REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sejm: biblioteka w każdej szkole publicznej

REKLAMA

Biblioteki szkolnej w każdej szkole publicznej i jej otwarcia na potrzeby społeczności lokalnej chcą posłowie SLD, którzy w środę przedstawili projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Zdaniem rządu nowelizacja jest zbędna, bo odpowiednie przepisy już istnieją.

"Nie może istnieć szkoła, w której nie ma biblioteki. To nie jest przywilej, to cywilizacyjna konieczność" - przekonywał w środę poseł SLD Artur Ostrowski podczas pierwszego czytania projektu na posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

REKLAMA

REKLAMA

Zdaniem posła, w Polsce dochodzi do likwidacji bibliotek szkolnych przez samorządy, które w ten sposób chcą zaoszczędzić pieniądze. Poseł podał przykład Jarocina i Wrocławia, gdzie funkcje bibliotek szkolnych, w wyniku działań samorządowców, przejęły biblioteki publiczne.

"Tą nowelizacją chcemy rozwiązać problem pozbywania się przez samorządy bibliotek szkolnych i ich przekazywania bibliotekom publicznym" - powiedział Ostrowski. Podkreślił, że w projekcie nowelizacji znalazł się wyraźny zapis o tym, że "szkoła publiczna ma obowiązek zapewnić uczniom bibliotekę szkolną". Dodał, że nowelizacja powinna ustalić także standardy pracy bibliotek szkolnych, tak by uczniowie mogli z nich korzystać nie tylko w czasie lekcji, ale także po nich.

Ponadto posłowie SLD chcą, by biblioteka szkolna mogła spełniać oczekiwania społeczności lokalnych, zwłaszcza w małych miejscowościach, gdzie jest utrudniony dostęp do książek z bibliotek publicznych. W projekcie znalazł się zapis, że "biblioteka szkolna może pełnić funkcję biblioteki publicznej, w przypadku, gdy na terenie gminy nie funkcjonuje biblioteka publiczna".

REKLAMA

Rząd negatywnie ustosunkowuje się propozycji zmian zgłoszonych przez posłów SLD - poinformowała obecna na posiedzeniu komisji wiceminister edukacji Krystyna Szumilas. Jej zdaniem, projekt nowelizujący przepisy dot. bibliotek szkolnych jest zbędny, ponieważ istnieje już art. 67 ustawy o systemie oświaty oraz art. 22 ustawy o bibliotekach, które gwarantują, by w każdej szkole była biblioteka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szumilas stwierdziła ponadto, że obowiązujące przepisy pozwalają na korzystanie z bibliotek szkolnych osobom, które nie są uczniami szkoły. "Dyrektor szkoły w porozumieniu z samorządem może pozwolić na udostępnienie księgozbiorów społeczności lokalnej" - poinformowała wiceminister edukacji.

W dyskusji głos zabrali także przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego, Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, którzy poparli projekt posłów SLD. Wskazali, że przepisy dot. bibliotek szkolnych są nieprecyzyjne i wymagają zmian.

Posłowie skierowali projekt do prac podkomisji ds. jakości kształcenia.

Czytaj także: Będą zmiany w funkcjonowaniu bibliotek szkolnych>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak długo gotować surową białą kiełbasę? A może upiec? Żurek, czy biały barszcz na Wielkanoc?

    Biała kiełbasa, to konieczny dodatek do żurku, czy białego barszczu - tradycyjnych wielkanocnych zup. Wiele osób ma wątpliwości jak długo gotować (parzyć) surową białą kiełbasę przed dodaniem do tych wielkanocnych zup. A może lepiej ją upiec? W jakiej temperaturze i jak długo? A czy wiesz jak odróżnić białą kiełbasę surową od gotowanej (parzonej)?

    Światowy Dzień Choroby Afektywnej Dwubiegunowej. Co z ogólnodostępną farmakoterapią dla najmłodszych pacjentów?

    Z chorobą afektywną dwubiegunową (ChAD) mierzy się nawet około 2 proc. dzieci i młodzieży. Bezpieczna farmakoterapia to najskuteczniejszy sposób leczenia. W Polsce wciąż czekamy na refundację jedynego preparatu rekomendowanego najmłodszym pacjentom w przebiegu ChaAD.

    Choroba w święta? Sprawdź, gdzie szukać pomocy

    Co zrobić w sytuacji nagłej choroby w święta? Gdzie szukać pomocy medycznej? NFZ przypomina. 

    Refundowane leczenie dla ciężarnych kobiet chorych na SMA już od 1 kwietnia

    Bardzo dobra wiadomość dla dorosłych kobiet chorych na SMA. Od 1 kwietnia refundowane będzie leczenie nusinersenem dla kobiet chorych na rdzeniowy zanik mięśni będących w ciąży – zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Dzięki temu pacjentki nie będą musiały przerywać tej terapii. Jesteśmy jednym z pierwszych krajów, które będą leczyły kobiety w ciąży chore na SMA.

    REKLAMA

    W dniach 29-31 marca utrudnienia w stolicy w związku z wielkanocnymi procesjami. Gdzie?

    Już od piątku i przez cały świąteczny weekend w Warszawie, w związku z procesjami i drogami krzyżowymi ruch na drogach będzie utrudniony albo chwilowo wstrzymany.  

    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    REKLAMA

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    REKLAMA