reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Rząd: ustawa budżetowa na 2012 r. przed wakacjami

Rząd: ustawa budżetowa na 2012 r. przed wakacjami

Rząd chce, aby projekt budżetu na 2012 rok trafił do Sejmu wiosną - poinformował w piątek premier Donald Tusk. Budżet ma być uchwalony jeszcze przed wakacjami. Pomysł krytykują politycy PiS, PJN i SLD. Sceptycznie odnosi się PSL. A PO uważa, że to dobre rozwiązanie.

Premier Donald Tusk zapowiedział na konferencji prasowej w Brukseli w piątek, że rząd będzie starał się przedstawić parlamentowi projekt budżetu (na 2012 r.) późną wiosną (2011 r.). Przekonywał, że z punktu widzenia interesów obywateli byłoby lepiej, aby debata budżetowa nie była wpisana w "logikę wyborczą".

Szef rząd argumentował, że - ze względu na październikowy termin wyborów oraz rozpoczynającą się 1 lipca polską prezydencję - dobrze byłoby przyjąć ustawę budżetową wcześniej. Tusk podkreślił, że rząd - przygotowując tak wcześnie projekt budżetu - bierze na siebie "bardzo poważny ciężar". "To jest poważne zobowiązanie, to nie jest dla nas jakaś ulga. Wręcz przeciwnie, musimy przygotować dobry budżet w tempie szybszym niż ktokolwiek do tej pory. Ale jesteśmy do tego przygotowani" - zapewnił.

Wicepremier Waldemar Pawlak poinformował na konferencji w Sejmie w piątek, że na razie jednak nie ma żadnych dokumentów dotyczących założeń do budżetu. "Jak znam ministra Rostowskiego, to prześle te dokumenty za piętnaście jedenasta, tak byśmy nie zdążyli ich otworzyć przed Radą Ministrów" - żartował wicepremier.

Pawlak uważa, że budżet na przyszły rok prawdopodobnie "będzie można kształtować przy lepszych parametrach" makroekonomicznych. Chodzi o wzrost gospodarczy, który może być wyższy niż w tym roku. Zdaniem wicepremiera, ważne jest także, aby wszedł w życie projekt ustawy o OFE, która zmniejszy transfery do funduszy i obniży zadłużenie państwa.

Wiceminister finansów Ludwik Kotecki w piątkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej" powiedział, że obawia się, że w roku wyborczym posłowie mogą chcieć rozdawać przywileje. "Dlatego będziemy się starać jak najwcześniej przygotować budżet i przeprowadzić go jak najszybciej. Tak, by ustawa została uchwalona jeszcze przed wakacjami" - stwierdził.

Według polityków PO, uchwalenie ustawy budżetowej przed wakacjami jest realne. "Z punktu widzenia polskiej prezydencji i jesiennych wyborów jest to dobry ruch, który byłby korzystny dla życia politycznego w Polsce" - ocenił wiceszef klubu Platformy Rafał Grupiński. Tego samego zdania jest poseł PO Paweł Olszewski to dobry pomysł, ponieważ uchwalanie budżetu nie powinno być przedmiotem bieżącej walki politycznej, a prace nad tym dokumentem w okresie kampanii niosą za sobą takie ryzyko.

W ocenie wiceprezes PiS Beaty Szydło, to kuriozalny pomysł, w dodatku niemożliwy do zrealizowania ze względów technicznych. "Platformie chodzi o to, żeby pokazać dokument, który wygląda nieźle, a po wyborach niech się martwią inni. To takie kukułcze jajo podrzucone następnemu (rządowi), który będzie musiał za ten budżet odpowiadać" - podkreśliła.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Klasyfikacja budżetowa 202090.30 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Izabela Polus

kierownik zespołu ds. kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama