Kara więzienia za brak rejestru umów jednostek sektora finansów publicznych
REKLAMA
REKLAMA
Ustawa z 14 października 2021 roku o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021r. poz. 2054) nowelizując przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych (Dz.U. z 2021r. poz. 1535 z późn. zm.) wprowadza od dnia 1 lipca 2022 roku obowiązek prowadzenia przez Ministra Finansów rejestru umów zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych.
REKLAMA
Rejestr umów JSFP - przeciwdziałanie korupcji
Podstawowym celem nowelizacji jest eliminowanie zachowań korupcyjnych w życiu publicznym, a także w innych dziedzinach życia społecznego. Jednym ze środków przeciwdziałania korupcji jest jawność życia publicznego oraz nieustanne podnoszenie standardów stawianych osobom pełniącym funkcje publiczne.
Rejestr umów JSFP - zasady jawności i przejrzystości finansów publicznych
W ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych (Dz.U. z 2021r. poz. 1535 z późn. zm.), dalej „uofp” szczególnie podkreślono konieczność zapewnienia jawności i przejrzystości finansów publicznych. W art. 34 tej ustawy wskazano poszczególne formy realizacji zasady jawności i przejrzystości finansów publicznych. Wśród nich zdaniem ustawodawcy brakuje formy, która realnie pozwoliłaby na powiązanie zakresu zadań wykonywanych przez konkretną jednostkę sektora finansów publicznych ze sprawowaną przez nią gospodarką środkami publicznymi. Cel ten może realizować obowiązek publikacji rejestrów umów.
Rejestry umów JSFP są w innych krajach UE
Rejestr umów jest instytucją zapewniającą jawność finansów publicznych znaną ustawodawstwom innych państw europejskich.
Przed rejestrami umów JSFP wykorzystywano BIP
W dotychczasowym stanie prawnym udostępnianie rejestrów umów odbywa się na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 września 2001 roku o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. z 2020 r. poz. 2176 z późn. zm.) – lub w trybie udostępnienia na wniosek, lub poprzez publikację rejestru umów w Biuletynach Informacji Publicznych danego podmiotu. Publikowanie w BIP rejestrów umów nie jest powszechną praktyką, a forma rejestru, jak i zakres udostępnianych informacji często znacznie się różni i utrudnia sprawowanie realnej kontroli gospodarowania finansami publicznymi przez obywateli. Dlatego za pożądane uznano utworzenie rejestru zawieranych umów przez jednostki sektora finansów publicznych i w tym celu stosowne przepisy ustrojowe dodano do ustawy o finansach publicznych. Określona w przepisach uofp zasada jawności gospodarowania środkami publicznymi będzie realizowana również przez udostępnianie umów zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych.
Rejestr umów JSFP - obowiązki MF
Do prowadzenia rejestru umów zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych w formie systemu teleinformatycznego został zobowiązany Minister Finansów. Dane do rejestru wprowadzają kierownicy jednostek sektora finansów publicznych.
Jakie informacje umieszcza się w rejestrze umów JSFP
REKLAMA
Informacje zamieszczone w rejestrze dotyczą umów, które mogą podlegać udostępnieniu na podstawie przepisów o dostępie do informacji publicznej, z zastrzeżeniem ograniczeń wynikających z przepisów o ochronie informacji niejawnych oraz o ochronie innych tajemnic ustawowo chronionych, prywatności osoby fizycznej, tajemnicy przedsiębiorcy oraz o przymusowej restrukturyzacji. W rejestrze umów nie zamieszcza się informacji o umowach zawartych w wyniku rozstrzygnięcia zamówień oraz konkursów którym nadano klauzulę zgodnie z przepisami o ochronie informacji niejawnych lub którym muszą towarzyszyć, na podstawie odrębnych przepisów, szczególne środki bezpieczeństwa lub jeżeli wymaga tego istotny interes bezpieczeństwa państwa.
W rejestrze umów zamieszcza się informacje o umowach zawartych w formie pisemnej, dokumentowej, elektronicznej albo innej formie szczególnej, których wartość przedmiotu przekracza 500 zł.
Co zawiera Rejestr umów JSFP
Rejestr umów obejmuje:
1) numer umowy - o ile taki nadano;
2) datę i miejsce zawarcia umowy;
3) okres obowiązywania umowy;
4) oznaczenie stron umowy, w tym przedstawicieli stron;
5) określenie przedmiotu umowy;
6) wartość przedmiotu umowy;
7) informacje o źródłach i wysokości współfinansowania przedmiotu umowy.
W rejestrze umów zamieszcza się informacje o uzupełnieniu lub zmianie umowy, rozwiązaniu za zgodą stron umowy, jak również informacje o odstąpieniu od umowy, jej wypowiedzeniu lub wygaśnięciu.
Ile czasu na wprowadzenie informacji do rejestru umów JSFP
Dane do rejestru umów są zobowiązani wprowadzać kierownicy jednostek sektora finansów publicznych. Informacje w rejestrze zamieszcza się bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 14 dni od daty zawarcia umowy.
Rejestr umów JSFP - kara pozbawienia wolności do lat 2
W ustawie został przewidziany środek karny w przypadku niewykonania lub niedopuszczenia do wykonania obowiązku prowadzenia, aktualizacji, udostępnienia lub wprowadzania danych do rejestru umów albo w przypadku podania w nim nieprawdziwych danych: „Kto nie wykonuje lub nie dopuszcza do wykonania obowiązku prowadzenia, aktualizacji, udostępnienia lub wprowadzania danych do rejestru umów […], albo podaje w nim nieprawdziwe dane, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.".
Rejestr umów JSFP - przepisy wchodzą od 1 lipca 2022 r.
Zmiany przewidziane w uofp wejdą w życie z dniem 1 lipca 2022 roku, przy czym, stosownie do przepisu art. 13 ustawy z dnia 14 października 2021 roku o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021r. poz. 2054), w rejestrze umów zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych zamieszcza się informacje o umowach zawartych od dnia wejścia w życie tej ustawy.
ustawa z 14 października 2021 roku o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021r. poz. 2054)
ustawa z 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych (Dz.U. z 2021r. poz. 1535 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.