REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązkowe szczepienia dzieci w szkołach - za i przeciw

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Obowiązkowe szczepienia dzieci w szkołach - za i przeciw
Obowiązkowe szczepienia dzieci w szkołach - za i przeciw
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązkowe szczepienia dzieci w szkołach - za i przeciw. Jakie jest zdanie większości Polaków? Przedstawiamy wyniki sondażu.

Obowiązkowe szczepienia dzieci w szkołach

Większość z nas nie chce obowiązkowego szczepienia dzieci w szkołach – wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla DGP i RMF FM. Jednak dość duża grupa – 31 proc. – postuluje takie rozwiązanie. Szczegółowe wyniki pokazują, że o ile przeciwni przymusowi są rodzice, to zdecydowanie „za” są dziadkowie.

REKLAMA

Wśród 20-, 30- i 40-latków przeważają głosy sceptyczne. W najstarszych grupach, które były najbardziej zagrożone przez COVID-19, rośnie liczba zwolenników obowiązkowych szczepień dzieci i młodzieży.

REKLAMA

Akceptacja dla obligatoryjnych wkłuć jest wyższa nie tylko wśród najbardziej narażonych na zachorowanie. Taka postawa jest skorelowana z poziomem wyszczepienia w danej grupie – im jest większy, tym bardziej rośnie poparcie dla obowiązku przyjęcia antidotum na COVID-19. Dziś zaczyna się rok szkolny i na razie nie ma mowy o żadnych obostrzeniach w szkołach, nauka ma się zacząć w trybie stacjonarnym. Jednocześnie minister edukacji Przemysław Czarnek zapowiedział działania promujące szczepienia, choć podkreślał, że decyzja będzie zależała od woli rodziców. – Żadnej segregacji sanitarnej w szkołach nie będzie – podkreślił wczoraj szef MEiN w PR24.

O ile obowiązkowe szczepienia budzą sprzeciw, o tyle szeroko akceptujemy pomysły obostrzeń dla niezaszczepionych. 60 proc. pytanych twierdzi, że restrykcje nie powinny dotyczyć osób, które przyjęły wakcynę. Z kolei blisko 50 proc. uważa, że do restauracji, kin czy muzeów wstęp powinny mieć tylko osoby zaszczepione.

Profesor Piotr Czauderna, przewodniczący prezydenckiej Rady ds. Ochrony Zdrowia, przekonuje, że nie powinno się wprowadzać obowiązkowych szczepień dla dzieci. Tym bardziej że – jak podkreśla – z różnych badań wynika, że nauka w szkole i najmłodsi nie mają istotnego wpływu na rozprzestrzenianie się epidemii. Ale także, jak dodaje, dzieci nie przechodzą koronawirusa ciężko, więc w kwestii uodporniania pociech powinno się dać wybór rodzicom. – Jestem za tym, żeby przyjął ją każdy dorosły, choć bez wprowadzania przymusu w tym zakresie, bo w tym przypadku zyski przewyższają ewentualne ryzyko, jednak w przypadku nieletnich to powinna być decyzja rodziców – mówi prof. Czauderna. Jednocześnie przyznaje, że bywają dzieci, które mają bardzo ciężkie skutki uboczne po przejściu COVID-19, choć ma to miejsce rzadko (w Polsce było kilkaset takich przypadków).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązkowe szczepienia dla nauczycieli?

REKLAMA

Jego zdaniem najlepszym argumentem za szczepieniami przeciwko COVID-19 powinien być fakt, że w Polsce preparat przyjęło dobrowolnie ponad 90 proc. personelu medycznego. – Zastrzyk powinno się też zdecydowanie rekomendować nauczycielom, choć trudno sobie wyobrazić taki nakaz, bo oprócz kontekstu zdrowotnego, trzeba jeszcze zwrócić uwagę na aspekty społeczne i polityczne – mówi przewodniczący rady. Zdaniem prof. Czauderny nie powinno się też wprowadzić podziału na osoby, które ze względu na status szczepienia mogą np. chodzić do restauracji czy kina, bowiem byłby to przejaw trudno akceptowalnej segregacji społecznej. Wolałby raczej przekonywanie i uświadamianie społeczeństwa, a także popularyzację dobrych przykładów i praktyk niż stosowanie przymusu administracyjnego bądź prawnego.

Część państw wprowadziła pośrednią formę przymusu m.in. dla nauczycieli: we Włoszech ma działać tzw. przepustka COVID-19 – do pracy może przyjść osoba mająca wynik testu lub szczepienie. W wielu państwach, np. Wielkiej Brytanii, będą początkowo robione testy przesiewowe, a szczepione dzieci będą zwolnione z kwarantanny w przypadku wykrycia choroby u kolegów. W Polsce były pomysły m.in. przesiewowych badań, na razie jednak początek roku szkolnego nie będzie się różnić od tego ubiegłorocznego.

Szczepienia dzieci

Autorzy: Klara Klinger, Grzegorz Osiecki

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: gazetaprawna.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konkurs "Aktywny Senior 2025". Wnioski o dofinansowania można składać do 11 czerwca 2025 r.

12 maja 2025 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nabór wniosków do zadania Aktywny Senior w ramach programu Aktywność dla Każdego. Wnioski o dofinansowania w ramach konkursu "Aktywny Senior 2025" można składać do 11 czerwca 2025 r.

Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

REKLAMA

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

REKLAMA

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

REKLAMA