reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Komisja zaakceptowała zmiany w Inspekcji Ochrony Środowiska

Komisja zaakceptowała zmiany w Inspekcji Ochrony Środowiska

Generalna Inspekcja Ochrony Środowiska ma stać się samodzielnym centralnym organem administracji rządowej i nie będzie, jak dotychczas, podlegać ministrowi środowiska - zakłada projekt zmian w ustawie o inspekcji, zaakceptowany przez sejmową komisję środowiska.

Posłowie pracowali nad rządowym projektem, do którego swoje sprawozdanie przedstawiła w środę specjalnie powołana podkomisja. Podczas obrad wniesiono jeszcze kilka uściślających i legislacyjnych poprawek. Projekt precyzuje, że Inspekcja jest powołana m.in. do kontroli przestrzegania przepisów o ochronie środowiska oraz badania i oceny stanu środowiska. Po pracach podkomisji jeszcze szczegółowiej, niż w rządowym projekcie wyliczono czym ma się ona zajmować.

Zmiany w ustawie mają też poprawić dostęp społeczeństwa do informacji o stanie środowiska. Zgodnie z projektem powstanie centralne laboratorium referencyjne i wzorcujące. Będzie się ono zajmować monitoringiem powietrza, wód śródlądowych, hałasu, pól elektromagnetycznych i pomiarów emisji. Ma ono powstać w Krakowie na bazie istniejącego laboratorium wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska. Obowiązek stworzenia takiego laboratorium wynika z przepisów unijnych.

Projekt zakłada również stworzenie systemu informatycznego Inspekcji Ochrony Środowiska EkoInfoNet. Za jego pomocą mają być zbierane, przechowywane, przetwarzane oraz udostępniane dane dotyczące: przestrzegania przepisów o ochronie środowiska, przeciwdziałania poważnym awariom, transgranicznego przemieszczania odpadów, a także badania i oceny stanu środowiska.

Częścią EkoInfoNet ma być nowe Krajowe Repozytorium Danych o Stanie i Ochronie Środowiska. Repozytorium ma gromadzić i archiwizować wszystkie informacje o stanie i ochronie środowiska uzyskane przez IOŚ.

Posłowie zmienili termin wejścia w życie nowelizowanej ustawy. Rząd chciał, by był to 1 lipca 2010, jednak ta data już minęła. W projekcie przyjętym w środę zapisano, że nowe prawo zacznie obowiązywać do 1 stycznia 2011. Jedynie sieć EkoInfoNet i repozytorium maja zacząć działać dwa lata później - od początku 2013 r.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Klasyfikacja budżetowa 202064.50 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Piekarska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama