REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

II tura wyborów prezydentów 5 grudnia w ponad 50 miastach

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Do II tury wyborów dojdzie w ponad 50 ze 107 miast, w których rządzą prezydenci. Dogrywka odbędzie się w niedzielę, 5 grudnia m.in. w 8 miastach wojewódzkich.

Wśród miast wojewódzkich, w których odbędzie się ponowne głosowanie, są:

REKLAMA

- Łódź, gdzie zmierzą się: zwyciężczyni I tury, kandydatka PO Hanna Zdanowska z kandydatem SLD Dariuszem Jońskim.

- Bydgoszcz, tu spotkają się obecny wojewoda kujawsko-pomorski Rafał Bruski (PO) (wygrał I turę) z urzędującym prezydentem Konstantym Dombrowiczem (KWW Konstantego Dombrowicza).

- Poznań, rywalizować będą: zwycięzca I tury, urzędujący prezydent tego miasta Ryszard Grobelny (niezależny) i kandydat PO Grzegorz Ganowicz.

- Lublin, gdzie zmierzą się: zwycięzcą I tury kandydat PiS poseł Lech Sprawka i kandydat PO, obecny wiceprezydent miasta Krzysztof Żuk.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Szczecin, tu w dogrywce wezmą udział: urzędujący prezydent Piotr Krzystek (niezależny) - zwycięzca I tury oraz kandydat PO Arkadiusz Litwiński.

- Kraków: ubiegający się o reelekcję prezydent miasta Jacek Majchrowski (KWW Jacka Majchrowskiego) - który wygrał I turę oraz kandydat PO, obecny wojewoda małopolski Stanisław Kracik.

- Olsztyn, gdzie b. prezydent Czesław Małkowski (wygrał I turę) w II turze spotka się z urzędującym prezydentem, Piotrem Grzymowiczem.

- Opole, tu rywalizować będą: zwycięzca I tury, obecny prezydent Ryszard Zembaczyński i kandydat SLD, poseł Tomasz Garbowski.

Ponadto II tury wyborów prezydentów odbędą się także w kilkudziesięciu innych miastach w całym kraju:

WOJ. DOLNOŚLĄSKIE

- w Jeleniej Górze, gdzie rywalizować będą Marcin Zawiła (PO), który wygrał w I turze, oraz Marek Obrębalski (bezpartyjny).

- w Wałbrzychu, tu spotkają się kandydat niezależny Mirosław Lubiński (KWW Wałbrzyska Wspólnota Samorządowa) oraz kandydat PO Piotr Kruczkowski.

- w Świdnicy spotkają się obecny prezydent miasta Wojciech Murdzek (KWW Wspólnota Samorządowa) oraz Adam Markiewicz (SLD).

WOJ. KUJAWSKO-POMORSKIE

II tura odbędzie się we Włocławku, gdzie zmierzą się urzędujący prezydent miasta Andrzej Pałucki (SLD) (zwycięzca I tury) z kandydatem PiS, posłem Łukaszem Zbonikowskim.

WOJ. LUBELSKIE

W Białej Podlaskiej do II tury przeszli obecny prezydent Andrzej Czapski (bezpartyjny), który wygrał w I turze oraz poseł Adam Abramowicz (PiS).

WOJ. LUBUSKIE

W tym województwie wybory w miastach rządzonych przez prezydentów rozstrzygnęły się w I turze.

WOJ. ŁÓDZKIE

II tury odbędą się tu w:

- Skierniewicach, gdzie Leszek Trębski (KWW Leszka Trębskiego "Forum") - który wygrał I turę - spotka się z Krzysztofem Jażdżykiem (KW Stowarzyszenia "Razem dla Skierniewic").

- Bełchatowie do II tury przeszli: zwycięzca I tury, urzędujący prezydent Marek Chrzanowski (niezależny) oraz Tadeusz Rozpara (SLD).

- Radomsku, gdzie urzędująca prezydent Anna Milczanowska (kandydująca jako niezależna) spotka się z Krzysztofem Zygmą (niezależny).

- Sieradzu, tu obecny prezydent miasta Jacek Walczak z PO - zwycięzca I tury - zmierzy się w II turze z bezpartyjnym kandydatem Mirosławem Owczarkiem.

- Tomaszowie Mazowieckim, gdzie w drugiej turze zmierzą się urzędujący prezydent Rafał Zagozdon (niezależny), który uzyskał najlepszy wynik w I turze oraz Marcin Witko (PiS).

- Zduńskiej Woli: urzędujący prezydent Piotr Niedźwiecki (niezależny), który wygrał I turę, oraz Andrzej Brodzki (niezależny).

- Zgierzu, gdzie zmierzą się urzędujący prezydent miasta Jerzy Sokół (niezależny) - zwycięzca I tury - oraz Iwona Wieczorek (PSL).

WOJ. MAŁOPOLSKIE

II tura odbędzie się w Oświęcimiu, gdzie spotkają się kandydaci PO - Janusz Chwierut (najlepszy wynik w I turze) oraz komitetu Oświęcimianie Oświęcimianom - Jacek Grosser.

WOJ. MAZOWIECKIE

II tury odbędą się tu w:

- Radomiu, gdzie urzędujący prezydent Andrzej Kosztowniak (PiS) - zwycięzca I tury - spotka się z kandydatem PO Piotrem Szprendałowiczem.

- Ciechanowie, tu zmierzą się Waldemar Wardziński (PO), który zdobył najwięcej głosów, oraz kandydatka niezależna Henryka Romanow.

- Płocku, gdzie ubiegający się o reelekcję Mirosław Milewski z PiS (zwycięzca I tury) spotka się w drugiej turze wyborów na prezydenta Płocka z kandydatem PO posłem Andrzejem Nowakowskim.

- Otwocku, tu spotkają się obecny prezydent, kandydat niezależny Zbigniew Szczepaniak (najwięcej głosów w I turze) oraz kandydat PO Krzysztof Mądry.

- Żyrardowie, gdzie zmierzą się obecny prezydent, kandydat niezależny Andrzej Wilk (zwycięzca I tury) oraz poseł PiS Dariusz Kaczanowski.

Czytaj także: PKW: oficjalne wyniki wyborów samorządowych>>

WOJ. OPOLSKIE

II tura odbędzie się w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie 5 grudnia zmierzą się: niezależny kandydat Tomasz Wantuła (zwycięzca I tury) oraz obecny prezydent Wiesław Fąfara (SLD).

WOJ. PODKARPACKIE

II tura odbędzie się w:

- Tarnobrzegu - zwycięzca I tury, Norbert Mastalerz (KWW Tarnobrzeska Lewica) zmierzy się z dotychczasowym prezydentem Janem Dziubińskim (PiS)

- Stalowej Woli - spotkają się tu kandydat niezależny Andrzej Szlęzak (wygrał I turę) oraz Wiesław Siembida (PiS).

- Mielcu, gdzie kandydat niezależny Janusz Chodorowski (KWW Nasz Mielec), który zwyciężył w I turze, zmierzy się z Krzysztofem Popiołkiem (PiS).

WOJ. PODLASKIE

II tura odbędzie się w Łomży, gdzie Mieczysław Czerniawski (SLD) - który wygrał w I turze - zmierzy się z Lechem Kołakowskim (PiS).

WOJ. POMORSKIE

II tury odbędą się w:

- Sopocie, gdzie zmierzą się urzędujący prezydent Jacek Karnowski (Samorządność Sopot), który wygrał w I turze, oraz Wojciech Fułek (Kocham Sopot).

- Słupsku, spotkają się tu obecny prezydent miasta Maciej Kobyliński (jest członkiem SLD, ale startował z własnego komitetu) oraz radna minionej kadencji Krystyna Danilecka-Wojewódzka (niezależna).

- Starogardzie Gdańskim (Pomorskie), tu rywalizować będą urzędujący prezydent Edmund Stachowicz (KWW Edmunda Stachowicza, członek SLD) i Patryk Gabriel (PO).

- Tczewie, tu spotkają się: Mirosław Pobłocki (Porozumienie na plus) - zwycięzca z 21 listopada - oraz Witold Sosnowski (Razem i odpowiedzialnie).

WOJ. ŚLĄSKIE

II tury odbędą się w:

- Bytomiu, gdzie urzędujący prezydent Piotr Koj z PO, który uzyskał najwięcej głosów w I turze, spotka się z bezpartyjnym, popieranym przez PiS prezesem klubu piłkarskiego Polonia Bytom Damianem Bartylą.

- Chorzowie, tu Marek Kopel (bezpartyjny) zmierzy się z kandydatem PO, dyrektorem Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku, Andrzejem Kotalą.

- Częstochowie, gdzie rywalizować będą kandydaci: SLD - Krzysztof Matyjaszczyk (zwycięzca I tury) oraz PO - Izabela Leszczyna.

- Dąbrowie Górniczej, tu obecny prezydent Zbigniew Podraza (SLD), który wygrał w I turze, zmierzy się z Krzysztofem Stachowiczem z PO.

- Gliwicach, tu spotkają się bezpartyjny prezydent Zygmunt Frankiewicz - wygrany w I turze - oraz Zbigniew Wygoda z PO.

- Jastrzębiu Zdroju, gdzie bezpartyjny prezydent tego miasta Marian Janecki, który wygrał I turę, w II będzie konkurował z kandydatką PO Aliną Chojecką.

- Mysłowicach, gdzie spotkają się zwycięzca pierwszej tury Edward Lasok (Mysłowickie Porozumienie Samorządowe) oraz ubiegający się o reelekcję Grzegorz Osyra (Komitet Nowe Mysłowice).

- Rudzie Śląskiej, tu spotkają się dotychczasowy prezydent Andrzej Stania (PO) (zwycięzca I tury) oraz bezpartyjna kandydatka Grażyna Dziedzic.

- Rybniku, tu powalczą obecny bezpartyjny prezydent Adam Fudali (zwycięzca I tury) i kandydat PO Marek Krząkała.

- Sosnowcu (Śląskie) - gdzie obecny prezydent Kazimierz Górski z SLD (zwycięzca I tury) rywalizować będzie z Jarosławem Piętą z PO.

- Świętochłowicach, gdzie spotkają się Dawid Kostempski z PO, który wygrał w I turze, z bezpartyjnym Rafałem Świerkiem.

- Wodzisławiu Śląskim, tu dotychczasowy prezydent Mieczysław Kieca z PO zmierzy się bezpartyjną kandydatką Anną Białek (dane PKW na podstawie 83 proc. protokołów).

- Zawierciu, gdzie w II turze weźmie udział urzędujący prezydent Mirosław Mazur z PO, który zmierzy się z byłym prezydentem bezpartyjnym Ryszardem Machem.

- Będzinie, spotkają się tu Łukasz Komoniewski (SLD) (wygrał w I turze) oraz kandydat niezależny Radosław Baran.

WOJ. ŚWIĘTOKRZYSKIE

II tura odbędzie się w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie urzędujący prezydent Jarosław Wilczyński rywalizować będzie z byłym prezydentem miasta Jan Szostakiem.

WOJ. WARMIŃSKO-MAZURSKIE

II tura odbędzie się w Elblągu, gdzie kandydat PO, Grzegorz Nowaczyk, który wygrał I turę wyborów, w II zmierzy się z obecnym prezydentem, Henrykiem Słoniną, popieranym przez komitet wyborczy Elbląski Dobry Samorząd.

WOJ. WIELKOPOLSKIE

II tura odbędzie się w:

- Koninie, gdzie spotkają się Wiesław Steinke (PO) (zwycięzca I tury) i Józef Nowicki (SLD).

- Ostrowie Wielkopolskim, tu Jarosław Urbaniak (PO) - zwycięzca I tury - zmierzy się z Włodzimierzem Jędrzejakiem (Komitet Wyborczy Włodzimierz Jędrzejak - Porozumienie Społeczne Lewica).

WOJ. ZACHODNIOPOMORSKIE

II tury odbędą się w:

- Koszalinie, gdzie rywalizować będą kandydat PO Piotr Jedliński (wygrał I turę) i niezależny reprezentant Stowarzyszenia Lepszy Koszalin Artur Wezgraj.

- Kołobrzegu, tu zmierzą się: zwycięzca I tury, obecny prezydent Janusz Gromek (PO) i były włodarz miasta Henryk Bieńkowski (niezależny).

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu w JST. Najważniejsze informacje

System przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu dotyczy również jednostek samorządu terytorialnego. Z tego powodu są one objęte szeregiem obowiązków. Co trzeba wiedzieć o obowiązujących przepisach? Oto lista 10 najważniejszych informacji!

Od 1 września 2025 r. podwyżka o 8 i 16 zł za odbiór śmieci w Krakowie

Od 1 września w Krakowie wzrośnie opłata za odbiór śmieci posegregowanych: z 27 do 35 zł miesięcznie od jednego mieszkańca. W przypadku odpadów nieposegregowanych stawka zwiększy się z 54 do 70 zł od mieszkańca.

