REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prezydencki projekt zmian w funkcjonowaniu samorządów

REKLAMA

Projekt ustawy zwiększającej wpływ obywateli na funkcjonowanie samorządów będzie tematem środowego posiedzenia Forum Debaty Publicznej z udziałem Bronisława Komorowskiego. Projekt powstał w Kancelarii Prezydenta; do Sejmu ma trafić na przełomie kwietnia i maja.

Projekt zakłada m.in. wprowadzenie na szczeblu samorządowym: inicjatywy uchwałodawczej, wysłuchania publicznego i interpelacji obywatelskiej. Jest efektem prac działającego przy prezydencie Forum Debaty Publicznej.

REKLAMA

Dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek powiedziała we wtorek, że w projektowanej ustawie chodzi o to, by dać mieszkańcom więcej możliwości kontroli nad samorządowcami. Projekt ma też na celu - dodała - zwiększenie współpracy między jednostkami samorządowymi oraz zwiększenie odpowiedzialności i swobody samorządowców.

REKLAMA

"To jest stworzenie pewnej instytucjonalnej obudowy wzmacniającej możliwość realnej aktywności obywatelskiej" - tak o projekcie mówił z kolei we wtorkowej rozmowie b. prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Jerzy Stępień, który kieruje Instytutem Przestrzeni Obywatelskiej i Polityki Społecznej na Uczelni Łazarskiego.

W jego ocenie zaproponowane zmiany idą w dobrym kierunku dlatego, że "ich celem jest pobudzenie aktywności obywatelskiej, danie mieszkańcom konkretnych instrumentów pozwalającym im działać". Stępień podkreślił, że bardzo często jak dotąd tylko "hasłowo" namawiano ludzi do różnego rodzaju prospołecznych zachowań, ponieważ tych konkretnych instrumentów nie było za dużo.

"Wszyscy się zgadzają, że barierą cywilizacyjnego rozwoju Polski nie są nawet sprawy związane z finansami, ale brak kapitału społecznego, czyli brak zaufania ludzi do władzy, władzy do społeczeństwa, ludzi pomiędzy sobą" - mówił Stępień.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dlatego - jak dodał - cenne są wszystkie te instytucje, które zachęcają do współpracy, przełamują różnego rodzaju bariery braku zaufania.

REKLAMA

Także prof. Stanisław Michałowski z Zakładu Samorządów i Polityki Lokalnej UMCS w Lublinie powiedział we wtorek PAP, że kierunek zmian proponowany przez Kancelarię Prezydenta jest "generalnie dobry". Wymienił dwa pozytywne aspekty zmian: dążenie do uspołecznienia samorządów, czyli większego wpływu obywateli na ich funkcjonowanie oraz wpłynięcie na to, by było mniej "różnego rodzaju walki w samym samorządzie".

Jego zdaniem pewien opór materii może jednak wzbudzić przeniesienie pewnych uprawnień z rad np. na wójtów. "Czy to nie kłóci się trochę ze sobą? Bo z jednej strony chcemy dowartościować społeczeństwo, żeby miało więcej do powiedzenia, a z drugiej strony następuje wzmocnienie organów wykonawczych" - zastanawiał się prof. Michałowski.

Wskazane jest - jego zdaniem - zachęcanie przedstawicieli samorządów różnych szczebli do współpracy, czego - jak podkreślił - teraz brakuje. "Ja się generalnie zgadzam z tym kierunkiem zmian, ale o szczegółach trzeba rozmawiać" - zaznaczył. Prof. Michałowski uważa, że w myśleniu o aktywności samorządowej brakuje np. położenia akcentu na edukację. "Bez tego nie ruszymy. To jest klucz. Niewiele zrobimy, jeżeli nie będziemy młodych ludzi przyciągali do samorządu, nie będziemy uczyli, czym samorząd jest i po co jest" - ocenił.

Do końca czerwca 2011 roku Kancelaria Prezydenta planuje zorganizować czternaście posiedzeń Forum Debaty Publicznej, na którym mają być dyskutowane m.in. takie tematy jak: wyzwania systemu emerytalnego; polityczne i gospodarcze aspekty europejskiej integracji walutowej - perspektywy dla Polski; system stanowienia prawa; nieodpłatna pomoc prawna dla obywateli; społeczeństwo informacyjne "Siećpospolita".

Czytaj także: Samorząd terytorialny w Polsce sprostał zadaniom>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

REKLAMA

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA