Badania psychologiczne strażników gminnych
REKLAMA
Zgodnie z art. 24a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych - strażnicy oraz osoby ubiegające się o przyjęcie do pracy w charakterze strażnika podlegają obowiązkowym badaniom lekarskim i psychologicznym.
REKLAMA
Regulacje ustawy konkretyzuje rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 5 sierpnia 2010 r. w sprawie badań psychologicznych strażników gminnych (miejskich). W świetle przepisów rozporządzenia - badania psychologiczne strażników przeprowadzane są na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę, przy czym wyraźnie wskazano na wymóg uprzedniego potwierdzenia tożsamości osoby badanej.
Po sprawdzeniu tożsamości psycholog przeprowadza badania zmierzające do:
1) określenia sprawności intelektualnej osoby badanej,
2) oceny jej osobowości, z uwzględnieniem funkcjonowania psychologicznego w trudnych sytuacjach,
3) określenia poziomu dojrzałości społecznej i emocjonalnej
REKLAMA
Przedstawiony wyżej zakres badań to minimum, które można poszerzyć jeśli jest to konieczne dla prawidłowej oceny funkcjonowania psychologicznego osoby badanej. W oparciu o wyniki badań, psycholog sporządzi w trzech egzemplarzach orzeczenie - o braku albo istnieniu przeciwwskazań psychologicznych do pracy w charakterze strażnika.
Od niniejszego orzeczenia zarówno badany jak i pracodawca mogą w terminie 14 dni wnieść odwołanie do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy za pośrednictwem psychologa, który wydał kwestionowany dokument. Ośrodek wojewódzki w ciągu 30 dni od otrzymania odwołania wraz z dokumentacją psychologiczną przeprowadzi badania oraz wyda ostateczne orzeczenie.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 5 sierpnia 2010 r. w sprawie badań psychologicznych strażników gminnych (miejskich) opublikowane w Dzienniku Ustaw Nr 150, Poz. 1012 - weszło w życie 17 sierpnia.
Agnieszka Marek
samorzad.infor.pl
REKLAMA
REKLAMA