REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mieszkańcy zmienią granice gminy w referendum

REKLAMA

O utworzeniu, połączeniu, podziale, zniesieniu gminy albo ustaleniu jej granic zadecydują mieszkańcy w referendum, Rada Ministrów w rozporządzeniu usankcjonuje prawnie wolę mieszkańców.

Sejm pracuje nad nowelizacją ustawy o samorządzie gminnym, która umożliwi lokalnym społecznościom inicjowanie zmian dotyczących granic gmin i de facto podejmowanie decyzji w tych sprawach. Do ustawy dodany zostanie art. 4c regulujący nowy - dodatkowy tryb dokonywania zmian w zakresie tworzenia, łączenia, dzielenia i znoszenia gmin oraz ustalania ich granic.

REKLAMA

Mieszkańcy będą mogli zainicjować referendum w powyższym zakresie i w przypadku gdy będzie ono miało charakter rozstrzygający, rada gminy wystąpi do Rady Ministrów z wnioskiem o wydanie odpowiedniego rozporządzenia.

Inicjatorami referendum dotyczącego granic gminy będą mogli być wyłącznie mieszkańcy, prawa tego nie przyznano:

- statutowej strukturze terenowej partii politycznej działającej w danej jednostce samorządu terytorialnego,

- organizacji społecznej posiadającej osobowość prawną której statutowym terenem działania jest co najmniej obszar danej jednostki samorządu terytorialnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiana granic gmin dokonywana w oparciu o wyniki referendum będzie wymagała uzyskania opinii rad jednostek samorządu objętych planowanymi zmianami oraz opinii wojewody – analogicznie do procedury stosowanej dotychczas w przypadku, gdy gmina występowała do Rady Ministrów o wydanie rozporządzenia zmieniającego granice. Nie będzie natomiast wymagane przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami – oni bowiem wyrażą swą opinię w referendum.

Informacja o publikacji w wojewódzkim dzienniku urzędowym protokołu wyniku referendum zostanie przekazana przez wojewodę Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Nowelizacja wprowadzi także zakaz tworzenia gmin jeżeli w wyniku zmian powstałaby gmina:

- o mniejszej liczbie mieszkańców od najmniejszej pod tym względem gminy w Polsce

- o rekordowo niskim dochodzie przypadającym na mieszkańca.

Komisyjny projekt ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym>>

Czytaj także: Zmiana statusu miejscowości i granic gminy>>

Agnieszka Marek

samorzad.infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

REKLAMA

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

REKLAMA