REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od 24 października nauka w klasach 4-8 w trybie zdalnym, cały kraj w strefie czerwonej

Rząd wprowadził od soboty, 24 października 2020 r. kolejne obostrzenia związane z pandemią koronawirusa
Rząd wprowadził od soboty, 24 października 2020 r. kolejne obostrzenia związane z pandemią koronawirusa
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rząd wprowadził od soboty, 24 października 2020 r. kolejne obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Co się zmieni?

Od soboty, 24 października, cała Polska będzie strefą czerwoną, nauka w szkołach podstawowych w klasach 4-8 będzie odbywać się trybie zdalnym, młodzież będzie mogła wychodzić pod opieką dorosłych, a lokale gastronomiczne przez 2 tygodnie będą świadczyły tylko usługi na wynos.

REKLAMA

Wszystkie nowe obostrzenia, o których poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki będą obowiązywać od soboty 24 października i cała Polska od tego czasu będzie strefą czerwoną.

NAUKA I EDUKACJA

- nauka w szkołach podstawowych w klasach 4-8 będzie odbywać się trybie zdalnym

- w godzinach od 8 do 16 młodzież będzie mogła wychodzić tylko pod opieką osoby dorosłej

- szkoły ponadpodstawowe i wyższe będą funkcjonować w trybie zdalnym

Dalszy ciąg materiału pod wideo

KULTURA I SPORT

- wydarzenia sportowe będą odbywać się bez udziału publiczności

- wydarzenia kulturalne będą mogły odbywać się z maks. udziałem 25 proc. publiczności

- zawieszona zostaje działalność siłowni, basenów, aquaparków

GOSPODARKA

- lokale gastronomiczne będą mogły organizować jedynie dania na wynos przez okres dwóch tygodni, a okres obowiązywania tego obostrzenia może zostać przedłużony

- zawieszona będzie działalność sanatoriów

- w sklepach będą obowiązywały limity 5 osób na 1 kasę w lokalach do 100 m kw, a w lokalach powyżej 100 m kw limit 1 osoby na 15 m kw

- w transporcie publicznym będzie mogło zostać zajętych jedynie 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich

ŻYCIE SPOŁECZNE

- będzie obowiązywał zakaz spotkań, zebrań, imprez i zgromadzeń publicznych większej liczbie niż pięć osób; wyjątki to osoby mieszkające razem i cele zawodowe

SENIORZY

- będą obowiązywały ograniczenia przemieszczania się seniorów powyżej 70. roku życia, z wyłączeniem wykonywania czynności zawodowych, zaspokojenia niezbędnych potrzeb życiowych, sprawowania lub uczestniczenia w wydarzeniach kultu religijnego

- uruchomiony zostanie program Korpus Wsparcia Seniorów

- apel premiera o nieprzemieszczanie się i pozostanie w domach dotyczy wszystkich niepracujących seniorów powyżej 70. roku życia (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

REKLAMA

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

REKLAMA

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024: finałowa 20-ka. Co znaczą te słowa? Można już głosować

Pierwszy etap dziewiątego plebiscytu PWN – Młodzieżowe Słowo Roku – jest już za nami! Dzięki zaangażowaniu głosujących do plebiscytowej bazy trafiło tysiące ciekawych słów i wyrażeń, spośród których Jury wyłoniło finałową dwudziestkę. Teraz czas na kolejną rundę – można już głosować na swoje ulubione słowo! Organizator plebiscytu, Wydawnictwo Naukowe PWN, czeka na głosy tylko do 30 listopada. Już niebawem przekonamy się, które słowo zostanie tym SZCZEGÓLNYM dla współczesnej, młodzieżowej polszczyzny.

REKLAMA