REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Priorytety resortu nauki na 2011 rok

REKLAMA

Reforma szkolnictwa wyższego i wspieranie innowacji oraz promocja współpracy międzynarodowej polskich naukowców - to główne działania zaplanowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 2011 roku.

REKLAMA

"Do końca marca powinna zostać uchwalona nowelizacja ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, a także ustawy o stopniach i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki. To dwa akty prawne wprowadzające reformę szkolnictwa wyższego. Jednym z głównych zadań resortu w przyszłym roku będzie wdrażanie tej reformy. Wymaga to m.in. wydania kilkudziesięciu rozporządzeń, szczegółowo regulujących niektóre kwestie" - powiedział rzecznik Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Bartosz Loba.

REKLAMA

Ponadto w 2011 r. resort zorganizuje cykl ok. 200 spotkań informacyjno-konsultacyjnych, dotyczących Krajowych Ram Kwalifikacji, czyli nowych zasad ustalania programów poszczególnych kierunków studiów. Zgodnie z rządowymi propozycjami, które przyjęła ostatnio sejmowa podkomisja ds. szkolnictwa wyższego, zniknie obecna lista zatwierdzonych kierunków studiów, a uczelnie będą mogły same tworzyć nowe kierunki i swobodnie kształtować ich programy. Krajowe Ramy Kwalifikacji będą stanowić jedynie podstawowe wytyczne i określać warunki tworzenia programów studiów. Spotkania poświęcone temu zagadnieniu będą się odbywać na uczelniach, a uczestniczyć w nich mają także pracodawcy.

Resort będzie kontynuował też wdrażanie reformy nauki, która rozpoczęła się wraz z wejściem w życie ustaw regulujących działalność instytucji naukowych 1 października 2010 r. Zgodnie z nowymi przepisami więcej pieniędzy na badania będzie rozdzielane w konkursach. Ich organizacją zajmie się Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz nowoutworzone Narodowe Centrum Nauki. Na początku roku ma też powstać Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych (KEJN), który będzie oceniał efekty pracy instytutów naukowych, instytutów badawczych i jednostek organizacyjnych uczelni. Od tej oceny będzie zależała wysokość dotacji dla tych instytucji.

W związku z reformą szkolnictwa wyższego oraz nauki ministerstwo chce położyć nacisk na wspieranie innowacyjności i komercjalizacji wyników badań.

REKLAMA

W trakcie przypadającej na drugą połowę przyszłego roku prezydencji Polski w UE, resort planuje podjąć głównie działania naukowo-promocyjne. Zorganizowana mają zostać np. dwie duże konferencje naukowe - jedna poświęcona modernizacji uniwersytetów, a druga wspieraniu rozwoju kapitału intelektualnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponieważ przyszły rok został ogłoszony rokiem Marii Skłodowskiej-Curie, w kalendarzu znajdą się również wydarzenia poświęcone polskiej noblistce oraz jej dyscyplinie nauki. M.in. na wrzesień zaplanowano zjazd stypendystów programu im. Marii Skłodowskiej-Curie z całej Europy. Są to stypendia przyznawane przez Komisję Europejską naukowcom z krajów UE, państw stowarzyszonych oraz państw trzecich na wyjazdy naukowe, staże i międzynarodową współpracę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA