Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polski Ład - dochody gmin w 2022 r.

Polski Ład - dochody gmin w 2022 r.
Polski Ład - dochody gmin w 2022 r.
Shutterstock
Polski Ład. Wiceminister Finansów Sebastian Skuza zapewnia, że żadna gmina w 2022 nie będzie miała mniejszych dochodów niż prognozowała przed Polskim Ładem.

Polski Ład - dochody gmin w 2022 r.

„W 2022 roku, po wprowadzeniu Polskiego Ładu oraz rozwiązań stabilizujących i wzmacniających finanse jednostek samorządu terytorialnego, łączne dochody wszystkich JST z tytułu PIT i CIT - po uzupełnieniu o dodatkowe środki w kwocie 8 mld zł - będą wyższe o 8,8 proc. od dochodów prognozowanych przez same JST przed ogłoszeniem Polskiego Ładu - powiedział PAP wiceminister finansów.

Dodał, że także poszczególne gminy nie odnotują spadku dochodów w stosunku do wcześniejszych prognoz. „Żadna gmina w 2022 nie będzie miała mniejszych dochodów niż prognozowała przed Polskim Ładem. Przykładowo dochody Krakowa z PIT i CIT będą o 3,5 proc. większe od prognozowanych, dochody Warszawy o 1 proc., w przypadku Olsztyna będzie to o 11,7 proc., Częstochowy 8,2 proc., a dochody Nowego Sącza będą większe o 6 proc.” – wyliczył Sebastian Skuza.

Finansowanie JST - zmiany

Przypomniał, że od 2023 r. w życie wejdzie reguła zapewniająca długookresową stabilizację dochodów samorządów w zakresie wpływów z udziałów w podatkach dochodowych od osób fizycznych i prawnych. Zgodnie z ta regułą, jeśli w danym roku budżetowym dochody samorządów z PIT i CIT miałyby spaść poniżej poziomu referencyjnego, to samorządy otrzymają dodatkową kwotę subwencji rozwojowej, o zrekompensuje te ewentualne ubytki w PIT. To – według Skuzy - spowoduje, że dochody samorządowe będą mniej podatne na wahania cyklu koniunkturalnego i bardziej odporne na skutki zmian prawnych.

„W ustawie wprowadzamy korzystne rozwiązania dla wszystkich JST. Przepisy są tak skonstruowane, że traktują samorządy w sposób bezstronny i neutralny, wprowadzając równocześnie mechanizmy ochraniające dochody mniej zamożnych gmin oraz aktywizujące samorządy do pobudzenia inwestycji – tak by zapewnić zrównoważony rozwój kraju. Zaproponowane algorytmy podziału środków finansowych opierają się na obiektywnych danych sprawozdawczych i prognozach przygotowywanych do projektu budżetu państwa” – powiedział wiceminister finansów.

Zastrzegł, że na zmianach skorzystają zarówno mniej zamożne gminy, jak i te bogate. Mniej zamożne samorządy zyskają dzięki liczeniu subwencji wyrównawczej z uwzględnieniem bieżących dochodów z PIT i CIT.

„Dotąd kwotę subwencji wyrównawczej obliczano z uwzględnieniem danych o dochodach JST sprzed dwóch lat. My zaproponowaliśmy liczenie wskaźnika zamożności na podstawie danych o dochodach, które samorządy otrzymają w roku budżetowym. Dzięki temu subwencje wyrównawcze będą corocznie wyższe od tych ustalanych wg obowiązującej ustawy. Dla 2022 roku jest to wzrost o ok. 0,5 mld zł” – wskazał Skuza.

Dodatkowym zabezpieczeniem dla mniej zamożnych samorządów będzie tzw. kwota stabilizująca, która będzie chronić przed spadkiem subwencji wyrównawczej spowodowanej wprowadzaniem zmian prawnych pomniejszających dochody JST z PIT lub CIT.

„W przypadku gdy dochody podatkowe spadają w wyniku zmian systemowych, to +wyrównanie zamożności+ również spada. Ustawa wprowadza przepis podwyższający subwencję wyrównawczą do poziomu z roku ubiegłego, w przypadku gdy jednocześnie wystąpi spadek dochodów z PIT i CIT poniżej kwoty referencyjnej” – stwierdził Skuza.

Przypomniał, że subwencja rozwojowa będzie rozdzielona między wszystkie samorządy, dzięki czemu każdy z nich będzie mógł skorzystać ze zwiększonych środków na inwestycje. Kwota podstawowa subwencji będzie dzielona względem liczby ludności z uwzględnieniem kwoty minimalnej i maksymalnej, co oznacza, że każdy samorząd otrzyma co najmniej kwotę minimalną, co zapewni stały dopływ środków inwestycyjnych.

„Proponujemy również rozwiązania korzystne dla dużych i bogatych samorządów. Chcemy, by przekazywanie przez budżet państwa dochodów JST z PIT i CIT bazowało na prognozie ich wysokości w danym roku. To rozwiązanie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom także dużych samorządów, dla których wahania napływu środków z podatku PIT i CIT stanowią problem. Określenie z góry, przed rozpoczęciem roku budżetowego, kwot udziałów w podatku PIT oraz CIT, które nie zmieniałyby się przez cały rok jest na pewno korzystne dla jednostek samorządu, ułatwia planowanie i realizowanie budżetów. Pomoże to samorządom w precyzyjnym przewidywaniu dochodów, a co za tym idzie w lepszym gospodarowaniu środkami” – wyjaśnił wiceminister finansów.

Janosikowe - zmiany

Skuza powiedział także, że zmienią się zasady dotyczące tzw. janosikowego. „Zgodnie z ustawą będzie ono obliczane na podstawie danych o prognozowanej wysokości dochodów z PIT i CIT na rok budżetowy, a nie na podstawie historycznych danych o wykonanych dochodach. Pozwoli to uniknąć sytuacji, kiedy w latach dekoniunktury gospodarczej i ograniczonych dochodów podatkowych bogatsze samorządy są zmuszone dokonywać wysokich wpłat do budżetu państwa, obliczonych na podstawie dobrych danych z lat hossy” – powiedział.

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Las – naturalne lekarstwo. I to bez recepty!

  Las – naturalne lekarstwo. Przywitaliśmy już wiosnę, a w nocy z 25 na 26 marca zmieniamy czas na letni i dłużej będziemy cieszyć się światłem w ciągu dnia. To dobry moment, aby przebywać jak najwięcej na świeżym powietrzu, w otoczeniu natury. Dlaczego las ma na nas taki dobry wpływ?

  Wdówik: Świadczenie wspierające 3176 zł będzie można łączyć z rentą socjalną albo zasiłkiem pielęgnacyjnym

  Dla osób z najcięższą niepełnosprawność będziemy kierować dodatkowe świadczenie równe 200 proc. renty socjalnej, czyli 3176 zł. To działanie w ramach skali opartej o narzędzia międzynarodowej klasyfikacji funkcjonowania ICF - powiedział wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik.

  MRiPS: Badania psychiatryczne pacjenta DPS. Czy można trafić do DPS bez swojej zgody?

  Niedopuszczalne jest przyjmowanie i przebywanie w placówkach zapewniających całodobową opiekę osób niepełnosprawnych, przewlekle chorych i osób w podeszłym wieku, bez wyrażenia przez te osoby świadomej zgody – wyjaśnił resort rodziny i polityki społecznej.

  Wiceminister Szwed: 930 mln zł na środowiskowe domy samopomocy

  W tym roku przekażemy łącznie ponad 930 mln zł na środowiskowe domy samopomocy - czyli ośrodki wsparcia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną - poinformował we wtorek wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

  Rolniku! W tym roku nie tylko dopłaty. Możesz złożyć osobny wniosek o pieniądze na ekoschematy

  Podstawowy termin składania wniosków upłynie 15 maja 2023 r. Jeżeli rolnik złoży wniosek po tym terminie, jednak nie później niż do 9 czerwca 2023 r. jego dopłata zostanie pomniejszona o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia.

  Pierwszy stały garnizon US Army w Polsce od 21 marca 2023 r. "Camp Kościuszko"

  We wtorek 21 marca 2023 r. w poznańskim "Camp Kościuszko" odbędzie się uroczystość przekształcenia Regionalnej Grupy Wsparcia w Garnizon Sił Zbrojnych US Army w Polsce. Jak podkreśla Ministerstwo Obrony Narodowej, będzie to pierwszy stały garnizon wojsk amerykańskich w Polsce. 

  Nowe świadczenie wspierające 3176,88 zł dla niepełnosprawnych. Czy trzeba zrezygnować z renty socjalnej i świadczenia pielęgnacyjnego?

  Od 1 stycznia 2024 r. osoba niepełnosprawna może otrzymać świadczenie wspierające w kwocie dwa razy większej niż renta socjalna.  Na dziś jest to 3176,88 zł brutto. Czy skorzystanie z niego wymaga rezygnacji z renty socjalnej i świadczenia pielęgnacyjnego?

  Jak rozliczyć składkę zdrowotną za 2022 r. w ZUS RCA [nowy wzór od 1 maja 2023 r.]

  W 2023 r. po raz pierwszy masz obowiązek złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 r. Rozliczenie roczne przekazujesz w dokumencie za kwiecień 2023 roku

  Jak często Polacy myją zęby? Sytuacja nie wygląda najlepiej

  Jak często Polacy myją zęby?  Z najnowszego badania opinii społecznej wynika, że blisko 60% Polaków myje zęby dwa razy dziennie, a niecałe 20% robi to tylko raz. Z kolei ponad 11% ankietowanych sięga po szczoteczkę trzy razy w ciągu dnia, a niespełna 3% – częściej. Tylko nieco ponad 2% czyści zęby po każdym posiłku. Sondaż pokazuje też, że blisko 3% ankietowanych nie szczotkuje ich codziennie. Brakuje polityki profilaktycznej. 