MKiŚ: wyznaczamy lasy społeczne z ograniczoną wycinką drzew. 158 tys. ha wokół 11 największych aglomeracji

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało 2 lipca 2025 r., że zakończyło pierwszy etap projektu wyznaczania lasów społecznych wokół największych polskich miast. To przełomowy krok w kierunku zmiany podejścia do gospodarki leśnej - z naciskiem na potrzeby społeczne, zdrowotne i ekologiczne mieszkańców aglomeracji. O szczegółach w trakcie konferencji prasowej mówiła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska oraz wiceminister klimatu i środowiska, główny konserwator przyrody Mikołaj Dorożała.

Zmiany w opłatach za śmieci – będą nowe zasady segregacji, ulgi i kontrola deklaracji [PROJEKT MKiŚ]

W wykazie prac legislacyjnych pojawił się projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Chodzi o zmiany w funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami na poziomie gminnym, które w ocenie projektodawców będą odpowiadać na realne potrzeby JST oraz mieszkańców.

REKLAMA

RPO: Dość "wrogich przejęć" między gminami. Potrzebna kontrola sądowa

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do premiera Donalda Tuska o zawieszenie kontrowersyjnych decyzji dotyczących zmian granic gmin do czasu wprowadzenia nowych przepisów. Od lat brakuje skutecznej kontroli sądowej nad decyzjami Rady Ministrów, które prowadzą do konfliktów między samorządami.

Granica polsko-niemiecka. Polska wprowadza kontrole. Przedsiębiorcy mają 3 pytania

Czy Niemcy przerzucają imigrantów do Polski? Co z granicą polsko-niemiecką? Polska wprowadza kontrole graniczne w celu zapobiegania napływom nielegalnych migrantów. Co na to Niemcy?

Premier Tusk: po rekonstrukcji w rządzie będą wyłącznie przyzwoici ludzie; około 15 lipca zapadną decyzje personalne

W dniu 30 czerwca 2025 r. na konferencji prasowej Premier Donald Tusk zapowiedział, że około 15 lipca zaproponuje kształt rządu po rekonstrukcji. Rozmowy w tej sprawie są prowadzone z liderami koalicyjnych ugrupowań - PSL, Polski 2050 i Lewicy. Żyjemy w ustrojowym bałaganie, podważane są obiektywne kryteria prawne, dlatego chciałbym, by politycy kierowali się naturalnymi kryteriami, jak zdrowy rozsądek czy zwykła ludzka przyzwoitość, i tacy będą ministrowie po rekonstrukcji - mówił 27 czerwca 2025 r. na konferencji prasowej premier Donald Tusk.

Nowelizacja specustawy powodziowej. Nowe zadania i obowiązki samorządów

Możliwość zamiany zniszczonych nieruchomości na lokale komunalne, obowiązek raportowania decyzji WZ, świadczenie lokalowe, premia powodziowa czy ułatwienia proceduralne w odbudowie zniszczonych domów i obiektów – to najważniejsze zmiany w specustawie powodziowej. Nowelizacja ustawy wzmacnia kompetencje JST, daje im nowe narzędzia, ale też nakłada dodatkowe obowiązki administracyjne i sprawozdawcze.

REKLAMA

Czym różni się „odbiór” odpadów komunalnych z nieruchomości od „przyjmowania odpadów”

NSA przypomniał gminom, że ustawodawca rozróżnia pojęcia odbierania odpadów komunalnych od ich przyjmowania i wprowadza odrębnie różne sposoby oddawania odpadów. Co za tym idzie – mechanizmy nie mogą być traktowane jako formy zamienne, kształtowane według własnego uznania gminy.

Wydruk zdjęcia z Google Street View jako dowód w sprawie administracyjnej

Dowodem w postępowaniu administracyjnym może być wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Dlatego wydrukom z Geoportalu oraz wydrukom zdjęć Google Street View nie można odmówić mocy dowodowej. Stanowią one jednak tzw. dowody nienazwane i nie mają prawem przewidzianej mocy dowodowej – tak jak w przypadku dokumentów urzędowych, które sporządzone w przepisanej formie przez powołane do tego organy państwowe w ich zakresie działania stanowią dowód tego, co zostało w nich urzędowo stwierdzone.

REKLAMA