REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W Sejmie kodeks wyborczy, ograniczenie subwencji dla partii i repatriacja

REKLAMA

Sejm, który w środę rozpoczyna trzydniowe posiedzenie, zajmie się m.in. projektem ustawy ograniczającej subwencje dla partii politycznych w latach 2012-2013. Posłowie rozpatrzą też projekt kodeksu wyborczego oraz projekt ustawy repatriacyjnej dla Polaków ze Wschodu.

W środę rano posłowie zajmą się m.in. projektem kodeksu wyborczego, który ma zawierać przepisy dotyczące wszystkich rodzajów wyborów - obecnie są one w poszczególnych ordynacjach wyborczych. W projekcie kodeksu znalazły się m.in. takie rozwiązania, jak jednomandatowe okręgi wyborcze do Senatu, możliwość dwudniowego głosowania we wszystkich wyborach, parytety na listach wyborczych.

REKLAMA

W myśl projektowanych przepisów o tym, czy wybory będą trwały jeden czy dwa dni, zadecyduje osoba je zarządzająca, czyli w przypadku wyborów samorządowych - premier, prezydenckich - marszałek Sejmu, parlamentarnych - prezydent.

REKLAMA

Projekt kodeksu wyborczego zakłada także wprowadzenie jednomandatowych okręgów w wyborach do Senatu - obecnie w jednym okręgu wybiera się od dwóch do czterech senatorów. Konsekwencją zmiany byłby podział całego kraju na 100 okręgów wyborczych; każdy z komitetów wyborczych będzie mógł zgłosić tylko po jednym kandydacie na senatora w okręgu, a wyborca będzie mógł zagłosować na jednego kandydata.

Projekt kodeksu reguluje też kwestie parytetów na listach wyborczych. Przewiduje, że nie mniej niż 35 proc. kobiet i nie mniej niż 35 proc. mężczyzn musi znaleźć się na liście wyborczej, aby została ona zarejestrowana. Jednak w przypadku wycofania się kandydata już po zarejestrowaniu listy nie straci ona ważności, gdyby 35-procentowa kwota nie została zachowana.

REKLAMA

Także w środę Sejm zajmie się projektem PO, który ma ograniczać subwencje budżetowe dla partii. W ubiegłym tygodniu sejmowa Komisja Finansów Publicznych poparła projekt zmian w ustawie o partiach politycznych, zakładający zmniejszenie o połowę subwencji dla partii politycznych w latach 2012-2013 oraz likwidację - już od 2011 roku - ich waloryzacji. Jak argumentowali posłowie Platformy, subwencja roczna, jaką otrzymują partie polityczne, to 126 mln zł, a ograniczenie jej o połowę przyniesie w każdym roku około 57 mln zł oszczędności w budżecie państwa. Z kolei zlikwidowanie waloryzacji dałoby w roku 2011 oszczędności w wysokości 11,8 mln zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Waloryzowanie dotacji przewiduje obecnie ustawa o partiach politycznych. Zgodnie z rozporządzeniem przygotowanym przez Ministerstwo Finansów, partie miałyby dostać w 2011 roku dofinansowanie o 7,7 proc. większe niż dotychczas. Subwencja dla PO miałaby wzrosnąć o 3,1 mln zł; dla PiS - o 2,9 mln zł; dla koalicji Lewica i Demokraci - 1,6 mln zł, a dla PSL - 1,2 mln zł.

W drugim czytaniu klub PO chce złożyć poprawkę, która zawieszałaby subwencje na dwa lata. Premier Donald Tusk zapowiedział w niedzielę, że zwróci się do wszystkich partii politycznych z pytaniem, czy są w stanie na lata 2012-2013 zawiesić przepis o finansowaniu partii z budżetu. Przeciwne zawieszeniu subwencji na dwa lata są kluby PiS, SLD i PSL. Klub PJN chce zawieszenia subwencji od 2011 roku.

W czwartek rozpatrywany będzie obywatelski projektu ustawy o powrocie do Rzeczypospolitej Polskiej osób pochodzenia polskiego deportowanych i zesłanych przez władze b. ZSRR. Inicjatorem projektu był prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", były marszałek Sejmu Maciej Płażyński. Po śmierci Płażyńskiego w katastrofie smoleńskiej zbieranie podpisów koordynował jego syn Jakub, przedstawiciel wnioskodawców. Pod projektem podpisało się 215 tys. osób.

Proponowane regulacje mają przyspieszyć repatriację Polaków ze Wschodu. W bazie danych osób ubiegających się o repatriację RODAK zarejestrowanych jest 2,5 tys. osób, które - mimo obietnicy otrzymania wizy - nie mogą osiedlić się w Polsce, gdyż nie wyznaczono dla nich lokali mieszkalnych, za co obecnie odpowiedzialne są gminy. Projekt przewiduje, że zadanie to przejmie MSWiA (przyznawałoby mieszkania na okres nie krótszy niż 24 miesiące od momentu otrzymania przyrzeczenia wizy repatriacyjnej).

W projekcie zawarto również m.in. regulacje dotyczące zasad aktywizacji zawodowej repatriantów i udzielania im pomocy przez starostów, m.in. przez tworzenie stanowiska pracy, przeszkolenie repatrianta oraz zwrot części kosztów na podnoszenie kwalifikacji.

Posłowie zapoznają się ponadto z informacją ministra spraw zagranicznych na temat wstępnych priorytetów i programu polskiej prezydencji w Unii Europejskiej w II połowie 2011 roku.

W czwartkowych głosowaniach posłowie będą decydować o projekcie ustawy wprowadzającej 35-proc. kwoty na listach wyborczych dla kobiet. Obywatelski projekt Kongresu Kobiet zakładał 50-procentową obecność kobiet na listach wyborczych do Sejmu, Parlamentu Europejskiego oraz rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich. Zmiany nie miały dotyczyć jedynie Senatu oraz rad gmin, w których mieszka do 20 tys. osób, bo te wybory odbywają się według ordynacji większościowej.

W trakcie prac nad projektem komisja nadzwyczajna - na wniosek Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz (PO) - wprowadziła jednak do niego poprawkę, która 50-proc. parytet zastąpiła 35-proc. kwotą.

Sejm wysłucha też informacji rządu o aktualnej sytuacji i perspektywach polskiej energetyki. Posłowie zajmą się też komisyjnym projektem uchwały w sprawie ustanowienia roku 2011 Rokiem Marii Curie-Skłodowskiej.

Czytaj także: Wykroczenia w ordynacji wyborczej do rad i sejmików>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA