REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

RPO: strony internetowe dla niewidomych urzędy wciąż uważają za fanaberię

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Strony internetowe urzędów są niedostępne dla niewidomych, ich dostosowanie ciągle traktuje się jako fanaberię - uważa rzecznik praw obywatelskich prof. Irena Lipowicz, która w poniedziałek uczestniczyła w debacie nt. Polaków wykluczonych z cyfrowego świata.

Osoby wykluczone cyfrowo nie potrafią efektywnie korzystać z nowoczesnych technologii, np. internetu. Nie tylko nie mają do niego dostępu, ale i odpowiednich umiejętności. Z badań wynika, że wśród osób niekorzystających z sieci, 47 proc. to mieszkańcy wsi, 68 proc. ma wykształcenie podstawowe lub zawodowe, 49 proc. to emeryci i renciści, 73 proc. to osoby w wieku powyżej 45 lat.

REKLAMA

REKLAMA

"Rzeczywistość jest taka, że wykluczeni cyfrowo są i będą" - mówiła w poniedziałek prof. Lipowicz podczas debaty "Jak włączyć e-wykluczonych Polaków w cyfrowy świat?". Jej zdaniem niepokojące jest podejście, że państwo samo ma załatwić problem takich osób. Konieczne jest bowiem wsparcie samorządów i organizacji pozarządowych.

"Jeżeli Dzienniki Ustaw przestają się ukazywać w wersji drukowanej, musimy się zastanowić, co zrobić, aby także ci, którzy z różnych powodów nigdy już do tej Polski cyfrowej już nie dołączą, mieli również dostęp do prawa" - podkreśliła RPO.

Mówiła też o potrzebie przemiany mentalności w aparacie państwowym. "Dokonane przez nas kontrole wskazują, że strony urzędów są niedostępne dla osób niewidomych, nie są dostosowane, że ciągle jeszcze traktuje się jako fanaberię to, by dla osób z różnymi ograniczeniami zdrowotnymi była dostępna komunikacja czy właśnie strona internetowa" - powiedziała RPO.

REKLAMA

Dr Dominik Batorski z Uniwersytetu Warszawskiego wskazywał na pozytywne efekty, jakie w badaniach zaobserwowano u osób korzystających z internetu. W porównaniu z rówieśnikami dłużej podtrzymują aktywność zawodową, szybciej polepszają swą sytuację w pracy, są bardziej aktywni społecznie, częściej uczestniczą w życiu kulturalnym i towarzyskim.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przytoczył też wyniki badań, w których ponad połowa niekorzystających z internetu deklarowała brak zainteresowania nim. Jak mówił, największą barierą jest brak motywacji i wiedzy nt. sieci. Dlatego - zdaniem Batorskiego - przeciwdziałanie wykluczeniu powinno się koncentrować na edukowaniu społeczeństwa. Tymczasem w Polsce fundusze z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka są wydawane na rozbudowę infrastruktury, zaś program Kapitał Ludzki, skupiający się na podnoszeniu kompetencji cyfrowych, jest skierowany tylko do osób czynnych zawodowo, więc wielu starszych nie może z niego skorzystać.

Krzysztof Głomb ze stowarzyszenia "Miasta w internecie" mówił o inicjatywie Polska Cyfrowa Równych Szans, która zrzesza organizacje pozarządowe działające na rzecz powszechnej edukacji cyfrowej dorosłych Polaków w ich lokalnych środowiskach."To program pobudzania motywacji, przełamywania obaw i podnoszenia kompetencji cyfrowych. Diagnoza mówi, że właśnie brak motywacji jest kluczowy" - podkreślił Głomb. Uczestnicy inicjatywy chcą docierać do Polaków niekorzystających z sieci przez lokalnych animatorów, osoby znane i darzone zaufaniem w swoich środowiskach.

Głomb wyraził nadzieję, że dużą rolę w edukowaniu Polaków, którzy jeszcze nie korzystają z internetu, odegra wprowadzenie naziemnej telewizji cyfrowej. W połowie maja Sejm uchwalił ustawę, zgodnie z którą analogowe nadawanie sygnału telewizyjnego skończy się w Polsce do końca lipca 2013 r.

Poniedziałkowa debata odbyła się w ramach obchodów przypadającego 17 maja Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego (ŚDSI). Został on ustanowiony w 2006 r. rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych jako kontynuacja Światowego Dnia Telekomunikacji. W tym roku obchodzony jest pod hasłem "Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu na terenach słabo zurbanizowanych".

Polskie Towarzystwo Informatyczne, organizator obchodów w naszym kraju, wyznaczyło najważniejsze uroczystości na środę, 18 maja. Tego dnia w Pałacu Prezydenckim odbędzie się debata "Społeczeństwo obywatelskie i społeczeństwo informacyjne - konfrontacja idei". Na Zamku Ujazdowskim zaplanowano spotkanie przedstawicieli rządu i parlamentu ze środowiskiem teleinformatycznym poświęcone oczekiwaniom tych środowisk we wdrażaniu Europejskiej Agendy Cyfrowej w czasie polskiej prezydencji. Również na Zamku Ujazdowskim ma się odbyć wielka gala dnia społeczeństwa informacyjnego.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
4666 zł brutto dla pracownika samorządu? To nie żart

Trwa odpływ fachowców z sektora samorządowego. Powód? Niskie płace, poczucie braku doceniania i marne perspektywy na przyszłość. W programie Gość Infor.pl gościł Jacek Wolszczak, pracownik samorządu z dolnośląskiej Świdnicy.

Cytomegalia wrodzona. Przełomowe badanie z honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia

Wirus cytomegalii u kobiet w ciąży może stanowić zagrożenie dla zdrowia a nawet życia dziecka. W Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie realizowany jest projekt POL PRENATAL CMV. To pierwsze badanie w Polsce i drugie na świecie dotyczące zakażenia wewnątrzmacicznego u ciężarnych z pierwotną infekcją wirusem cytomegalii. Jest to przełomowe badanie niekomercyjne, finansowane przez Agencję Badań Medycznych, nad którym honorowy patronat objęła Minister Zdrowia Izabela Leszczyna.

Liczba ludności w Polsce [dane GUS]

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące liczby ludności w Polsce na koniec I kwartału 2025 r.

Liczba ludności Polski na koniec I kwartału 2025 r. spadła o - podał GUS.

Minimalne warunki utrzymania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie minimalnych warunków utrzymywania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt trafił do konsultacji i opiniowania. Co zawiera? Co się zmieni?

REKLAMA

Nowe świadczenie "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej": większa dostępność do skierowań na badania. Jakie badania będzie można zrobić? Kto będzie mógł wystawić skierowanie na badanie? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami mającymi zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych o charakterze diagnostyczno-profilaktycznym. Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na badania w ramach nowego świadczenia "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". Jakie badania będzie można zrobić?

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, czeka na niższe ceny energii

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

REKLAMA

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

REKLAMA