REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

NIK pozytywnie o kształceniu pielęgniarek, położnych i ratowników

REKLAMA

NIK pozytywnie, choć z uwagami, oceniła system kształcenia pielęgniarek, położnych i ratowników medycznych. Zastrzeżenia Izby dotyczą m.in. przekraczania limitów przyjęć na uczelniach, braku pełnej wiedzy ministerstw nt. potrzeb kadrowych w skali kraju.

W czwartek Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła raport o wynikach kontroli systemu kształcenia oraz przygotowania do zawodów pielęgniarki, położnej i ratownika medycznego na wspólnym posiedzeniu sejmowych Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji do Spraw Kontroli Państwowej.

REKLAMA

Sprawozdanie NIK dotyczy lat 2006-2009.

REKLAMA

W ocenie NIK, nadzór nad uczelniami sprawowany przez ministrów zdrowia oraz nauki i szkolnictwa wyższego nie był wystarczający. Jak podała Izba, podczas naboru na pielęgniarstwo, położnictwo i ratownictwo medyczne przekraczane były limity przyjęć. "Takie działanie naruszało prawo oraz zasady sprzyjające wysokiej jakości kształcenia, m.in. przez nadmierne obciążenie nauczycieli akademickich zajęciami dydaktycznymi" - podkreślono.

NIK negatywnie oceniła też brak pełnej wiedzy o potrzebach kadrowych w skali kraju i w poszczególnych regionach. Jak podkreślono w raporcie, jest to istotne w związku ze spodziewanym niżem demograficznym oraz spadkiem zainteresowania zawodami położnych, ratowników, a w szczególności pielęgniarek.

Kontrola wykazała także, że limity przyjęć na kierunki pielęgniarstwo i położnictwo były przyznawane uczelniom, które nie posiadały akredytacji Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkolnictwa Medycznego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Wiceminister zdrowia Marek Haber poinformował, że resort pracuje nad rozwiązaniami, które pomogą określić potrzeby kadrowe w skali kraju. Zaznaczył, że już w roku akademickim 2009-2010 ministerstwo nie ustalało limitów przyjęć dla uczelni, które nie uzyskały akredytacji. Zaznaczył także, że uczelnie, zgłaszając propozycje limitów, będą musiały je uzasadnić zapotrzebowaniem na absolwentów danego kierunku.

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Witold Jurek wyjaśnił, że uczelnie przekraczają limity przyjęć, gdyż część studentów już po rozpoczęciu roku akademickiego korzysta z możliwości zmiany kierunku studiów. "Po dwóch miesiącach, w końcu listopada, w żadnej uczelni limit określony przez Ministra Zdrowia nie został przekroczony. Ta nadwyżka okazała się nadwyżką w pewnym sensie wirtualną" - powiedział.

NIK podkreśla także, że MZ nie ma wpływu na liczbę ratowników medycznych kształconych na poziomie szkół policealnych - te podlegają one Ministerstwu Edukacji Narodowej. Z kolei MZ określa limity na poziomie wyższym kształcenia ratowników medycznych.

Jak poinformował Haber, Ministerstwo Zdrowia planuje ujednolicić kształcenie w tym zawodzie. 

Czytaj także: Pełne poparcie dla projektu zmian w ratownictwie medycznym>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt "Szkoły międzypokoleniowej" ruszy jesienią, w formie pilotażu

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", czyli wspólna przestrzeń dla uczniów i seniorów, sprzyjająca wymianie informacji i integracji międzypokoleniowej, ruszy jesienią w formie pilotażu. Tak przekazała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

Minister finansów: płace w budżetówce wzrosną nieznacznie więcej niż 4,1% w 2025 roku. Realna wartość wynagrodzeń ma być utrzymana

Resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 r. - poinformował 15 lipca 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Nie wskazał jednak żadnego konkretnego wskaźnika podwyżek dla budżetówki w przyszłym roku.

Darmowa rehabilitacja z ZUS dla nauczycieli i innych pracujących głosem. Dla kogo 24 dni w sanatorium? Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że osoby, dla których głos jest głównym narzędziem pracy (np. nauczyciele) są narażone na zaburzenia funkcji narządu głosu i tym samym grozi im utrata zdolności do pracy. Jeżeli chcą temu zapobiec, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS w schorzeniach narządu głosu. Rehabilitacja lecznicza w zakresie schorzenia narządu głosu, na którą kieruje ZUS, trwa 24 dni w ośrodku rehabilitacyjnym w takich miejscowościach jak: Ciechocinek, Jelenia Góra, Ostróda, Świeradów-Zdrój, Uniejów. Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

Wakacje 2024: dokąd najchętniej jeżdżą Polacy i jakie mają budżety?

Większość Polaków (84 proc.) planuje wyjechać na wakacje, i większość spędzi je w Polsce (64 proc.). Tak wynika z  raportu International Travel Confidence Index 2024 opracowanego na zlecenie Allianz Partners.

REKLAMA

Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Koncert życzeń związków nauczycielskich: 500 zł dodatku za wychowawstwo, 15% lub 20% podwyżki w 2025 roku, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, odprawach, godzinach ponadwymiarowych i inne postulaty

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

REKLAMA