REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZNP chce powrotu do dyskusji nad nowelą ustawy o systemie oświaty

REKLAMA

Powrotu do dyskusji nad nowelizacją ustawy o systemie oświaty oczekują od rządu władze Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP). We wtorek prezydium ZNP spotkało się w tej sprawie z premierem Donaldem Tuskiem i przedstawicielami Rady Ministrów.

"Strony uzgodniły, że jest potrzeba merytorycznej, spokojnej pracy nad poszczególnymi zapisami, tak byśmy nie utracili tego, co jest w tej ustawie najcenniejsze, ale także, by pośpiech nie doprowadził do 'bylejakości" - powiedział po spotkaniu prezes ZNP Sławomir Broniarz.

REKLAMA

Zaznaczył, że w projektowanych zmianach, będących efektem pracy Ministerstwa Edukacji Narodowej (MEN), pojawiły się zapisy, które - zdaniem ZNP - ale także środowisk rodziców, pracowników oświaty są "nie tylko kontrowersyjne, ale wręcz groźne".

REKLAMA

Broniarz podkreślił, że do zapisów, na które ZNP nie może się zgodzić, należy możliwość przekazywania szkół w ręce organizacji pożytku publicznego, fundacji, stowarzyszeń. Nowelizacja daje możliwość swobodnego przekazywania prowadzenia placówek organizacjom pożytku publicznego wyłonionym na drodze konkursów. Obecnie bez wcześniejszej likwidacji można przekazać prowadzenie tylko szkół, w których uczy się do 70 uczniów.

"Może się nagle okazać, że jednym z głównych organów prowadzących placówki szkolne okaże się fundacja "Lux Veritatis" (fundacja założona przez ojców redemptorystów - o. J. Króla i o. T. Rydzyka - PAP). W żadnym wypadku nie chcielibyśmy, aby takie zjawisko miało miejsce" - powiedział prezes ZNP.

Jak podkreślił, na bazie obecnej ustawy o systemie oświaty istnieje możliwość prowadzenia szkół przez organizacje pozarządowe. "Tyle tylko, że nie ma takich organizacji i stowarzyszeń, które chciałyby ochoczo tego rodzaju szkoły prowadzić. To jest jednak przedsięwzięcie, które wymaga posiadania zasobów finansowych, które leżą w budżetach samorządów, które potrafią udźwignąć koszty prowadzenia szkoły" - wyjaśnił prezes ZNP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zaznaczył, że doprecyzowania wymaga również sytuacja związana z funkcjonowaniem kuratoriów oświaty. "Jesteśmy przekonani, że polskiej szkole potrzebny jest dobry, kompetentny, niezależny organ nadzoru pedagogicznego. Nie widzimy możliwości przekazywania jakichkolwiek uprawnień w zakresie przekazywania tego nadzoru w ręce organów prowadzących placówki" - powiedział prezes ZNP.

"Nie może być tak, że wójt będzie sędzią we własnej sprawie: będzie prowadził szkołę, a jednocześnie oceniał jej funkcjonowanie. Cieszymy się, że w tej sprawie nastąpiło znaczące zbliżenie stanowisk polegające na tym, że MEN nie widzi potrzeby tak daleko idącego upodmiotowienia samorządów" - podkreślił Broniarz.

Przyznał, że w proponowanej ustawie są też zapisy, co do których nie ma kolizji między ZNP a rządem. Jedną z nich jest kwestia edukacji przedszkolnej. Projekt zmian zakłada częściowe dotowanie wychowania przedszkolnego z budżetu państwa. Dotyczyć ma tylko dzieci 5- i 4-letnich. Dotowanie pięciolatków ma rozpocząć się w 2014 r., a czterolatków - w 2016 r. Obecnie prowadzenie przedszkoli, oddziałów przedszkolnych przy szkołach oraz tzw. innych form wychowania przedszkolnego, czyli np. ognisk przedszkolnych, należy do zadań własnych gmin i finansowane jest z ich dochodów własnych.

"Uważamy, że to jest priorytet i wyrażamy zadowolenie, że znajduje odzwierciedlenie i zmaterializowanie w zapisach dokumentów rządowych" - powiedział prezes ZNP.

Czytaj także: MEN: Uratować część szkół przed likwidacją>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  REKLAMA

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

  Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

  Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

  REKLAMA