IPN przypomina kandydatom do samorządu o obowiązku lustracyjnym
REKLAMA
W zamieszczonym na stronach internetowych IPN komunikacie biuro lustracyjne Instytutu przypomina, że obowiązek złożenia oświadczenia obejmuje osoby kandydujące na radnych wszystkich szczebli samorządu terytorialnego, wójtów, burmistrzów i prezydentów - urodzone przed 1 sierpnia 1972 r.
REKLAMA
REKLAMA
Oświadczenie lustracyjne według wzoru określonego ustawą należy złożyć we właściwej komisji wyborczej w chwili wyrażenia zgody na kandydowanie. Obowiązku tego nie mają osoby, które wcześniej złożyły oświadczenie w związku z pełnieniem innej funkcji publicznej.
Zgodnie z obowiązującym od 1997 r. modelem lustracji w Polsce osoby, które przyznają się do służby lub pracy w organach bezpieczeństwa PRL albo też tajnej z nimi współpracy, mogą obejmować funkcje publiczne - decyduje o tym organ powołujący lub wyborcy. Tylko osoba, której oświadczenie o braku związków ze służbami PRL sąd prawomocnie uzna za nieprawdziwe, traci pełnioną funkcję publiczną i nie może ich pełnić na czas od 3 do 10 lat. O tym, czy wystąpić do sądu o lustrację danej osoby publicznej decyduje pion lustracyjny IPN po zbadaniu jej oświadczenia.
Do końca 2009 r. do pionu lustracyjnego IPN wpłynęło ok. 150 tys. oświadczeń lustracyjnych osób publicznych; ponad 1,7 tys. z nich przyznało się do pracy, służby lub współpracy z organami bezpieczeństwa PRL. W 2009 r. IPN uznał, że brak jest podstaw do kwestionowania prawdziwości 5,3 tys. oświadczeń.
REKLAMA
REKLAMA