REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W Sejmie kodeks wyborczy, ograniczenie subwencji dla partii i repatriacja

REKLAMA

Sejm, który w środę rozpoczyna trzydniowe posiedzenie, zajmie się m.in. projektem ustawy ograniczającej subwencje dla partii politycznych w latach 2012-2013. Posłowie rozpatrzą też projekt kodeksu wyborczego oraz projekt ustawy repatriacyjnej dla Polaków ze Wschodu.

W środę rano posłowie zajmą się m.in. projektem kodeksu wyborczego, który ma zawierać przepisy dotyczące wszystkich rodzajów wyborów - obecnie są one w poszczególnych ordynacjach wyborczych. W projekcie kodeksu znalazły się m.in. takie rozwiązania, jak jednomandatowe okręgi wyborcze do Senatu, możliwość dwudniowego głosowania we wszystkich wyborach, parytety na listach wyborczych.

REKLAMA

W myśl projektowanych przepisów o tym, czy wybory będą trwały jeden czy dwa dni, zadecyduje osoba je zarządzająca, czyli w przypadku wyborów samorządowych - premier, prezydenckich - marszałek Sejmu, parlamentarnych - prezydent.

REKLAMA

Projekt kodeksu wyborczego zakłada także wprowadzenie jednomandatowych okręgów w wyborach do Senatu - obecnie w jednym okręgu wybiera się od dwóch do czterech senatorów. Konsekwencją zmiany byłby podział całego kraju na 100 okręgów wyborczych; każdy z komitetów wyborczych będzie mógł zgłosić tylko po jednym kandydacie na senatora w okręgu, a wyborca będzie mógł zagłosować na jednego kandydata.

Projekt kodeksu reguluje też kwestie parytetów na listach wyborczych. Przewiduje, że nie mniej niż 35 proc. kobiet i nie mniej niż 35 proc. mężczyzn musi znaleźć się na liście wyborczej, aby została ona zarejestrowana. Jednak w przypadku wycofania się kandydata już po zarejestrowaniu listy nie straci ona ważności, gdyby 35-procentowa kwota nie została zachowana.

REKLAMA

Także w środę Sejm zajmie się projektem PO, który ma ograniczać subwencje budżetowe dla partii. W ubiegłym tygodniu sejmowa Komisja Finansów Publicznych poparła projekt zmian w ustawie o partiach politycznych, zakładający zmniejszenie o połowę subwencji dla partii politycznych w latach 2012-2013 oraz likwidację - już od 2011 roku - ich waloryzacji. Jak argumentowali posłowie Platformy, subwencja roczna, jaką otrzymują partie polityczne, to 126 mln zł, a ograniczenie jej o połowę przyniesie w każdym roku około 57 mln zł oszczędności w budżecie państwa. Z kolei zlikwidowanie waloryzacji dałoby w roku 2011 oszczędności w wysokości 11,8 mln zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Waloryzowanie dotacji przewiduje obecnie ustawa o partiach politycznych. Zgodnie z rozporządzeniem przygotowanym przez Ministerstwo Finansów, partie miałyby dostać w 2011 roku dofinansowanie o 7,7 proc. większe niż dotychczas. Subwencja dla PO miałaby wzrosnąć o 3,1 mln zł; dla PiS - o 2,9 mln zł; dla koalicji Lewica i Demokraci - 1,6 mln zł, a dla PSL - 1,2 mln zł.

W drugim czytaniu klub PO chce złożyć poprawkę, która zawieszałaby subwencje na dwa lata. Premier Donald Tusk zapowiedział w niedzielę, że zwróci się do wszystkich partii politycznych z pytaniem, czy są w stanie na lata 2012-2013 zawiesić przepis o finansowaniu partii z budżetu. Przeciwne zawieszeniu subwencji na dwa lata są kluby PiS, SLD i PSL. Klub PJN chce zawieszenia subwencji od 2011 roku.

W czwartek rozpatrywany będzie obywatelski projektu ustawy o powrocie do Rzeczypospolitej Polskiej osób pochodzenia polskiego deportowanych i zesłanych przez władze b. ZSRR. Inicjatorem projektu był prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", były marszałek Sejmu Maciej Płażyński. Po śmierci Płażyńskiego w katastrofie smoleńskiej zbieranie podpisów koordynował jego syn Jakub, przedstawiciel wnioskodawców. Pod projektem podpisało się 215 tys. osób.

Proponowane regulacje mają przyspieszyć repatriację Polaków ze Wschodu. W bazie danych osób ubiegających się o repatriację RODAK zarejestrowanych jest 2,5 tys. osób, które - mimo obietnicy otrzymania wizy - nie mogą osiedlić się w Polsce, gdyż nie wyznaczono dla nich lokali mieszkalnych, za co obecnie odpowiedzialne są gminy. Projekt przewiduje, że zadanie to przejmie MSWiA (przyznawałoby mieszkania na okres nie krótszy niż 24 miesiące od momentu otrzymania przyrzeczenia wizy repatriacyjnej).

W projekcie zawarto również m.in. regulacje dotyczące zasad aktywizacji zawodowej repatriantów i udzielania im pomocy przez starostów, m.in. przez tworzenie stanowiska pracy, przeszkolenie repatrianta oraz zwrot części kosztów na podnoszenie kwalifikacji.

Posłowie zapoznają się ponadto z informacją ministra spraw zagranicznych na temat wstępnych priorytetów i programu polskiej prezydencji w Unii Europejskiej w II połowie 2011 roku.

W czwartkowych głosowaniach posłowie będą decydować o projekcie ustawy wprowadzającej 35-proc. kwoty na listach wyborczych dla kobiet. Obywatelski projekt Kongresu Kobiet zakładał 50-procentową obecność kobiet na listach wyborczych do Sejmu, Parlamentu Europejskiego oraz rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich. Zmiany nie miały dotyczyć jedynie Senatu oraz rad gmin, w których mieszka do 20 tys. osób, bo te wybory odbywają się według ordynacji większościowej.

W trakcie prac nad projektem komisja nadzwyczajna - na wniosek Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz (PO) - wprowadziła jednak do niego poprawkę, która 50-proc. parytet zastąpiła 35-proc. kwotą.

Sejm wysłucha też informacji rządu o aktualnej sytuacji i perspektywach polskiej energetyki. Posłowie zajmą się też komisyjnym projektem uchwały w sprawie ustanowienia roku 2011 Rokiem Marii Curie-Skłodowskiej.

Czytaj także: Wykroczenia w ordynacji wyborczej do rad i sejmików>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  Co to jest transport sanitarny? Dla kogo jest bezpłatny?

  Pacjent, który nie może się samodzielnie poruszać, a chce udać się do przychodni lub szpitala, może skorzystać z transportu sanitarnego. Jak to się odbywa?

  Podwyżki o 30%-33% z kłopotem dla nauczycieli. Samorządy chcą pieniędzy na dodatki. MEN wyda interpretację?

  Samorządowcy pytają ministerstwo edukacji o zasady wypłaty wyrównań dla nauczycieli. Czy min. edukacji Barbara Nowacka wyjaśni zasady postępowania?

  REKLAMA

  Wywiad Ukrainy: Rosja nasila operację dezinformacyjną Majdan-3; punkt kulminacyjny w marcu-maju 2024 roku

  Rosja nasila operację informacyjną Majdan-3 w celu wywołania konfliktów wewnętrznych w Ukrainie oraz krajach ją popierających, by następnie uderzyć i pokonać wojska ukraińskie na wschodzie – ostrzegł prezydencki komitet ds. wywiadu w Kijowie.

  Znasz portal Diety NFZ? Korzysta z niego już prawie 870 tys. osób

  Portal diety.nfz.gov.pl to baza bezpłatnych przepisów na zdrowe i proste w przygotowaniu dania do samodzielnego przygotowania. Narodowy Fundusz Zdrowia podał, że z planów żywieniowych korzysta już blisko 870 tys. osób. 

  Min. rolnictwa Cz. Siekierski: Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane

  Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski w dniu 27 lutego 2024 r. w czasie posiedzenia unijnej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH), powiedział: – Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane. Komisja Europejska musi zrozumieć protestujących rolników. Rolnicy mówią: nic o nas, bez nas. List przewodniczącego Norberta Linsa pokazuje, że Parlament Europejski też oczekuje szybkich działań.

  Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

  Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

  REKLAMA

  Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

  Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

  KPO 2024. Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy? Ekspert: 43 inwestycje i ich refinansowanie zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

  Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

  REKLAMA