NFZ: lekarze bez kontraktu nie wystawią recept na leki refundowane
REKLAMA
Umowy na wypisywanie leków refundowanych lekarze podpisują z wojewódzkimi oddziałami NFZ niezależnie od kontraktów zawieranych z NFZ. Są to umowy bezterminowe z miesięcznym terminem wypowiedzenia. Wypowiedzenie lekarzowi takiej umowy oznacza, że jeśli nie będzie miał kontraktu z NFZ, nie będzie mógł wypisywać recept na leki refundowane także w ramach prywatnej praktyki lekarskiej.
REKLAMA
REKLAMA
Od podniesienia stawki za świadczenie, lekarze Porozumienia Zielonogórskiego uzależniają podpisanie kontraktów z NFZ na 2011 rok. NFZ podkreśla, że nie ma pieniędzy na taką podwyżkę. W tej sprawie PZ ma we wtorek spotkać się z premierem Donaldem Tuskiem.
Radkiewicz poinformował, że od kilku dni otrzymuje od lekarzy zrzeszonych w PZ informacje, że NFZ wypowiada z nimi umowy na wypisywania recept. "To szykana ze strony Funduszu" - uważa Radkiewicz. Podkreślił, że otrzymuje informacje od lekarzy z całego kraju. "To dyskryminacja pacjentów, którzy chcą leczyć się prywatnie, a mają prawo jak każdy inny pacjent do korzystania z leków refundowanych" - ocenił.
"Zastanawiam się, czy nie napisać w tej sprawie do Rzecznika Praw Obywatelskich" - dodał. W ocenie wiceszefa PZ, "ta sprawa być może nadaje się na zbadanie przez prokuraturę".
Z kolei rzecznik NFZ Andrzej Troszyński podkreślił, że lekarz, który nie podpisze kontraktu z NFZ nie będzie mógł jednocześnie wypisywać recept na leki refundowane z tego samego Funduszu. "Umowy zostaną wypowiedziane" - powiedział.
REKLAMA
Lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego domagają się podniesienia o 72 grosze tzw. stawki kapitacyjnej (środków wypłacanych przez NFZ za udzielenie porady lekarskiej pacjentowi) za świadczenie wykonane przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Obecnie stawka wynosi 8 zł.
PZ podwyżkę za świadczenia motywuje tym, że od stycznia 2011 r. lekarze POZ mają przekazywać bardziej szczegółowe dane dotyczące niektórych świadczeń zdrowotnych. Do tej pory były to dane zbiorcze, teraz mają zawierać szczegółowe dane dotyczące niektórych grup pacjentów - dzieci i młodzieży.
Kontrakty muszą zostać podpisane do końca grudnia, w przeciwnym razie pacjenci nie będą mogli korzystać w ramach ubezpieczenia w NFZ z porad medyków należących do PZ, które zrzesza ponad 14 tys. lekarzy.
Czytaj także: W 2011 r. pojawi się konkurencja dla NFZ>>
REKLAMA
REKLAMA