reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Priorytety resortu nauki na 2011 rok

Priorytety resortu nauki na 2011 rok

Reforma szkolnictwa wyższego i wspieranie innowacji oraz promocja współpracy międzynarodowej polskich naukowców - to główne działania zaplanowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 2011 roku.

"Do końca marca powinna zostać uchwalona nowelizacja ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, a także ustawy o stopniach i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki. To dwa akty prawne wprowadzające reformę szkolnictwa wyższego. Jednym z głównych zadań resortu w przyszłym roku będzie wdrażanie tej reformy. Wymaga to m.in. wydania kilkudziesięciu rozporządzeń, szczegółowo regulujących niektóre kwestie" - powiedział rzecznik Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Bartosz Loba.

Ponadto w 2011 r. resort zorganizuje cykl ok. 200 spotkań informacyjno-konsultacyjnych, dotyczących Krajowych Ram Kwalifikacji, czyli nowych zasad ustalania programów poszczególnych kierunków studiów. Zgodnie z rządowymi propozycjami, które przyjęła ostatnio sejmowa podkomisja ds. szkolnictwa wyższego, zniknie obecna lista zatwierdzonych kierunków studiów, a uczelnie będą mogły same tworzyć nowe kierunki i swobodnie kształtować ich programy. Krajowe Ramy Kwalifikacji będą stanowić jedynie podstawowe wytyczne i określać warunki tworzenia programów studiów. Spotkania poświęcone temu zagadnieniu będą się odbywać na uczelniach, a uczestniczyć w nich mają także pracodawcy.

Resort będzie kontynuował też wdrażanie reformy nauki, która rozpoczęła się wraz z wejściem w życie ustaw regulujących działalność instytucji naukowych 1 października 2010 r. Zgodnie z nowymi przepisami więcej pieniędzy na badania będzie rozdzielane w konkursach. Ich organizacją zajmie się Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz nowoutworzone Narodowe Centrum Nauki. Na początku roku ma też powstać Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych (KEJN), który będzie oceniał efekty pracy instytutów naukowych, instytutów badawczych i jednostek organizacyjnych uczelni. Od tej oceny będzie zależała wysokość dotacji dla tych instytucji.

W związku z reformą szkolnictwa wyższego oraz nauki ministerstwo chce położyć nacisk na wspieranie innowacyjności i komercjalizacji wyników badań.

W trakcie przypadającej na drugą połowę przyszłego roku prezydencji Polski w UE, resort planuje podjąć głównie działania naukowo-promocyjne. Zorganizowana mają zostać np. dwie duże konferencje naukowe - jedna poświęcona modernizacji uniwersytetów, a druga wspieraniu rozwoju kapitału intelektualnego.

Ponieważ przyszły rok został ogłoszony rokiem Marii Skłodowskiej-Curie, w kalendarzu znajdą się również wydarzenia poświęcone polskiej noblistce oraz jej dyscyplinie nauki. M.in. na wrzesień zaplanowano zjazd stypendystów programu im. Marii Skłodowskiej-Curie z całej Europy. Są to stypendia przyznawane przez Komisję Europejską naukowcom z krajów UE, państw stowarzyszonych oraz państw trzecich na wyjazdy naukowe, staże i międzynarodową współpracę.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Szpak

trenerka i założycielka organizacji szkoleniowej Laboratorium Współpracy: www.laboratoriumwspolpracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama