REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polski Ład - dochody gmin w 2022 r.

Polski Ład - dochody gmin w 2022 r.
Polski Ład - dochody gmin w 2022 r.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Polski Ład. Wiceminister Finansów Sebastian Skuza zapewnia, że żadna gmina w 2022 nie będzie miała mniejszych dochodów niż prognozowała przed Polskim Ładem.

Polski Ład - dochody gmin w 2022 r.

„W 2022 roku, po wprowadzeniu Polskiego Ładu oraz rozwiązań stabilizujących i wzmacniających finanse jednostek samorządu terytorialnego, łączne dochody wszystkich JST z tytułu PIT i CIT - po uzupełnieniu o dodatkowe środki w kwocie 8 mld zł - będą wyższe o 8,8 proc. od dochodów prognozowanych przez same JST przed ogłoszeniem Polskiego Ładu - powiedział PAP wiceminister finansów.

REKLAMA

Dodał, że także poszczególne gminy nie odnotują spadku dochodów w stosunku do wcześniejszych prognoz. „Żadna gmina w 2022 nie będzie miała mniejszych dochodów niż prognozowała przed Polskim Ładem. Przykładowo dochody Krakowa z PIT i CIT będą o 3,5 proc. większe od prognozowanych, dochody Warszawy o 1 proc., w przypadku Olsztyna będzie to o 11,7 proc., Częstochowy 8,2 proc., a dochody Nowego Sącza będą większe o 6 proc.” – wyliczył Sebastian Skuza.

Finansowanie JST - zmiany

REKLAMA

Przypomniał, że od 2023 r. w życie wejdzie reguła zapewniająca długookresową stabilizację dochodów samorządów w zakresie wpływów z udziałów w podatkach dochodowych od osób fizycznych i prawnych. Zgodnie z ta regułą, jeśli w danym roku budżetowym dochody samorządów z PIT i CIT miałyby spaść poniżej poziomu referencyjnego, to samorządy otrzymają dodatkową kwotę subwencji rozwojowej, o zrekompensuje te ewentualne ubytki w PIT. To – według Skuzy - spowoduje, że dochody samorządowe będą mniej podatne na wahania cyklu koniunkturalnego i bardziej odporne na skutki zmian prawnych.

„W ustawie wprowadzamy korzystne rozwiązania dla wszystkich JST. Przepisy są tak skonstruowane, że traktują samorządy w sposób bezstronny i neutralny, wprowadzając równocześnie mechanizmy ochraniające dochody mniej zamożnych gmin oraz aktywizujące samorządy do pobudzenia inwestycji – tak by zapewnić zrównoważony rozwój kraju. Zaproponowane algorytmy podziału środków finansowych opierają się na obiektywnych danych sprawozdawczych i prognozach przygotowywanych do projektu budżetu państwa” – powiedział wiceminister finansów.

Zastrzegł, że na zmianach skorzystają zarówno mniej zamożne gminy, jak i te bogate. Mniej zamożne samorządy zyskają dzięki liczeniu subwencji wyrównawczej z uwzględnieniem bieżących dochodów z PIT i CIT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Dotąd kwotę subwencji wyrównawczej obliczano z uwzględnieniem danych o dochodach JST sprzed dwóch lat. My zaproponowaliśmy liczenie wskaźnika zamożności na podstawie danych o dochodach, które samorządy otrzymają w roku budżetowym. Dzięki temu subwencje wyrównawcze będą corocznie wyższe od tych ustalanych wg obowiązującej ustawy. Dla 2022 roku jest to wzrost o ok. 0,5 mld zł” – wskazał Skuza.

Dodatkowym zabezpieczeniem dla mniej zamożnych samorządów będzie tzw. kwota stabilizująca, która będzie chronić przed spadkiem subwencji wyrównawczej spowodowanej wprowadzaniem zmian prawnych pomniejszających dochody JST z PIT lub CIT.

REKLAMA

„W przypadku gdy dochody podatkowe spadają w wyniku zmian systemowych, to +wyrównanie zamożności+ również spada. Ustawa wprowadza przepis podwyższający subwencję wyrównawczą do poziomu z roku ubiegłego, w przypadku gdy jednocześnie wystąpi spadek dochodów z PIT i CIT poniżej kwoty referencyjnej” – stwierdził Skuza.

Przypomniał, że subwencja rozwojowa będzie rozdzielona między wszystkie samorządy, dzięki czemu każdy z nich będzie mógł skorzystać ze zwiększonych środków na inwestycje. Kwota podstawowa subwencji będzie dzielona względem liczby ludności z uwzględnieniem kwoty minimalnej i maksymalnej, co oznacza, że każdy samorząd otrzyma co najmniej kwotę minimalną, co zapewni stały dopływ środków inwestycyjnych.

„Proponujemy również rozwiązania korzystne dla dużych i bogatych samorządów. Chcemy, by przekazywanie przez budżet państwa dochodów JST z PIT i CIT bazowało na prognozie ich wysokości w danym roku. To rozwiązanie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom także dużych samorządów, dla których wahania napływu środków z podatku PIT i CIT stanowią problem. Określenie z góry, przed rozpoczęciem roku budżetowego, kwot udziałów w podatku PIT oraz CIT, które nie zmieniałyby się przez cały rok jest na pewno korzystne dla jednostek samorządu, ułatwia planowanie i realizowanie budżetów. Pomoże to samorządom w precyzyjnym przewidywaniu dochodów, a co za tym idzie w lepszym gospodarowaniu środkami” – wyjaśnił wiceminister finansów.

Janosikowe - zmiany

Skuza powiedział także, że zmienią się zasady dotyczące tzw. janosikowego. „Zgodnie z ustawą będzie ono obliczane na podstawie danych o prognozowanej wysokości dochodów z PIT i CIT na rok budżetowy, a nie na podstawie historycznych danych o wykonanych dochodach. Pozwoli to uniknąć sytuacji, kiedy w latach dekoniunktury gospodarczej i ograniczonych dochodów podatkowych bogatsze samorządy są zmuszone dokonywać wysokich wpłat do budżetu państwa, obliczonych na podstawie dobrych danych z lat hossy” – powiedział.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jakie są zasady refundacji leków? Kto może wypisać receptę?

  Koszty leczenia bywają naprawdę wysokie. Wiedzą o tym zwłaszcza pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe i wymagający stałego przyjmowania leków. Zmniejszenie kosztów kuracji, miedzy innymi poprzez refundację leków, to jedno z kluczowych zadań ministra zdrowia. Kiedy możliwa jest refundacja leków?

  Podwyżki dla strażaków PSP 2024 - przeciętnie więcej o 1472 zł miesięcznie. Nowa tabela grup uposażenia zasadniczego. Zmiany w tabelach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia strażaków PSP o 20%. Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie strażaka PSP wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1472 zł.

  Podwyżki dla policjantów 2024. Nowa tabela dodatku za stopień. [projekt rozporządzenia] Przeciętne miesięczne uposażenie (z nagrodą roczną) wzrasta o 1472 zł od 1 stycznia

  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia policjantów o 20% tj. o 1.359 zł od 1 stycznia 2024 r. w zakresie wzrostu uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym, poprzez ustanowienie nowych stawek dodatku za stopień.  Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie policjanta wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1.472 zł.

  Wybory samorządowe. 4 marca 2024 r. ostatnim dniem na zgłaszanie list kandydatów na radnych

  W tegorocznych wyborach samorządowych komitety wyborcze mogą zgłaszać listy kandydatów na radnych tylko do godz. 16 w poniedziałek.

  REKLAMA

  Helikopter z odbiornikiem pasywnym szukają surowców krytycznych na Suwalszczyźnie. Co to są surowce krytyczne?

  Od 1 marca 2024 r. na terenie kilku gmin na Suwalszczyźnie rozpoczęły się poszukiwania złóż surowców krytycznych ze skał magmowych. Badania z wykorzystaniem helikoptera potrwają około dwóch tygodni – poinformował PAP Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.

  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  REKLAMA

  Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

  Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  REKLAMA