reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > W Sejmie kodeks wyborczy, ograniczenie subwencji dla partii i repatriacja

W Sejmie kodeks wyborczy, ograniczenie subwencji dla partii i repatriacja

Sejm, który w środę rozpoczyna trzydniowe posiedzenie, zajmie się m.in. projektem ustawy ograniczającej subwencje dla partii politycznych w latach 2012-2013. Posłowie rozpatrzą też projekt kodeksu wyborczego oraz projekt ustawy repatriacyjnej dla Polaków ze Wschodu.

W środę rano posłowie zajmą się m.in. projektem kodeksu wyborczego, który ma zawierać przepisy dotyczące wszystkich rodzajów wyborów - obecnie są one w poszczególnych ordynacjach wyborczych. W projekcie kodeksu znalazły się m.in. takie rozwiązania, jak jednomandatowe okręgi wyborcze do Senatu, możliwość dwudniowego głosowania we wszystkich wyborach, parytety na listach wyborczych.

W myśl projektowanych przepisów o tym, czy wybory będą trwały jeden czy dwa dni, zadecyduje osoba je zarządzająca, czyli w przypadku wyborów samorządowych - premier, prezydenckich - marszałek Sejmu, parlamentarnych - prezydent.

Projekt kodeksu wyborczego zakłada także wprowadzenie jednomandatowych okręgów w wyborach do Senatu - obecnie w jednym okręgu wybiera się od dwóch do czterech senatorów. Konsekwencją zmiany byłby podział całego kraju na 100 okręgów wyborczych; każdy z komitetów wyborczych będzie mógł zgłosić tylko po jednym kandydacie na senatora w okręgu, a wyborca będzie mógł zagłosować na jednego kandydata.

Projekt kodeksu reguluje też kwestie parytetów na listach wyborczych. Przewiduje, że nie mniej niż 35 proc. kobiet i nie mniej niż 35 proc. mężczyzn musi znaleźć się na liście wyborczej, aby została ona zarejestrowana. Jednak w przypadku wycofania się kandydata już po zarejestrowaniu listy nie straci ona ważności, gdyby 35-procentowa kwota nie została zachowana.

Także w środę Sejm zajmie się projektem PO, który ma ograniczać subwencje budżetowe dla partii. W ubiegłym tygodniu sejmowa Komisja Finansów Publicznych poparła projekt zmian w ustawie o partiach politycznych, zakładający zmniejszenie o połowę subwencji dla partii politycznych w latach 2012-2013 oraz likwidację - już od 2011 roku - ich waloryzacji. Jak argumentowali posłowie Platformy, subwencja roczna, jaką otrzymują partie polityczne, to 126 mln zł, a ograniczenie jej o połowę przyniesie w każdym roku około 57 mln zł oszczędności w budżecie państwa. Z kolei zlikwidowanie waloryzacji dałoby w roku 2011 oszczędności w wysokości 11,8 mln zł.

Waloryzowanie dotacji przewiduje obecnie ustawa o partiach politycznych. Zgodnie z rozporządzeniem przygotowanym przez Ministerstwo Finansów, partie miałyby dostać w 2011 roku dofinansowanie o 7,7 proc. większe niż dotychczas. Subwencja dla PO miałaby wzrosnąć o 3,1 mln zł; dla PiS - o 2,9 mln zł; dla koalicji Lewica i Demokraci - 1,6 mln zł, a dla PSL - 1,2 mln zł.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama