REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

E-sąd - więcej spraw, więcej etatów

REKLAMA

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski podjął decyzje o kolejnym wzmocnieniu e-sądu. Zarówno kadrowe, jak i finansowe. Do dzisiaj do e-sądu wpłynęło prawie 330 tysięcy spraw (dokładnie 329 420 spraw).

Bardzo duży wzrost wpływu spraw nastąpił w trakcie wakacji. W ciągu dwóch miesięcy wpłynęło nieco ponad 130 000 spraw, z czego w sierpniu 76 993 sprawy.

REKLAMA

Dotychczas w e-sądzie zakończono 226 613 spraw, z czego 217 822 sprawy przez wydanie nakazu zapłaty. Klauzule wykonalności nadano w 138 341 sprawach.

Przedstawione liczby pokazują, że elektroniczne postępowanie upominawcze wprowadzone od 1 stycznia 2010 r. odniosło bardzo duży sukces.

Wpływ spraw do e-sądu jest znacznie większy niż przypuszczano. Przyjmowano bowiem, że w pierwszym roku działalności e-sądu wpłynie do niego około 400 tysięcy spraw.

Niewątpliwie wpływ na popularność e-sądu mają znacznie niższe koszty postępowania. Powodowie przy wniesieniu pozwu - w odróżnieniu od opłat w "tradycyjnym" sądzie - opłacają tylko jedną czwartą opłaty zamiast całej i nie muszą oczekiwać na zwrot przez sąd trzy czwartej opłaty w razie zakończenia sprawy przez wydanie prawomocnego nakazu zapłaty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto powodowie nie muszą uiszczać opłaty skarbowej od pełnomocnictwa, bowiem nie składają w e-sądzie dokumentu pełnomocnictwa, a jedynie powołują się na jego udzielenie.

Znacznie niższe są także koszty przygotowania i wysłania pozwów, ponieważ powodowie nie muszą ponosić opłat pocztowych, nie zużywają papieru i drukarek.

Uiszczone w e-sądzie koszty sądowe na dzień 31 sierpnia 2010 r. opiewają na kwotę 15 308 744 zł.

- Dalsze zwiększenie atrakcyjności e-sądu nastąpi przez skrócenie czasu rozpoznawania spraw - mówi minister Krzysztof Kwiatkowski.

W tym celu - decyzją ministra - od 10 września br. nastąpi wzmocnienie e-sądu przez dalsze delegowanie referendarzy z Ośrodków Migracji Ksiąg Wieczystych, którzy będą pracować zdalnie ze swoich miejsc pracy w systemie teleinformatycznym e-sądu.

Szczegóły:

a) 3 nowe delegacje referendarzy z ośrodka w Elblągu na pełny etat;

b) poszerzenie na pełny etat delegacji 22 referendarzy dotychczas delegowanych na jedną czwartą etatu - z ośrodków w m.in. Elblągu, Nisku, Krośnie.

REKLAMA

- Ponadto XVI Wydział Cywilny Sądu Rejonowego w Lublinie zostanie wzmocniony nowymi 30 etatami urzędniczymi przeznaczonymi do obsługi spraw w elektronicznym postępowaniu upominawczym - informuje minister Krzysztof Kwiatkowski. - Nastąpi to przez przekształcenie 30 nieobsadzonych etatów asystentów z różnych okręgów sądowych - dodaje.

Zwiększony wpływ spraw powoduje także zwiększenie wydatków zarówno na bieżącą działalność e-sądu, jak i na zakup dodatkowych stacji komputerowych, drukarek, wysoko wydajnego skanera dokumentów.

- W związku z tym budżet e-sądu zostanie zwiększony o około 300.000 zł - mówi minister.

Przypomnijmy, e-sąd - czyli elektroniczne postępowanie upominawcze swoją właściwością obejmuje cały kraj.

XVI Wydział Cywilny Sądu Rejonowego w Lublinie - który rozpoznaje pozwy wnoszone elektronicznie - powstał 1 stycznia 2010 r.

Główne cele powstania e-sądu to: uproszczenie i przyspieszenie procesu, obniżenie kosztów postępowania, skrócenie czasu wydania nakazu, a przede wszystkim odciążenie sądów rozpatrujących sprawy, w których stan faktyczny nie jest skomplikowany i nie wymaga przeprowadzenia postępowania dowodowego.


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak długo gotować surową białą kiełbasę? A może upiec? Żurek, czy biały barszcz na Wielkanoc?

    Biała kiełbasa, to konieczny dodatek do żurku, czy białego barszczu - tradycyjnych wielkanocnych zup. Wiele osób ma wątpliwości jak długo gotować (parzyć) surową białą kiełbasę przed dodaniem do tych wielkanocnych zup. A może lepiej ją upiec? W jakiej temperaturze i jak długo? A czy wiesz jak odróżnić białą kiełbasę surową od gotowanej (parzonej)?

    Światowy Dzień Choroby Afektywnej Dwubiegunowej. Co z ogólnodostępną farmakoterapią dla najmłodszych pacjentów?

    Z chorobą afektywną dwubiegunową (ChAD) mierzy się nawet około 2 proc. dzieci i młodzieży. Bezpieczna farmakoterapia to najskuteczniejszy sposób leczenia. W Polsce wciąż czekamy na refundację jedynego preparatu rekomendowanego najmłodszym pacjentom w przebiegu ChaAD.

    Choroba w święta? Sprawdź, gdzie szukać pomocy

    Co zrobić w sytuacji nagłej choroby w święta? Gdzie szukać pomocy medycznej? NFZ przypomina. 

    Refundowane leczenie dla ciężarnych kobiet chorych na SMA już od 1 kwietnia

    Bardzo dobra wiadomość dla dorosłych kobiet chorych na SMA. Od 1 kwietnia refundowane będzie leczenie nusinersenem dla kobiet chorych na rdzeniowy zanik mięśni będących w ciąży – zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Dzięki temu pacjentki nie będą musiały przerywać tej terapii. Jesteśmy jednym z pierwszych krajów, które będą leczyły kobiety w ciąży chore na SMA.

    REKLAMA

    W dniach 29-31 marca utrudnienia w stolicy w związku z wielkanocnymi procesjami. Gdzie?

    Już od piątku i przez cały świąteczny weekend w Warszawie, w związku z procesjami i drogami krzyżowymi ruch na drogach będzie utrudniony albo chwilowo wstrzymany.  

    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    REKLAMA

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    REKLAMA