reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Badania psychologiczne strażników gminnych

Badania psychologiczne strażników gminnych

Zarówno strażnicy gminni jak i kandydaci na strażników poddawani są badaniom psychologicznym, których zakres i tryb określa rozporządzenie Ministra Zdrowia obowiązujące od 17 sierpnia.

Zgodnie z art. 24a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych - strażnicy oraz osoby ubiegające się o przyjęcie do pracy w charakterze strażnika podlegają obowiązkowym badaniom lekarskim i psychologicznym.

Regulacje ustawy konkretyzuje rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 5 sierpnia 2010 r. w sprawie badań psychologicznych strażników gminnych (miejskich). W świetle przepisów rozporządzenia - badania psychologiczne strażników przeprowadzane są na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę, przy czym wyraźnie wskazano na wymóg uprzedniego potwierdzenia tożsamości osoby badanej.

Po sprawdzeniu tożsamości psycholog przeprowadza badania zmierzające do:

  1)   określenia sprawności intelektualnej osoby badanej,

  2)   oceny jej osobowości, z uwzględnieniem funkcjonowania psychologicznego w trudnych sytuacjach,

  3)   określenia poziomu dojrzałości społecznej i emocjonalnej

Przedstawiony wyżej zakres badań to minimum, które można poszerzyć jeśli jest to konieczne dla prawidłowej oceny funkcjonowania psychologicznego osoby badanej. W oparciu o wyniki badań, psycholog sporządzi w trzech egzemplarzach orzeczenie - o braku albo istnieniu przeciwwskazań psychologicznych do pracy w charakterze strażnika.

Od niniejszego orzeczenia zarówno badany jak i pracodawca mogą w terminie 14 dni wnieść odwołanie do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy za pośrednictwem psychologa, który wydał kwestionowany dokument. Ośrodek wojewódzki w ciągu 30 dni od otrzymania odwołania wraz z dokumentacją psychologiczną przeprowadzi badania oraz wyda ostateczne orzeczenie.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 5 sierpnia 2010 r. w sprawie badań psychologicznych strażników gminnych (miejskich) opublikowane w Dzienniku Ustaw Nr 150, Poz. 1012 - weszło w życie 17 sierpnia.

Agnieszka Marek

samorzad.infor.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Sektor Publiczny
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jan Majczyk

Ekonomista, prawnik, doradca podatkowy, publicysta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama