REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sejm przyjął ustawę o pieczy zastępczej

REKLAMA

Sejm przystąpił do głosowania nad ustawą o pieczy zastępczej, która zreformuje system opieki nad dziećmi pozbawionymi opieki rodziców. Prace nad ustawą toczyły się od 2008 r. - w dniu dzisiejszym ustawa została uchwalona.

Ustawa kładzie nacisk na wsparcie dla rodzin borykających się z problemami, tak aby do odebrania dziecka i umieszczenia go w ośrodku pieczy zastępczej dochodziło w ostateczności – po wyczerpaniu wszelkich możliwych środków pomocy.

REKLAMA

Rodzinom z problemami wsparcia udzielą m.in. asystenci, którzy doradzą np.: w prowadzeniu domu, planowaniu wydatków, kontaktach z instytucjami. Asystentów zatrudniać będą wójtowie lub podmioty, które na zlecenie samorządów organizować będą prace z rodzinami, spośród osób wyróżniających się doświadczeniem życiowym. Asystent będzie mógł mieć pod opieką maksymalnie 20 rodzin.

REKLAMA

W sytuacji gdy pomoc rodzinie nie przyniesie spodziewanych rezultatów i konieczne stanie się odebranie dziecka, trafi ono do rodzinnej pieczy zastępczej. Mowa tu o dwóch formach opieki – rodzinie zastępczej oraz rodzinnym domu dziecka – za których organizowanie odpowiadać będą powiaty.

W ustawie pojawiają się tzw. rodziny pomocowe, które będą pomagać rodzicom zastępczym w sprawowaniu opieki nad dziećmi a niekiedy wręcz je zastępować. Zaznaczono jednak, że pobyt dziecka pod opieką rodziny pomocowej nie może trwać dłużej niż dwa miesiące,

Nowością jest także powołanie do życia funkcji koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej, który otoczy opieką rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka – maksymalnie 15 rodzin lub domów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Świadczenia:

- minimum 660 zł miesięcznie przysługiwać będzie na pokrycie kosztów utrzymania dziecka w rodzinie spokrewnionej, 1 tys. zł w rodzinie niespokrewnionej lub rodzinnym domu dziecka,

- 2 tys. miesięcznie otrzymają rodziny zastępcze zawodowe oraz prowadzący rodzinny dom dziecka,

- usamodzielniający się wychowankowie otrzymywać mają 3,3 tys. zł gdy opuszczają rodziną spokrewnioną lub 6,6 tys. - w przypadku wychowanków rodzin niespokrewnionych, rodzinnych domów dziecka lub domów dziecka, pod opieką których przebywali przez co najmniej 3 lata.

Ustawa zmieni także procedury związane z adopcją w kierunku ich przyśpieszenia i uproszczenia. Ich organizacją zajmą się marszałkowie województw.

Czytaj także: Wysłuchanie publiczne nt. ustawy o pieczy zastępczej>>

samorzad.infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w podstawie programowej. Nowa lista lektur bez Rymkiewicza i Dukaja

Minister Edukacji, Barbara Nowacka, ogłosiła, że do końca czerwca zostanie opublikowana podstawa programowa z listą lektur.

W szkołach będzie jedna godzina lekcji religii. Będzie nowe rozporządzenie MEN

Barbara Nowacka, minister edukacji, poinformowała, że od 1 września 2025 r. w szkołach będzie jedna godzina lekcji religii. Lekcje będą mogły być prowadzone w grupach międzyklasowych.

Wojsko wypłaci 6000 zł mężczyznom i kobietom 18-35 lat. Ochotnicy zasilą rezerwę [Wakacje z wojskiem]

W pierwszym turnusie programu „Wakacje z wojskiem”, który rozpoczął się w ubiegłym tygodniu, udział bierze 3,5 tys. młodych Polaków w ponad 30 jednostkach wojskowych na terenie całego kraju. W sumie w okresie wakacyjnym odbędą się trzy tury szkolenia, a wniosek o udział złożyło już ponad 11 tys. osób.

Rada Języka Polskiego opublikowała PDF-a z nowymi zasadami ortografii. Zmiany w dużych literach. Prościej z imiesłowami

Rada Języka Polskiego opublikowała 11 nowych zasad polskiej ortografii. Nowe reguły pisowni w PDF-ie w artykule. Zmiany w dużych literach. Prościej z imiesłowami. 

REKLAMA

Od 1 lipca 2024 r. 35-godzinny tydzień pracy dla urzędników. Startuje pilotażowy program

Już od 1 lipca 2024 roku urzędnicy miejscy w Lesznie będą pracować 35 godzin zamiast 40 godzin tygodniowo przy zachowaniu dotychczasowej wysokości wynagrodzenia i wymiaru urlopu wypoczynkowego. Wierzę, że moi pracownicy to docenią i sprostają wyzwaniu podniesienia efektywności pracy – mówi prezydent Leszna Grzegorz Rusiecki.

Kto może dorabiać do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego? Wyjaśnienia ZUS

ZUS wyjaśnia, że przejście na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne nie musi oznaczać końca aktywności zawodowej. Kadra pedagogiczna może w dalszym ciągu pracować, ale aby ZUS nie zawiesił czy nie zmniejszył wypłacanego świadczenia, trzeba spełnić określone warunki. Jakie?

Zmiany w nauczaniu religii. Rzecznik Praw Obywatelskich wyraził obawy

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek wyraził obawy co do proponowanych zmian w organizacji nauki religii w szkołach. Projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji ma uelastyczniać możliwość organizacji lekcji religii i etyki, umożliwiając tworzenie grup dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych. Jednak RPO wskazuje na trudności związane z ochroną konstytucyjnego prawa do nauki oraz ochroną pracy. Nowa organizacja lekcji religii może prowadzić do redukcji zatrudnienia katechetów, dlatego RPO zwraca uwagę na potrzebę określenia mechanizmów pomocy dla tej grupy nauczycieli.

Reforma możliwa już od 2025 r. Kilkadziesiąt miliardów złotych więcej dla JST

Reforma finansowania samorządów możliwa już od 2025 roku. Z wyliczeń Ministerstwa Finansów wynika, że dzięki nim w przyszłym roku do JST trafiłoby o kilkadziesiąt miliardów złotych więcej niż w obecnym. Projekt nowych przepisów dotyczących finansowania jednostek samorządu terytorialnego jest już na ukończeniu i ma zostać skierowany do konsultacji publicznych.

REKLAMA

Min. edukacji B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura dalej bez progu zdawalności

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty (nie ma progu zdawalności 30%). Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Dostałeś wiadomość o ogromnych podwyżkach cen energii? Ministerstwo Klimatu wydało oświadczenie

W ostatnim czasie pojawiły się grafiki i posty w mediach społecznościowych, które wykorzystują wizerunki znanych osób i zawierają linki wyłudzające dane. Te fałszywe informacje sugerują, że można uniknąć ogromnych podwyżek cen energii. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że od 1 lipca 2024 r. obowiązuje ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. 

REKLAMA