REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązkowe szczepienia dzieci w szkołach - za i przeciw

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Obowiązkowe szczepienia dzieci w szkołach - za i przeciw
Obowiązkowe szczepienia dzieci w szkołach - za i przeciw
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązkowe szczepienia dzieci w szkołach - za i przeciw. Jakie jest zdanie większości Polaków? Przedstawiamy wyniki sondażu.

Obowiązkowe szczepienia dzieci w szkołach

Większość z nas nie chce obowiązkowego szczepienia dzieci w szkołach – wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla DGP i RMF FM. Jednak dość duża grupa – 31 proc. – postuluje takie rozwiązanie. Szczegółowe wyniki pokazują, że o ile przeciwni przymusowi są rodzice, to zdecydowanie „za” są dziadkowie.

REKLAMA

Wśród 20-, 30- i 40-latków przeważają głosy sceptyczne. W najstarszych grupach, które były najbardziej zagrożone przez COVID-19, rośnie liczba zwolenników obowiązkowych szczepień dzieci i młodzieży.

REKLAMA

Akceptacja dla obligatoryjnych wkłuć jest wyższa nie tylko wśród najbardziej narażonych na zachorowanie. Taka postawa jest skorelowana z poziomem wyszczepienia w danej grupie – im jest większy, tym bardziej rośnie poparcie dla obowiązku przyjęcia antidotum na COVID-19. Dziś zaczyna się rok szkolny i na razie nie ma mowy o żadnych obostrzeniach w szkołach, nauka ma się zacząć w trybie stacjonarnym. Jednocześnie minister edukacji Przemysław Czarnek zapowiedział działania promujące szczepienia, choć podkreślał, że decyzja będzie zależała od woli rodziców. – Żadnej segregacji sanitarnej w szkołach nie będzie – podkreślił wczoraj szef MEiN w PR24.

O ile obowiązkowe szczepienia budzą sprzeciw, o tyle szeroko akceptujemy pomysły obostrzeń dla niezaszczepionych. 60 proc. pytanych twierdzi, że restrykcje nie powinny dotyczyć osób, które przyjęły wakcynę. Z kolei blisko 50 proc. uważa, że do restauracji, kin czy muzeów wstęp powinny mieć tylko osoby zaszczepione.

Profesor Piotr Czauderna, przewodniczący prezydenckiej Rady ds. Ochrony Zdrowia, przekonuje, że nie powinno się wprowadzać obowiązkowych szczepień dla dzieci. Tym bardziej że – jak podkreśla – z różnych badań wynika, że nauka w szkole i najmłodsi nie mają istotnego wpływu na rozprzestrzenianie się epidemii. Ale także, jak dodaje, dzieci nie przechodzą koronawirusa ciężko, więc w kwestii uodporniania pociech powinno się dać wybór rodzicom. – Jestem za tym, żeby przyjął ją każdy dorosły, choć bez wprowadzania przymusu w tym zakresie, bo w tym przypadku zyski przewyższają ewentualne ryzyko, jednak w przypadku nieletnich to powinna być decyzja rodziców – mówi prof. Czauderna. Jednocześnie przyznaje, że bywają dzieci, które mają bardzo ciężkie skutki uboczne po przejściu COVID-19, choć ma to miejsce rzadko (w Polsce było kilkaset takich przypadków).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązkowe szczepienia dla nauczycieli?

REKLAMA

Jego zdaniem najlepszym argumentem za szczepieniami przeciwko COVID-19 powinien być fakt, że w Polsce preparat przyjęło dobrowolnie ponad 90 proc. personelu medycznego. – Zastrzyk powinno się też zdecydowanie rekomendować nauczycielom, choć trudno sobie wyobrazić taki nakaz, bo oprócz kontekstu zdrowotnego, trzeba jeszcze zwrócić uwagę na aspekty społeczne i polityczne – mówi przewodniczący rady. Zdaniem prof. Czauderny nie powinno się też wprowadzić podziału na osoby, które ze względu na status szczepienia mogą np. chodzić do restauracji czy kina, bowiem byłby to przejaw trudno akceptowalnej segregacji społecznej. Wolałby raczej przekonywanie i uświadamianie społeczeństwa, a także popularyzację dobrych przykładów i praktyk niż stosowanie przymusu administracyjnego bądź prawnego.

Część państw wprowadziła pośrednią formę przymusu m.in. dla nauczycieli: we Włoszech ma działać tzw. przepustka COVID-19 – do pracy może przyjść osoba mająca wynik testu lub szczepienie. W wielu państwach, np. Wielkiej Brytanii, będą początkowo robione testy przesiewowe, a szczepione dzieci będą zwolnione z kwarantanny w przypadku wykrycia choroby u kolegów. W Polsce były pomysły m.in. przesiewowych badań, na razie jednak początek roku szkolnego nie będzie się różnić od tego ubiegłorocznego.

Szczepienia dzieci

Autorzy: Klara Klinger, Grzegorz Osiecki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazetaprawna.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

REKLAMA

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

REKLAMA

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA