reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Zmienią się zasady gospodarowania komunalnym zasobem mieszkaniowym

Zmienią się zasady gospodarowania komunalnym zasobem mieszkaniowym

Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu zajmie się m.in. projektem nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy. Proponowane zmiany mają umożliwić gminom bardziej elastyczne gospodarowanie komunalnym zasobem mieszkaniowym.

Chodzi o to, aby najemcami mieszkań komunalnych były rodziny, które rzeczywiście nie są w stanie w inny sposób znaleźć mieszkania.

"Aktualne regulacje dotyczące gospodarowania lokalami wchodzącymi w skład publicznego zasobu mieszkaniowego powodują, że lokale, które w zamierzeniu ustawodawcy miały trafić do osób mających największe problemy z zaspokojeniem własnych potrzeb mieszkaniowych - osób ubogich, rodzin wielodzietnych - są częstokroć zajmowane przez osoby o znacznie wyższych dochodach, pozwalających na najem lokalu na wolnym rynku" - powiedział dyrektor Departamentu Strategii Budownictwa i Mieszkalnictwa w Ministerstwie Infrastruktury Zdzisław Żydak.

Ministerstwo proponuje:

- umożliwienie zawierania umów najmu mieszkań komunalnych na czas określony,

- wprowadzenie zasady, że czynsz musi pokrywać koszty utrzymania nieruchomości,

- wykreślenie przepisów obligujących sąd do przyznania prawa do lokalu socjalnego,

- likwidację prawa automatycznego dziedziczenia prawa najmu po śmierci najemcy (w przypadku gdy jego rodzina nie spełni kryteriów przyznania mieszkania będzie musiała się wyprowadzić),

- likwidację dodatków mieszkaniowych dla osób, które mają mieszkanie lub dom. Zmiany dotyczące dodatków mają być wprowadzane stopniowo.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Klaudia Pierzchalska

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama