REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kraszewski: nie ma zgody na włączenie Lasów Państwowych do sektora finansów publicznych

REKLAMA

Minister środowiska Andrzej Kraszewski jest sceptyczny co do włączenia Lasów Państwowych do sektora finansów publicznych. "Rozmowy w tej sprawie trwają z ministrem finansów, ale na razie naszej zgody na to nie ma" - powiedział w poniedziałek PAP Kraszewski.

"Nie przekonały mnie wszystkie deklaracje i odpowiedzi ministra finansów; ja takiej możliwości nie widzę. Szkody dla Lasów byłyby zbyt duże" - powiedział Kraszewski.

REKLAMA

REKLAMA

Z projektu nowelizacji ustawy o finansach publicznych z połowy września wynika, że od 2011 roku jednostki sektora finansów publicznych będą musiały lokować swoje wolne środki w BGK w formie depozytu prowadzonego przez Ministerstwo Finansów. Zmiana ma obniżyć w 2011 r. dług publiczny o 19,6 mld zł. Projekt przewiduje m.in. włączenie do sektora finansów publicznych Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, które także będzie miało obowiązek przekazywać wolne środki na rachunek MF.

Zdaniem Kraszewskiego uwarunkowania, jakie narzuca budżet, są w "głębokiej sprzeczności" z działaniem takiego przedsiębiorstwa jak Lasy Państwowe, które musi mieć do swojej dyspozycji środki obrotowe. "Musi ono na bieżąco regulować swoje zobowiązania, płacić za usługi" - tłumaczył minister. Dodał, że może zdarzyć się wiele nieprzewidzianych sytuacji (np. huragan), które wymagają szybkiej reakcji i łatwego dostępu do pieniędzy.

Zaznaczył, że Lasy są jedną z nielicznych instytucji związanych ze środowiskiem, które działają wyjątkowo dobrze i nie należy tego psuć. Może się bowiem okazać za kilka lat, na Lasy trzeba będzie wydawać pieniądze z budżetu. Obecnie jest to przedsiębiorstwo samofinansujące się.

REKLAMA

Jak podają na swojej stronie internetowej Lasy Państwowe, w ubiegłym tygodniu minister finansów Jacek Rostowski spotkał się z Dyrektorem Generalnym Lasów Państwowych Marianem Piganem i przedstawił zmodyfikowaną propozycję projektu. Zapewnił, że zaliczenie Lasów do sektora finansów publicznych "ma na celu tylko obniżenie długu publicznego oraz kosztów jego obsługi poprzez zmniejszenie potrzeb pożyczkowych skarbu państwa" - informują LP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według Lasów Państwowych, w stosunku do pierwotnych założeń projektu resort finansów zaproponował ograniczenie zakresu środków LP, które miałyby podlegać konsolidacji. Pieniądze Lasów, ulokowane na rachunkach w Banku Gospodarstwa Krajowego, byłyby oprocentowane, a ponadto Lasy miałyby do nich swobodny dostęp (bez konieczności przedstawiania szczegółowych analiz i prognoz wpływów i wydatków oraz występowania o zgodę na zwrot potrzebnych kwot).

"Konkretne rozwiązania mają zostać przedstawione w ciągu kilku najbliższych tygodni, po których dojdzie do kolejnego spotkania przedstawicieli Lasów Państwowych i Ministerstwa Finansów" - napisano na stronie LP.

Przeciwko propozycji MF są posłowie z sejmowej komisji środowiska, którzy wystosowali dezyderat w tej sprawie. Takiego rozwiązania nie popiera też PiS i domaga się przeprowadzenia referendum.

Lasy pokrywają ok. 9 mln ha - ponad 28 proc. powierzchni Polski. Lasy Państwowe zarządzają 7,5 mln ha lasów należących do skarbu państwa. Ich przychody ze sprzedaży drewna sięgają ponad 5 mld zł. Planowany zysk na ten rok zaś - to 80 mln zł. 38 proc. lasów w Polsce należy do obszarów chronionych "Natura 2000".

Czytaj także: Formy organizacyjno-prawne jednostek sektora finansów publicznych po zmianach>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

REKLAMA

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

REKLAMA