reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Europejski kongres urzędników stanu cywilnego w Zielonej Górze

Europejski kongres urzędników stanu cywilnego w Zielonej Górze

W Polsce nie ma przepisów, które nakazują urzędnikom USC sprawdzanie, czy para zamierza zawrzeć małżeństwo pozorne, czyli takie, które z założenia nie jest nastawione na zakładanie rodziny - m.in. na ten temat dyskutowali w Zielonej Górze przedstawiciele 18 krajów.

"Prawne i społeczne aspekty zawierania małżeństw pozornych" to jeden z tematów XI Kongresu Europejskiego Stowarzyszenia Urzędniczek i Urzędników Stanu Cywilnego, który zakończył się w piątek w Zielonej Górze.

Jak podkreślano, w Holandii, Belgii, Niemczech i Szwajcarii urzędnicy USC muszą zareagować, kiedy zachodzi podejrzenie, że małżeństwo może być zawarte dla pozoru.

"W tym celu wykorzystują specjalny zestaw pytań do przyszłych małżonków. Pytają np. o to, jak i gdzie się poznali" - powiedział szef polskiego stowarzyszenia Urzędników Stanu Cywilnego i kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Zielonej Górze Tomasz Brzózka.

Jak dodał, efektem migracji jest to, że liczba małżeństw pozornych wzrasta. Dotyczy to zwłaszcza obywateli państw spoza Unii Europejskiej - z Ukrainy, czy z krajów Azji i Afryki.

W Polsce możliwość weryfikacji, czy małżonkowie pobrali się dla pozoru, mają służby wojewody, które po złożeniu przez obcokrajowca wniosku o wizę pobytową przeprowadzają wywiad środowiskowy.

Europejskie Stowarzyszenie Urzędników i Urzędniczek Stanu Cywilnego powstało 11 lat temu w holenderskiej miejscowości Noordwijkerhout z inicjatywy Stowarzyszeń USC z Austrii, Holandii, Niemiec, Polski i Włoch.

Na zjeździe założycielskim postanowiono organizować corocznie kongresy, które mają stanowić forum wymiany informacji w zakresie praw: rodzinnego, opiekuńczego, osobowego, o obywatelstwie oraz prawa o aktach stanu cywilnego.

Dotychczas przyjęto kilka dokumentów kongresowych (tzw. deklaracji), które nakreślały oczekiwane zmiany w europejskim prawie rodzinnym.

Polska po raz drugi jest organizatorem imprezy. W 2002 roku jej gospodarzem był Stryków k. Łodzi.

W Zielonej Górze po raz pierwszy w kongresie uczestniczą przedstawiciele Danii, Litwy, Łotwy i Estonii - poinformował Urząd Marszałkowski w Zielonej Górze.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Stasiewski

Doradca podatkowy, biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama