| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Europejski kongres urzędników stanu cywilnego w Zielonej Górze

Europejski kongres urzędników stanu cywilnego w Zielonej Górze

W Polsce nie ma przepisów, które nakazują urzędnikom USC sprawdzanie, czy para zamierza zawrzeć małżeństwo pozorne, czyli takie, które z założenia nie jest nastawione na zakładanie rodziny - m.in. na ten temat dyskutowali w Zielonej Górze przedstawiciele 18 krajów.

"Prawne i społeczne aspekty zawierania małżeństw pozornych" to jeden z tematów XI Kongresu Europejskiego Stowarzyszenia Urzędniczek i Urzędników Stanu Cywilnego, który zakończył się w piątek w Zielonej Górze.

Jak podkreślano, w Holandii, Belgii, Niemczech i Szwajcarii urzędnicy USC muszą zareagować, kiedy zachodzi podejrzenie, że małżeństwo może być zawarte dla pozoru.

"W tym celu wykorzystują specjalny zestaw pytań do przyszłych małżonków. Pytają np. o to, jak i gdzie się poznali" - powiedział szef polskiego stowarzyszenia Urzędników Stanu Cywilnego i kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Zielonej Górze Tomasz Brzózka.

Jak dodał, efektem migracji jest to, że liczba małżeństw pozornych wzrasta. Dotyczy to zwłaszcza obywateli państw spoza Unii Europejskiej - z Ukrainy, czy z krajów Azji i Afryki.

W Polsce możliwość weryfikacji, czy małżonkowie pobrali się dla pozoru, mają służby wojewody, które po złożeniu przez obcokrajowca wniosku o wizę pobytową przeprowadzają wywiad środowiskowy.

Europejskie Stowarzyszenie Urzędników i Urzędniczek Stanu Cywilnego powstało 11 lat temu w holenderskiej miejscowości Noordwijkerhout z inicjatywy Stowarzyszeń USC z Austrii, Holandii, Niemiec, Polski i Włoch.

Na zjeździe założycielskim postanowiono organizować corocznie kongresy, które mają stanowić forum wymiany informacji w zakresie praw: rodzinnego, opiekuńczego, osobowego, o obywatelstwie oraz prawa o aktach stanu cywilnego.

Dotychczas przyjęto kilka dokumentów kongresowych (tzw. deklaracji), które nakreślały oczekiwane zmiany w europejskim prawie rodzinnym.

Polska po raz drugi jest organizatorem imprezy. W 2002 roku jej gospodarzem był Stryków k. Łodzi.

W Zielonej Górze po raz pierwszy w kongresie uczestniczą przedstawiciele Danii, Litwy, Łotwy i Estonii - poinformował Urząd Marszałkowski w Zielonej Górze.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »