| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Gmina ustala wysokość opłaty za rejestrację żłobka

Gmina ustala wysokość opłaty za rejestrację żłobka

Rady gmin ustalają wysokość opłat za wpis żłobka i klubu dziecięcego do rejestru. Wysokość opłat waha się w granicach 1 zł – 693 zł.

Prowadzenie żłobka lub klubu dziecięcego obwarowane jest wymogiem uzyskania wpisu do rejestru prowadzonego przez gminę. Wpis dokonywany jest po uiszczeniu opłaty, której wysokość ustalają rady gmin. W kwestii wysokości opłaty przepisy stawiają jedynie jeden warunek – opłata nie może przekraczać 50 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Korzystając z tak szeroko zakreślonych widełek, wysokość opłat ustalanych przez gminy jest bardzo różnorodna – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”. Warszawa ustaliła opłatę w wysokości maksymalnej - czyli 693 zł - ponieważ zabrakło „uzasadnienia dla jej obniżenia”.

W Pszczynie opłata wynosi 390 zł, w Toruniu 25 zł, a Opole postanowiło zastosować maksymalną zachętę do tworzenia żłobków i wpis placówki możliwy będzie za symboliczną złotówkę.

Niektóre gminy ustalają wysokość opłaty nie kwotowo a procentowo – w stosunku do najniższego wynagrodzenia. W Płocku będzie to 5 proc. najniższego wynagrodzenia a w Stargardzie Szczecińskim 10 proc.

DGP zwraca uwagę, że niezgodne z prawem jest pobieranie opłat za wykreślenie z rejestru lub dokonywanie w nim zmian.

Czytaj także: Ustawa "żłobkowa" weszła w życie>>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »