Mieszkańcy zmienią granice gminy w referendum
REKLAMA
Sejm pracuje nad nowelizacją ustawy o samorządzie gminnym, która umożliwi lokalnym społecznościom inicjowanie zmian dotyczących granic gmin i de facto podejmowanie decyzji w tych sprawach. Do ustawy dodany zostanie art. 4c regulujący nowy - dodatkowy tryb dokonywania zmian w zakresie tworzenia, łączenia, dzielenia i znoszenia gmin oraz ustalania ich granic.
REKLAMA
Mieszkańcy będą mogli zainicjować referendum w powyższym zakresie i w przypadku gdy będzie ono miało charakter rozstrzygający, rada gminy wystąpi do Rady Ministrów z wnioskiem o wydanie odpowiedniego rozporządzenia.
Inicjatorami referendum dotyczącego granic gminy będą mogli być wyłącznie mieszkańcy, prawa tego nie przyznano:
- statutowej strukturze terenowej partii politycznej działającej w danej jednostce samorządu terytorialnego,
- organizacji społecznej posiadającej osobowość prawną której statutowym terenem działania jest co najmniej obszar danej jednostki samorządu terytorialnego.
Zmiana granic gmin dokonywana w oparciu o wyniki referendum będzie wymagała uzyskania opinii rad jednostek samorządu objętych planowanymi zmianami oraz opinii wojewody – analogicznie do procedury stosowanej dotychczas w przypadku, gdy gmina występowała do Rady Ministrów o wydanie rozporządzenia zmieniającego granice. Nie będzie natomiast wymagane przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami – oni bowiem wyrażą swą opinię w referendum.
Informacja o publikacji w wojewódzkim dzienniku urzędowym protokołu wyniku referendum zostanie przekazana przez wojewodę Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Nowelizacja wprowadzi także zakaz tworzenia gmin jeżeli w wyniku zmian powstałaby gmina:
- o mniejszej liczbie mieszkańców od najmniejszej pod tym względem gminy w Polsce
- o rekordowo niskim dochodzie przypadającym na mieszkańca.
Komisyjny projekt ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym>>
Czytaj także: Zmiana statusu miejscowości i granic gminy>>
Agnieszka Marek
samorzad.infor.pl
REKLAMA
REKLAMA