Sejm RP apeluje do Rady UE o rozpoczęcie procedury nadania Ukrainie statusu państwa kandydującego
REKLAMA
REKLAMA
Sejm w czwartek ma przyjąć przez aklamację projekt uchwały, przedstawionej przez Prezydium Sejmu, w sprawie poparcia członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej.
REKLAMA
Ukraina w UE - projekt uchwały Sejmu
W projekcie uchwały zwrócono uwagę, że "wojsko i społeczeństwo Ukrainy kolejny dzień stawiają bohaterski opór wobec niesprowokowanej i nieuzasadnionej agresji militarnej Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie, stanowiącej jedno z najpotężniejszych zagrożeń dla bezpieczeństwa europejskiego i globalnego".
REKLAMA
"Mieszkańcy Ukrainy mogą liczyć na pełne wsparcie polskiego społeczeństwa. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża podziękowanie dla rządu Rzeczypospolitej Polskiej, samorządów, organizacji pozarządowych oraz milionów osób, które pomagają uchodźcom i mieszkańcom atakowanych terenów" - podkreślono w projekcie.
Zaznaczono w nim, że Sejm Rzeczypospolitej Polskiej "wyraża uznanie i podziw dla niezłomnej postawy narodu ukraińskiego w walce z bestialską agresją; uważa, że jedyną możliwą i konieczną odpowiedzią na okrutną agresję strony rosyjskiej jest zdecydowana i wszechstronna reakcja społeczności międzynarodowej", a także "odpowiada jasno i konkretnie na wniosek Ukrainy o przystąpienie do Unii Europejskiej".
Ukraina w UE - projekt uchwały Sejmu
Sejm RP apeluje też do Rady Unii Europejskiej "o rozpoczęcie procedury nadania Ukrainie statusu państwa kandydującego oraz wzywa Komisję Europejską do przygotowania mapy drogowej negocjacji akcesyjnych i ukraińskiej integracji z Unią Europejską".
REKLAMA
Ponadto - jak czytamy projekcie uchwały - Sejm Rzeczypospolitej "wzywa wszystkie instytucje unijne i państwa członkowskie do umożliwienia Ukrainie jak najszybszego dołączenia do Wspólnoty Europejskiej", a także "zwraca się do Unii Europejskiej o włączenie Ukrainy w Europejski Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności, a także o stworzenie odrębnego funduszu wsparcia odbudowy zniszczeń wojennych".
W poniedziałek prezydent walczącej Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał wniosek o członkostwo jego kraju w UE. Prezydenci państw Europy Środkowo-Wschodniej - Polski, Czech, Słowacji, Słowenii, Litwy, Łotwy, Estonii, Rumunii i Bułgarii - opowiedzieli się za szybkim wstąpieniem Ukrainy do UE. We wtorek Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą "instytucje unijne do podjęcia działań na rzecz przyznania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej".
REKLAMA
REKLAMA