  Co to jest wyspa ciepła w miastach? [wywiad]

  W miastach powstają tzw. wyspy ciepła, które - w połączeniu z falami upałów - dla wielu mogą być niebezpieczne. Aby sprawdzić, jak zmiany klimatu wpływają na miasta, Polska Agencja Kosmiczna zleciła wykonanie analizy wysp ciepła dla pięciu dużych polskich miast - mówi Jolanta Orlińska z POLSA.

  Nowy wzór ZUS DRA w PDF dla rozliczenia składki zdrowotnej od 1 maja 2023 r. [zasady ogólne, ryczałt, podatek liniowy]

  Do rozliczenia składki zdrowotnej za 2022 r. wypełnia się blok XII nowego wzoru ZUS DRA. Formularz jest już opublikowany, ale obowiązuje od 1 maja 2023 r.

  ZUS ZSWA do 31 marca 2023 r. Poradnik ZUS [PDF do ściągnięcia]

  31 marca 2023 r. upływa termin na złożenie dokumentu ZUS ZSWA – Zgłoszenie / korekta danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze za 2022 rok.

  Nowelizacja Kodeksu wyborczego - Dz.U. poz. 497 [Centralny Rejestr Wyborców]

  Bezpłatne przewozy dla wyborców w gminach bez publicznego transportu, powstanie Centralnego Rejestru Wyborców, zmiany w zasadach nagrywania prac obwodowej komisji wyborczej.

  Skierowanie do sanatorium w formie elektronicznej od 17 marca 2023 r.

  Od piątku, 17 marca, działa e-skierowanie do sanatorium. Przyszły kuracjusz będzie mógł śledzić na Internetowym Koncie Pacjenta, na jakim etapie przetwarzania jest jego e-skierowanie - informuje Centrum e-Zdrowia

  Darowizna na krwiodawstwo

  Honorowy dawca krwi może skorzystać z ulgi w zeznaniu rocznym za 2022 r. Limit darowizn wynosi 6% dochodu/przychodu.

  MRiPS: 3176,88 zł świadczenia wspierającego dla osób niepełnosprawnych. Potrzebne orzeczenie od wojewódzkiego zespołu orzeczniczego

  Od 1 stycznia 2024 r. rząd wprowadzi nowy system pomocy osobom niepełnosprawnym. Będą trzy poziomy wsparcia osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Na najwyższym osoba niepełnosprawna otrzyma dwukrotność obecnej renty socjalnej, czyli 3176,88 zł brutto.

  Tabletka, kapsułka, czopek, globulka, syrop, zawiesina. Dlaczego lekarstwa mają różną postać?

  Z jakiego powodu lekarstwo jest produkowane w formie tabletki, kapsułki, czopka, syropu? Wyjaśniają to farmaceuci z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku w opublikowanym na YouToube filmie "Tabletka tabletce nierówna - czyli o nowoczesnych postaciach leku". 

  Zmiany w umundurowaniu policjantów w 2023 r. Nowy rodzaj spodni ochronnych. Normy dla ubioru ćwiczebnego

  Zostaną wprowadzone spodnie ochronne, które wraz z kurtką ochronną będą stanowiły ubiór przeznaczony dla policjantów oddziałów prewencji Policji i samodzielnych pododdziałów prewencji Policji.

  Egzamin ósmoklasisty z języka obcego [2023 r. i 2024 r., wymogi, podstawa programowa, rozporządzenie]
  Lektury obowiązkowe na egzaminie ósmoklasisty w 2023 r. i 2024 r.

  Lektury obowiązkowe na egzaminie ósmoklasisty w 2023 r.

  Egzamin ósmoklasisty z matematyki [wymogi, rozporządzenie]

  Jakie są wymagania dla egzaminu ósmoklasisty z matematyki w roku szkolnym 2022/2023 i 2023/2024?

  Nowe zasady wypłaty ekwiwalentu dla strażaków OSP [Nowelizacja, zmiany]

  Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o ochotniczych strażach pożarnych oraz niektórych innych ustaw. Zmiany dotyczą m.in. możliwości wypłacania ekwiwalentu kandydatom na strażaków OSP uczestniczącym w szkoleniu podstawowym. Będą też nowe zasady naliczania ekwiwalentu za udział w akcji ratowniczej.

  P. Czarnek: Chcesz być lekarzem? Idź na studia. Będą miejsca. Potrzebujemy 60 000 lekarzy

  Min. Czarnek: zwiększamy liczbę osób studiujących na kierunku lekarskim.

  Minister P. Czarnek do rodziców: nie dezerterujcie z waszych obowiązków wychowawczych [wywiad]

  Dzieci rodzą się w rodzinie i ich kondycja - również moralna - zależy od kondycji moralnej rodziny – powiedział PAP szef MEiN Przemysław Czarnek odnosząc się do ostatnich przypadków agresji młodych ludzi wobec rówieśników. I zaapelował: nie możemy dezerterować z naszych obowiązków wychowawczych.

  Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego [wymogi, lektury, rozporządzenie]

  Jakie są wymagania dla egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego w roku szkolnym 2022/2023 i 2023/2024?