WSA: rada nie ma swobody w tworzeniu podmiotów i ustalaniu ich kompetencji
REKLAMA
Sprawa, którą zajął się WSA dotyczyła uchwały rady miejskiej o utworzeniu parku kulturowego. W uchwale tej rada zadecydowała, że ochrona parku będzie sprawowana poprzez: powołanie Rady Konsultacyjno - Naukowej jako ciała doradczego rady miejskiej, burmistrza miasta oraz jednostki organizacyjnej powołanej do zarządzania parkiem.
REKLAMA
REKLAMA
Decyzja ta została zakwestionowana przez organ nadzoru. Wojewoda zwrócił uwagę, że o ile powołanie jednostki do zarządzania parkiem przewidziane zostało w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami to ani ta ustawa ani żaden inny akt prawny nie przyznają gminie kompetencji do powołania rady konsultacyjno – naukowej.
Stanowisko wojewody poparł WSA uznając, iż uchwała rady została podjęta z przekroczeniem kompetencji a więc z istotnym naruszeniem prawa. Sąd zauważył że ustawa o samorządzie gminnym przewiduje, co prawda, że rada gminy upoważniona jest do powoływania ze swojego grona stałych i doraźnych komisji do określonych zadań – jednakże powołany podmiot nie ma takiego charakteru.
W kwestionowanej uchwale rada popełniła jeszcze jeden błąd. Wprowadziła mianowicie obowiązek uzgadniania z konserwatorem zabytków dokonywania działań zakazanych bądź podlegających ograniczeniu na mocy przepisów wspomnianej ustawy.
Jak podsumował WSA: kompetencje i zakres zadań wojewódzkiego konserwatora zabytków wynikają z ustawy, a rada gminy, nie jest władna modyfikować – poprzez poszerzanie kompetencji tego organu – w drodze aktu prawa miejscowego zakresu zadań wojewódzkiego konserwatora zabytków w niej określonych.
IV SA/Wr 636/10 - Wyrok WSA we Wrocławiu>>
Czytaj także: Prawidłowe uchwały rady gminy>>
REKLAMA
REKLAMA