reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Rząd nie zaakceptował propozycji podwyższenia kryteriów dochodowych

Rząd nie zaakceptował propozycji podwyższenia kryteriów dochodowych

Rząd nie zaakceptował czerwcowej propozycji Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych, dotyczącej podwyższenia od 1 października 2010 r. kryteriów dochodowych uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej. Uzasadnił to trudną sytuacją sektora finansów publicznych.

Propozycja Komisji przewidywała podwyższenie wysokości kryterium dochodowego dla osoby w rodzinie z 351 zł do 415 zł, oraz z 477 zł do 546 zł w przypadku osób samotnych.

"Propozycja ta rodziłaby takie skutki finansowe dla budżetów: państwa i samorządu terytorialnego, których nie można by sfinansować w 2010 i 2011 roku. Z szacunków przedstawionych przez Komisję wynika, że przyjęcie tych propozycji spowodowałoby skutki finansowe: w 2010 r. (od 1 października br.) wzrost wydatków o ok. 166,8 mln zł, z tego - dla budżetu państwa - ok. 142,4 mln zł, dla budżetów gmin - 17,5 mln zł oraz dla powiatów - 6,9 mln zł; w 2011 r. wzrost wydatków o ok. 667,4 mln zł, w tym dla budżetu państwa - ok. 569,5 mln zł, dla budżetów gmin - 70,2 mln zł, dla powiatów - 27,7 mln zł" - napisano w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów.

Dodano również, że przyjęcie propozycji komisji skutkowałoby koniecznością stałego zwiększenia wydatków na realizację świadczeń wypłacanych z budżetów: państwa i samorządu terytorialnego, co utrudniałoby Polsce ograniczanie deficytu sektora finansów publicznych.

Zwrócono także uwagę, że oprócz świadczeń z pomocy społecznej, z budżetu finansowane są inne działania wspierające rodziny wychowujące dzieci, m.in. świadczenia rodzinne, pomoc w dożywianiu, opłacanie składki zdrowotnej za dzieci przebywające w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, finansowanie wypoczynku letniego dzieci z terenów wiejskich.

"Ponadto, w wyniku weryfikacji niektórych świadczeń rodzinnych, od 1 listopada 2009 r. zostały podwyższone zasiłki rodzinne oraz świadczenie pielęgnacyjne. Spowodowało to skutki budżetowe w 2009 r. na poziomie 190 mln zł (listopad-grudzień) i w 2010 r. w wysokości 1 mld 033 mln zł. Z kolei od 1 stycznia 2010 r. zostało zniesione kryterium dochodowe uprawniające do świadczenia pielęgnacyjnego, co spowodowało skutki finansowe dla budżetu państwa w tym roku w wysokości 24,8 mln zł" - dodano.

Czytaj także: Świadczenia pielęgnacyjne po zmianach w 2010 r.>>

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredytmarket

Kredyty online dla małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama