REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe zasady udzielania nocnej pomocy medycznej

REKLAMA

Od wtorku zmieniają się zasady dotyczące udzielania nocnej i świątecznej opieki medycznej. NFZ zapewnia, że pacjenci zyskają możliwość korzystania z porad medycznych w dodatkowych placówkach. Jednak w niektórych województwach zmniejszono liczbę takich przychodni.

Zlikwidowany zostaje obowiązek rejonizacji, pacjenci będą mogli wybierać lecznicę, w której chcą skorzystać z nocnej i świątecznej pomocy medycznej. Jak informuje NFZ, uruchomione mają zostać dodatkowe punkty przyjmowania chorych w zależności od potrzeb i uwarunkowań lokalnych.

REKLAMA

REKLAMA

Fundusz chce, by zmiany spowodowały zmniejszenie odległości od miejsca zamieszkania pacjenta do lecznicy, w której otrzyma poradę lekarską. Zapewnia, że kontraktów nie podpisano tylko z tymi placówkami, w których standardy udzielanych świadczeń nie były zadowalające, a pacjenci nie otrzymywali niezbędnej pomocy.

W woj. zachodniopomorskim liczba punktów nocnej pomocy medycznej zmniejszyła się z 106 do 25. W stolicy regionu, Szczecinie, będą cztery - wcześniej było ich 10 - poinformowała rzeczniczka Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ Małgorzata Koszur. Jak dodała, w całym województwie w nocy dyżurować będą 43 zespoły lekarsko-pielęgniarskie. Według jej danych do punktów nocnej opieki medycznej w regionie zgłasza się średnio na dobę niecałe 1900 osób. Wcześniej było to 18 pacjentów na dyżur. Po zmianach jeden lekarz powinien przyjąć podczas dyżuru ok. 40 pacjentów.

Koszur podkreśliła, że w wielu przypadkach z nocnej opieki medycznej korzystali pacjenci, którzy powinni zgłosić się do lekarza pracującego w dni powszednie miedzy godz. 8 a 18.

Także w województwie śląskim zmniejszyła się liczba miejsc świadczących nocną i świąteczną opiekę lekarską - z 76 do 52. Nie zmieniła się natomiast suma pieniędzy przeznaczona na te świadczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W Pomorskiem liczba punktów udzielających nocnej i świątecznej opieki medycznej zmniejszyła się o ok. jedną trzecią. Rzecznik prasowy oddziału NFZ w Gdańsku Mariusz Szymański poinformował w poniedziałek PAP, że od 1 marca usługi świadczone będą w 33 punktach; dotychczas było ich 55. Jeden punkt przypada teraz na 30 tys. mieszkańców. W Gdańsku pomoc będzie udzielana w 5 punktach, w Gdyni - w dwóch, a w Sopocie - w jednym.

Tłumacząc zmniejszenie liczby przychodni rzecznik powiedział, że "Fundusz chce, by ilość przeszła w jakość". Zapewnił, że w Pomorskiem w każdym punkcie udzielającym nocnej i świątecznej opieki medycznej dyżurować będzie co najmniej dwóch lekarzy i dwie pielęgniarki, co oznacza, że każdy punkt będzie świadczył też pomoc wyjazdową. Przypomniał, że przy wyborze punktu pacjenta nie obowiązuje rejonizacja.

Natomiast w Wielkopolsce liczba punktów nocnej i świątecznej opieki medycznej zmniejszyła się o dwa - z 46 dotychczas do 44. W województwach świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim i lubuskim liczba zespołów zapewniających nocną opiekę zdrowotną się nie zmieniła.

Liczba ośrodków zwiększy się natomiast we Wrocławiu; do tej pory było ich 29, a od marca będzie 33 - poinformowała rzeczniczka tamtejszego oddziału NFZ Joanna Mierzwińska. Także w Warszawie będą dodatkowe placówki, m.in. w dzielnicach: Praga Południe, Włochy, Ursus, Mokotów, Rembertów, Wesoła - ogólna liczba lecznic pozostanie jednak bez zmian - powiedziała rzeczniczka mazowieckiego NFZ Wanda Pawłowicz.

Na Podkarpaciu działać będzie 26 ośrodków udzielających nocnej i świątecznej opieki medycznej. Są to zarówno placówki publiczne, m.in. pogotowia i szpitale, jak i niepubliczne. Jak poinformował PAP rzecznik NFZ w Rzeszowie Marek Jakubowicz, dotychczas świadczeniodawcy nie zapewniali kompleksowej opieki, a jedynie cząstkową, dlatego też trudno jest porównać obecną liczbę punktów udzielających tego typu pomocy medycznej z ubiegłym rokiem.

W woj. łódzkim działać będzie 35 punktów sprawujących nocną i świąteczną opiekę medyczną - sześć w samej Łodzi, gdzie do dyspozycji pacjentów będzie w sumie 29 zespołów złożonych z lekarza i pielęgniarki, którzy w razie potrzeby mają udzielać pomocy nie tylko w ambulatorium, ale także w domu chorego.

W woj. lubelskim opiekę w nocy i święta będą pełnić 24 placówki, a w nich 52 zespoły medyczne złożone z lekarza i pielęgniarki. W regionie kujawsko-pomorskim dotychczas podpisano umowy z 25 placówkami udzielającymi pomocy w dni świąteczne i nocą. Do rozstrzygnięcia pozostały jednak konkursy w czterech powiatach: chełmińskim, mogileńskim, radziejowskim i tucholskim.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

REKLAMA

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA