REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prezydencki projekt zmian w funkcjonowaniu samorządów

REKLAMA

Projekt ustawy zwiększającej wpływ obywateli na funkcjonowanie samorządów będzie tematem środowego posiedzenia Forum Debaty Publicznej z udziałem Bronisława Komorowskiego. Projekt powstał w Kancelarii Prezydenta; do Sejmu ma trafić na przełomie kwietnia i maja.

Projekt zakłada m.in. wprowadzenie na szczeblu samorządowym: inicjatywy uchwałodawczej, wysłuchania publicznego i interpelacji obywatelskiej. Jest efektem prac działającego przy prezydencie Forum Debaty Publicznej.

REKLAMA

Dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek powiedziała we wtorek, że w projektowanej ustawie chodzi o to, by dać mieszkańcom więcej możliwości kontroli nad samorządowcami. Projekt ma też na celu - dodała - zwiększenie współpracy między jednostkami samorządowymi oraz zwiększenie odpowiedzialności i swobody samorządowców.

REKLAMA

"To jest stworzenie pewnej instytucjonalnej obudowy wzmacniającej możliwość realnej aktywności obywatelskiej" - tak o projekcie mówił z kolei we wtorkowej rozmowie b. prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Jerzy Stępień, który kieruje Instytutem Przestrzeni Obywatelskiej i Polityki Społecznej na Uczelni Łazarskiego.

W jego ocenie zaproponowane zmiany idą w dobrym kierunku dlatego, że "ich celem jest pobudzenie aktywności obywatelskiej, danie mieszkańcom konkretnych instrumentów pozwalającym im działać". Stępień podkreślił, że bardzo często jak dotąd tylko "hasłowo" namawiano ludzi do różnego rodzaju prospołecznych zachowań, ponieważ tych konkretnych instrumentów nie było za dużo.

"Wszyscy się zgadzają, że barierą cywilizacyjnego rozwoju Polski nie są nawet sprawy związane z finansami, ale brak kapitału społecznego, czyli brak zaufania ludzi do władzy, władzy do społeczeństwa, ludzi pomiędzy sobą" - mówił Stępień.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dlatego - jak dodał - cenne są wszystkie te instytucje, które zachęcają do współpracy, przełamują różnego rodzaju bariery braku zaufania.

REKLAMA

Także prof. Stanisław Michałowski z Zakładu Samorządów i Polityki Lokalnej UMCS w Lublinie powiedział we wtorek PAP, że kierunek zmian proponowany przez Kancelarię Prezydenta jest "generalnie dobry". Wymienił dwa pozytywne aspekty zmian: dążenie do uspołecznienia samorządów, czyli większego wpływu obywateli na ich funkcjonowanie oraz wpłynięcie na to, by było mniej "różnego rodzaju walki w samym samorządzie".

Jego zdaniem pewien opór materii może jednak wzbudzić przeniesienie pewnych uprawnień z rad np. na wójtów. "Czy to nie kłóci się trochę ze sobą? Bo z jednej strony chcemy dowartościować społeczeństwo, żeby miało więcej do powiedzenia, a z drugiej strony następuje wzmocnienie organów wykonawczych" - zastanawiał się prof. Michałowski.

Wskazane jest - jego zdaniem - zachęcanie przedstawicieli samorządów różnych szczebli do współpracy, czego - jak podkreślił - teraz brakuje. "Ja się generalnie zgadzam z tym kierunkiem zmian, ale o szczegółach trzeba rozmawiać" - zaznaczył. Prof. Michałowski uważa, że w myśleniu o aktywności samorządowej brakuje np. położenia akcentu na edukację. "Bez tego nie ruszymy. To jest klucz. Niewiele zrobimy, jeżeli nie będziemy młodych ludzi przyciągali do samorządu, nie będziemy uczyli, czym samorząd jest i po co jest" - ocenił.

Do końca czerwca 2011 roku Kancelaria Prezydenta planuje zorganizować czternaście posiedzeń Forum Debaty Publicznej, na którym mają być dyskutowane m.in. takie tematy jak: wyzwania systemu emerytalnego; polityczne i gospodarcze aspekty europejskiej integracji walutowej - perspektywy dla Polski; system stanowienia prawa; nieodpłatna pomoc prawna dla obywateli; społeczeństwo informacyjne "Siećpospolita".

Czytaj także: Samorząd terytorialny w Polsce sprostał zadaniom>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt "Szkoły międzypokoleniowej" ruszy jesienią, w formie pilotażu

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", czyli wspólna przestrzeń dla uczniów i seniorów, sprzyjająca wymianie informacji i integracji międzypokoleniowej, ruszy jesienią w formie pilotażu. Tak przekazała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

Minister finansów: płace w budżetówce wzrosną nieznacznie więcej niż 4,1% w 2025 roku. Realna wartość wynagrodzeń ma być utrzymana

Resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 r. - poinformował 15 lipca 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Nie wskazał jednak żadnego konkretnego wskaźnika podwyżek dla budżetówki w przyszłym roku.

Darmowa rehabilitacja z ZUS dla nauczycieli i innych pracujących głosem. Dla kogo 24 dni w sanatorium? Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że osoby, dla których głos jest głównym narzędziem pracy (np. nauczyciele) są narażone na zaburzenia funkcji narządu głosu i tym samym grozi im utrata zdolności do pracy. Jeżeli chcą temu zapobiec, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS w schorzeniach narządu głosu. Rehabilitacja lecznicza w zakresie schorzenia narządu głosu, na którą kieruje ZUS, trwa 24 dni w ośrodku rehabilitacyjnym w takich miejscowościach jak: Ciechocinek, Jelenia Góra, Ostróda, Świeradów-Zdrój, Uniejów. Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

Wakacje 2024: dokąd najchętniej jeżdżą Polacy i jakie mają budżety?

Większość Polaków (84 proc.) planuje wyjechać na wakacje, i większość spędzi je w Polsce (64 proc.). Tak wynika z  raportu International Travel Confidence Index 2024 opracowanego na zlecenie Allianz Partners.

REKLAMA

Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Koncert życzeń związków nauczycielskich: 500 zł dodatku za wychowawstwo, 15% lub 20% podwyżki w 2025 roku, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, odprawach, godzinach ponadwymiarowych i inne postulaty

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

REKLAMA