Niemcy: kolejne miasta proszą Bundeswehrę o pomoc w opiece nad uchodźcami
REKLAMA
REKLAMA
Do dowództwa zadań terytorialnych Bundeswehry wpłynęły wnioski o pomoc - potwierdziło Federalne Ministerstwo Obrony w odpowiedzi na zapytanie portalu.
REKLAMA
Wnioski pochodziły z Hamburga, Muenster i Lage w Nadrenii Północnej-Westfalii, Cottbus w Brandenburgii, Stendal w Saksonii-Anhalt, a także z Bawarii - podał portal, powołując się na dowództwo.
Burmistrz Berlina Franziska Giffey już w ubiegłym tygodniu zaapelowała do Ministerstwa Obrony o wysłanie żołnierzy do stolicy jako wsparcia, w związku z rosnącym przeciążeniem związanym z przyjmowaniem uchodźców w Berlinie. Wniosek o udzielenie pomocy został początkowo rozpatrzony odmownie - pisze "Zeit".
Według informacji dziennika "Tagesspiegel" od piątku w centrum przyjmowania uchodźców w dzielnicy Tegel ma pomagać 80 pracownikom Bundeswehry. Decyzja ma zapaść jeszcze w czwartek - pisze "Zeit".
200 tys. zarejestrowanych uchodźców wojennych z Ukrainy
Do tej pory do Niemiec przybyło ok. 200 tys. uchodźców wojennych z Ukrainy, ale to tylko liczba zarejestrowanych osób, gdyż w rzeczywistości znacznie więcej przyjechało prywatnie i znalazło zakwaterowanie - oświadczyła w czwartek komisarz rządu RFN ds. migracji, uchodźców i integracji Reem Alabali-Radovan.
Wyzwania związane z przyjmowaniem i zakwaterowaniem uchodźców "są teraz ogromne” – podkreśliła w wystąpieniu w Bundestagu Alabali-Radovan.
Dodała, że Niemcy są teraz lepiej przygotowane na napływ uchodźców, niż były podczas fali migrantów w 2015 roku. "Umożliwiamy bezpieczny, długoterminowy pobyt wszystkim uciekającym z Ukrainy przed rosyjską inwazją" – zapewniła Alabali-Radovan.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.