwala na interwencję na obszarach chronionych

REKLAMA

Prawo europejskie i polskie pozwalają na interwencję na obszarach chronionych, jeżeli ta interwencja podyktowana jest ochroną człowieka - powiedział w środę w Kielcach wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski.

Gawłowski we wtorek i środę przebywał w województwie świętokrzyskim, gdzie m.in. oglądał szkody poczynione przez powódź w Sandomierzu. Z wojewodą, przedstawicielami organizacji ekologicznych, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach i regionalnych zarządów gospodarki wodnej rozmawiał o możliwościach realizacji przedsięwzięć na terenach chronionych Natura 2000.

REKLAMA

REKLAMA

"Jeżeli inwestycja realizowana na obszarze naturowym przyczyni się do zmniejszenia zagrożenia dla człowieka, to jest możliwa, ale należy to poprzedzić odpowiednią dokumentacją. Sporządza się raport oddziaływania na środowisko, który szczegółowo określa konieczność realizacji tej inwestycji i RDOŚ wyda decyzję zezwalająca na realizację tego przedsięwzięcia. Ale do każdej sprawy należy podejść indywidualnie" - powiedział Gawłowski na konferencji prasowej.

Zdaniem wiceministra ekolodzy mają sensowne podejście do sprawy ochrony przeciwpowodziowej; wszędzie tam, gdzie trzeba usuwać drzewa i inną roślinność na międzywalu, i można uzasadnić, że odniesie to dobry skutek, ekolodzy nie będą protestować.

Gawłowski mówił, że trzy lata temu w Polsce panowało powszechne przekonanie, iż nie można budować dróg i autostrad, bo ekolodzy blokują inwestycje. Jak powiedział, dziś drogi są budowane i nikt już nie mówi, że środowisko przeszkadza. Ekolodzy, regionalne dyrekcje ochrony środowiska i instytucje odpowiedzialne za inwestycje nauczyły się wspólnie rozwiązywać problemy. Teraz trzeba, dużo szybciej, nauczyć się rozwiązywać takie problemy w gospodarce wodnej - dodał wiceminister.

REKLAMA

Jego zdaniem nastawienie zdecydowanej większości organizacji ekologicznych jest takie, że chętnie będą szukać rozwiązań pozytywnych, np. takich, które pozwalają wykorzystywać tereny, które mogą być naturalnymi polderami. Podkreślił, że organizacje pozarządowe mają ogromną wiedzę. Jak mówił Gawłowski, ekolodzy nie chcą budować przekonania, że są przeciwni chronieniu ludzi, bo to mogłoby zniechęcić Polaków do ochrony przyrody.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według niego absolutnie nie wolno stawiać tezy, że powodzi winne są bobry, ale należy też pamiętać o tym, że jeżeli są niszczone wały przeciwpowodziowe, to być może populacja bobra w danym miejscu jest za duża i należy wydać zgodę na odstrzał. Regionalne dyrekcje ochrony środowiska takie zgody wydają; świętokrzyska dyrekcja wydała ostatnio zgodę na odstrzał dziesięciu bobrów.

Zdaniem wiceministra, nie ma żadnych przeszkód, żeby interweniować, w zgodzie z naturą, także, gdy szkody robią lisy (skarżyli się na nie mieszkańcy gminy Dwikozy - PAP). Za wały odpowiada wojewódzki zarząd melioracji i urządzeń wodnych, który powinien podejmować interwencje, np. nakładać siatki, które ograniczają budowanie nor. Siatki wydają, nawet za darmo, też osobom prywatnym, regionalne dyrekcje ochrony środowiska.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    REKLAMA

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    REKLAMA

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    REKLAMA