REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązkowe szczepienia dzieci w szkołach - za i przeciw

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Obowiązkowe szczepienia dzieci w szkołach - za i przeciw
Obowiązkowe szczepienia dzieci w szkołach - za i przeciw
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązkowe szczepienia dzieci w szkołach - za i przeciw. Jakie jest zdanie większości Polaków? Przedstawiamy wyniki sondażu.

Obowiązkowe szczepienia dzieci w szkołach

Większość z nas nie chce obowiązkowego szczepienia dzieci w szkołach – wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla DGP i RMF FM. Jednak dość duża grupa – 31 proc. – postuluje takie rozwiązanie. Szczegółowe wyniki pokazują, że o ile przeciwni przymusowi są rodzice, to zdecydowanie „za” są dziadkowie.

REKLAMA

Wśród 20-, 30- i 40-latków przeważają głosy sceptyczne. W najstarszych grupach, które były najbardziej zagrożone przez COVID-19, rośnie liczba zwolenników obowiązkowych szczepień dzieci i młodzieży.

REKLAMA

Akceptacja dla obligatoryjnych wkłuć jest wyższa nie tylko wśród najbardziej narażonych na zachorowanie. Taka postawa jest skorelowana z poziomem wyszczepienia w danej grupie – im jest większy, tym bardziej rośnie poparcie dla obowiązku przyjęcia antidotum na COVID-19. Dziś zaczyna się rok szkolny i na razie nie ma mowy o żadnych obostrzeniach w szkołach, nauka ma się zacząć w trybie stacjonarnym. Jednocześnie minister edukacji Przemysław Czarnek zapowiedział działania promujące szczepienia, choć podkreślał, że decyzja będzie zależała od woli rodziców. – Żadnej segregacji sanitarnej w szkołach nie będzie – podkreślił wczoraj szef MEiN w PR24.

O ile obowiązkowe szczepienia budzą sprzeciw, o tyle szeroko akceptujemy pomysły obostrzeń dla niezaszczepionych. 60 proc. pytanych twierdzi, że restrykcje nie powinny dotyczyć osób, które przyjęły wakcynę. Z kolei blisko 50 proc. uważa, że do restauracji, kin czy muzeów wstęp powinny mieć tylko osoby zaszczepione.

Profesor Piotr Czauderna, przewodniczący prezydenckiej Rady ds. Ochrony Zdrowia, przekonuje, że nie powinno się wprowadzać obowiązkowych szczepień dla dzieci. Tym bardziej że – jak podkreśla – z różnych badań wynika, że nauka w szkole i najmłodsi nie mają istotnego wpływu na rozprzestrzenianie się epidemii. Ale także, jak dodaje, dzieci nie przechodzą koronawirusa ciężko, więc w kwestii uodporniania pociech powinno się dać wybór rodzicom. – Jestem za tym, żeby przyjął ją każdy dorosły, choć bez wprowadzania przymusu w tym zakresie, bo w tym przypadku zyski przewyższają ewentualne ryzyko, jednak w przypadku nieletnich to powinna być decyzja rodziców – mówi prof. Czauderna. Jednocześnie przyznaje, że bywają dzieci, które mają bardzo ciężkie skutki uboczne po przejściu COVID-19, choć ma to miejsce rzadko (w Polsce było kilkaset takich przypadków).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązkowe szczepienia dla nauczycieli?

REKLAMA

Jego zdaniem najlepszym argumentem za szczepieniami przeciwko COVID-19 powinien być fakt, że w Polsce preparat przyjęło dobrowolnie ponad 90 proc. personelu medycznego. – Zastrzyk powinno się też zdecydowanie rekomendować nauczycielom, choć trudno sobie wyobrazić taki nakaz, bo oprócz kontekstu zdrowotnego, trzeba jeszcze zwrócić uwagę na aspekty społeczne i polityczne – mówi przewodniczący rady. Zdaniem prof. Czauderny nie powinno się też wprowadzić podziału na osoby, które ze względu na status szczepienia mogą np. chodzić do restauracji czy kina, bowiem byłby to przejaw trudno akceptowalnej segregacji społecznej. Wolałby raczej przekonywanie i uświadamianie społeczeństwa, a także popularyzację dobrych przykładów i praktyk niż stosowanie przymusu administracyjnego bądź prawnego.

Część państw wprowadziła pośrednią formę przymusu m.in. dla nauczycieli: we Włoszech ma działać tzw. przepustka COVID-19 – do pracy może przyjść osoba mająca wynik testu lub szczepienie. W wielu państwach, np. Wielkiej Brytanii, będą początkowo robione testy przesiewowe, a szczepione dzieci będą zwolnione z kwarantanny w przypadku wykrycia choroby u kolegów. W Polsce były pomysły m.in. przesiewowych badań, na razie jednak początek roku szkolnego nie będzie się różnić od tego ubiegłorocznego.

Szczepienia dzieci

Autorzy: Klara Klinger, Grzegorz Osiecki

Źródło: gazetaprawna.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

REKLAMA

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych – alternatywa dla drogi sądowej

Zgodnie z obowiązującą ustawą z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw od 1 lipca 2024 r. doszło do zniesienia wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. W ramach pozasądowego trybu kompensaty szkód medycznych zastąpił je Rzecznik Praw Pacjenta będący dysponentem Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

REKLAMA