reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Komisja zaakceptowała zmiany w Inspekcji Ochrony Środowiska

Komisja zaakceptowała zmiany w Inspekcji Ochrony Środowiska

Generalna Inspekcja Ochrony Środowiska ma stać się samodzielnym centralnym organem administracji rządowej i nie będzie, jak dotychczas, podlegać ministrowi środowiska - zakłada projekt zmian w ustawie o inspekcji, zaakceptowany przez sejmową komisję środowiska.

Posłowie pracowali nad rządowym projektem, do którego swoje sprawozdanie przedstawiła w środę specjalnie powołana podkomisja. Podczas obrad wniesiono jeszcze kilka uściślających i legislacyjnych poprawek. Projekt precyzuje, że Inspekcja jest powołana m.in. do kontroli przestrzegania przepisów o ochronie środowiska oraz badania i oceny stanu środowiska. Po pracach podkomisji jeszcze szczegółowiej, niż w rządowym projekcie wyliczono czym ma się ona zajmować.

Zmiany w ustawie mają też poprawić dostęp społeczeństwa do informacji o stanie środowiska. Zgodnie z projektem powstanie centralne laboratorium referencyjne i wzorcujące. Będzie się ono zajmować monitoringiem powietrza, wód śródlądowych, hałasu, pól elektromagnetycznych i pomiarów emisji. Ma ono powstać w Krakowie na bazie istniejącego laboratorium wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska. Obowiązek stworzenia takiego laboratorium wynika z przepisów unijnych.

Projekt zakłada również stworzenie systemu informatycznego Inspekcji Ochrony Środowiska EkoInfoNet. Za jego pomocą mają być zbierane, przechowywane, przetwarzane oraz udostępniane dane dotyczące: przestrzegania przepisów o ochronie środowiska, przeciwdziałania poważnym awariom, transgranicznego przemieszczania odpadów, a także badania i oceny stanu środowiska.

Częścią EkoInfoNet ma być nowe Krajowe Repozytorium Danych o Stanie i Ochronie Środowiska. Repozytorium ma gromadzić i archiwizować wszystkie informacje o stanie i ochronie środowiska uzyskane przez IOŚ.

Posłowie zmienili termin wejścia w życie nowelizowanej ustawy. Rząd chciał, by był to 1 lipca 2010, jednak ta data już minęła. W projekcie przyjętym w środę zapisano, że nowe prawo zacznie obowiązywać do 1 stycznia 2011. Jedynie sieć EkoInfoNet i repozytorium maja zacząć działać dwa lata później - od początku 2013 r.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama