REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Raport: samorządy słabo współpracują z organizacjami pozarządowymi

REKLAMA

Samorządy przeznaczają zbyt mało pieniędzy na dotacje dla organizacji pozarządowych i za słabo z nimi współpracują - wynika z raportu nt. partycypacji społecznej w działaniach samorządu terytorialnego, który przygotowała Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej.

Raport jest jednym z elementów akcji społecznej "Przejrzysta Polska", zainicjowanej przez FRDL, we współpracy z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności, Fundacją Batorego oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej.

REKLAMA

Akcja ma na celu usprawnienie działania samorządów poprzez wprowadzenie sześciu zasad: przejrzystości, braku tolerancji dla korupcji, partycypacji społecznej, przewidywalności, fachowości i rozliczalności. Akcja trwa od 2005 roku.

REKLAMA

W ramach szóstego etapu akcji, w 2009 roku, sprawdzono jak w samorządach, które brały udział w poprzednich etapach, realizowana jest zasada partycypacji społecznej. Monitoringiem objęto 127 spośród 424 gmin, które w poprzednich latach otrzymały certyfikat akcji "Przejrzysta Polska". Łącznie do udziału w programie zgłosiło się 775 gmin.

Samorządy miały do wykonania dwa zadania obowiązkowe: opracowanie i wdrożenie programu współpracy z organizacjami pozarządowymi, który wykracza poza zapisy ustawy o organizacjach pożytku publicznego i o wolontariacie. Miały też przygotować precyzyjną procedurę przeprowadzania konsultacji społecznych. Mogły również wybrać zadania dodatkowe, m.in. dać mieszkańcom możliwość inicjatywy uchwałodawczej.

Krzysztof Margol, współautor raportu zwrócił uwagę na wtorkowej konferencji prasowej w Centrum Prasowym PAP, że w ostatnich latach zmniejszyła się dynamika powstawania nowych organizacji NGO (ang. non-governmental organisation). Zaznaczył, że w 92 proc. badanych gmin aktywnie działają obywatelskie grupy nieformalne. W dwóch trzecich monitorowanych gmin działa nie więcej niż 50 organizacji pozarządowych, a w co dziesiątej - powyżej 200 NGO.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Raport wskazuje, że większości przypadków w spotkaniach konsultacyjnych z samorządem uczestniczy nie więcej niż 10 organizacji; a w około jednej piątej gmin - ponad 30 organizacji; do konkursów ogłaszanych przez gminy najczęściej( w 53 proc. przypadków) przystępuje nie więcej niż 15 organizacji pozarządowych.

Współautor raportu zwrócił uwagę na - niekorzystne jego zdaniem - zjawisko: że środki przeznaczane przez samorząd na dotacje dla organizacji pozarządowych w ostatnich latach nie zwiększyły się.

REKLAMA

W 2007 roku większość gmin przeznaczała na dotacje dla NGO sumę do 250 tys. zł; co dziesiąta gmina w ogóle nie dotowała tych organizacji na swoim terenie. W 2009 roku o 8 proc. zmniejszyła się liczba samorządów przeznaczających na takie dotacje do 250 tys. zł; o 9 proc. zwiększyła się liczba samorządów dotujących NGO kwotą z przedziału 251-500 tys. zł. Według raportu są to sumy niewystarczające.

W ocenie Margola, raport pokazał, że nie we wszystkich gminach organizacje pozarządowe regularnie uczestniczą w pracach samorządów, w wielu gminach brak też stałego wsparcia samorządu dla NGO. Pełnomocnicy ds. NGO funkcjonują w połowie badanych samorządów; w co trzecim - nie ma takiego stanowiska, choć jest urzędnik, do którego obowiązków należy m.in. współpraca z NGO. Z kolei 15 proc. samorządów w ogóle nie ma osoby odpowiedzialnej za współpracę z organizacjami pozarządowymi.

35 proc. badanych samorządów zdecydowało się dać mieszkańcom inicjatywę uchwałodawczą. "Ale w ocenie zarówno samorządowców jak i przedstawicieli NGO, mieszkańcy nie korzystają z tej możliwości" - powiedział.

Margol dobrze ocenia fakt, że większość - 98 proc. - samorządów angażuje się w akcje promocyjne na rzecz sektora pozarządowego, m.in. w kwestii przekazywania 1 proc. PIT dla organizacji pozarządowych.

Były prezes Trybunału Konstytucyjnego, obecnie wiceprzewodniczący Rady Fundatorów FRDL Jerzy Stępień zwrócił uwagę, że - zdaniem wielu ekspertów - "największą barierą rozwoju cywilizacyjnego Polski jest brak kapitału społecznego, czyli zaufania pomiędzy obywatelami, pomiędzy władzą a społeczeństwem".

Tworzenie dobrych warunków do udziału obywateli w działaniach władzy, m.in. na poziomie samorządów, ma - zdaniem Stępnia - ogromną wagę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Metan z Nord Stream nad Bałtykiem: od Międzyzdrojów po Ustkę smuga wysokiego stężenia gazu

Metan z uszkodzonych jesienią 2022 roku gazociągów Nord Stream rozprzestrzenił się nad znaczną częścią południowego Bałtyku i utrzymywał się tam nawet przez kilka miesięcy - poinformowali 16 stycznia 2025 r. naukowcy z Uniwersytetu w Goeteborgu i fundacji Voice of the Ocean (VOTO). Na grafice opublikowanej przez badaczy smuga wysokiego stężenia gazu rozpościerał się wtedy się tuż przy polskim wybrzeżu od Międzyzdrojów po Ustkę. Obserwacje opisane przez naukowców obejmują okres 3 miesięcy po uszkodzeniu gazociągów.

Tańsze pociągi w Dzień Babci i Dzień Dziadka

21 i 22 stycznia, czyli w Dzień Babci i Dziadka, pociągami Polregio będzie można podróżować z 10 procentową zniżką.

Blue Monday - dzień, który... nie istnieje

Blue Monday zwany najbardziej depresyjnym dniem w roku przypada w tym roku w poniedziałek 20 stycznia (to zawsze trzeci poniedziałek stycznia). Tylko, że ten dzień tak naprawdę nie istnieje. To chwyt marketingowy, a sam autor tego terminu wyliczenia nazwał pseudonaukową zabawą na potrzeby reklamy. Dr Magdalena Nowicka, psycholożka z Uniwersytetu SWPS wskazuje, że nie ma żadnych badań potwierdzających w sposób poprawny metodologicznie efektu opisanego przez twórcę terminu Blue Monday.

Dopłaty tylko dla prawdziwych rolników? Trwają prace nad definicją rolnika aktywnego zawodowo

Nowa definicja rolnika aktywnego zawodowo ma zapewnić, że dopłaty trafią wyłącznie do osób faktycznie prowadzących działalność rolniczą, nawet w małej skali. Ministerstwo zapowiada proste kryteria i jasne zasady dokumentowania przychodów, jednak wciąż pozostają wątpliwości co do minimalnych wymogów. Czy nowe przepisy uporządkują system wsparcia, czy obciążą rolników dodatkowymi obowiązkami?

REKLAMA

Rekordowa liczba odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina w 2024 r.

Lotnisko Chopina może pochwalić się kolejnym rekordem. W ubiegłym roku ze stołecznego portu skorzystało prawie 21,3 mln. W grudniu 2024 r. ruch pasażerski wzrósł o 17 proc. w ujęciu rocznym, a podróżni najczęściej latali m.in. do Londynu.

Nowelizacja ustawy prawo lotnicze szansą na przywrócenie inwestycji

Nowelizacja ustawy prawo lotnicze szansą na przywrócenie inwestycji. Prezydent Andrzej Duda 8 stycznia 2025 r. podpisał nowelę uchylającą obowiązek uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla terenów objętych planem generalnym lotniska.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu pracy dla tej grupy pracowników: 2 dodatkowe dni po 5 latach. Można zyskać do 10 dni [PROJEKT]

Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu pracy dla tej grupy pracowników: 2 dodatkowe dni po 5 latach. Można zyskać do 10 dni. Resort rodziny pracuje nad nowelizacją ustawy nadającą nowe uprawnienia opiekunom dzieci w wieku do lat trzech. Co się zmieni?

W Tatrach już trzeci stopień zagrożenia lawinowego

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało, że zagrożenie lawinowe w Tatrach wzrosło już do trzeciego stopnia. Co to oznacza?

REKLAMA

Recykling tekstyliów w gminach – co zrobić ze starymi ubraniami?

Od stycznia 2025 r. gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? [WYWIAD]

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? Co zrobić, by wszystkim żyło się lepiej? Gość Infor.pl prof. Marcin Piątkowski przedstawił kilka pomysłów dotyczących poprawy jakości życia.

REKLAMA