Kolejna nowelizacja specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy uchwalona przez Sejm [8 IV]
REKLAMA
REKLAMA
Projekt nowelizacji specustawy pomocowej rząd przyjął we wtorek. Jest to więc bardzo szybki tryb pracy nad ustawą.
REKLAMA
Za nowelizacją głosowało 434 posłów, przeciw było 10, a jeden wstrzymał się od głosu.
Jakie poprawki wniesiono do wyjściowego projektu nowelizacji specustawy?
Wcześniej Sejm opowiedział się za kilkoma spośród kilkudziesięciu poprawek, które zostały zgłoszone podczas drugiego czytania. Znalazły się wśród nich poprawki PiS i Lewicy, w tym poprawka, zgodnie z którą w imieniu m.in. osoby chorej lub niepełnosprawnej wniosek o nadanie numeru PESEL składa jedno z rodziców, opiekun lub kurator. W przypadku braku takich osób numer PESEL może zostać nadany z urzędu.
REKLAMA
Posłowie zgodzili się też na zmianę przepisów, by samorządy mogły skorzystać dla pomocy uchodźcom ze środków z opłat za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych i funduszu gromadzonego ze sprzedaży alkoholu w małych opakowaniach w ramach tzw. podatku cukrowego.
Przyjęto również poprawkę, zgodnie z którą jednostka samorządu terytorialnego, związek jednostek samorządu terytorialnego lub związek metropolitalny mogą zbierać ofiary w gotówce lub w naturze, w celu pomocy obywatelom Ukrainy lub społecznościom lokalnym lub regionalnym w Ukrainie. Do zbierania tych ofiar nie stosuje się przepisów o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych.
Specustawa tworzy Fundusz Gwarancji Kryzysowych
Nowelizacja wprowadza również zapisy, które umożliwią finansowanie działań polskich służb na rzecz bezpieczeństwa uchodźców z Funduszu Pomocy. Zgodnie z regulacją w Banku Gospodarstwa Krajowego powstanie Fundusz Gwarancji Kryzysowych. Nowe przepisy przewidują, że w związku z wojną BGK będzie mógł udzielać poręczeń i gwarancji spłaty kredytów lub innych zobowiązań zaciągniętych przez przedsiębiorców.
Specustawa obejmie obywateli Białorusi
W nowelizacji znalazły się też rozwiązania dla obywateli Białorusi, którzy uciekli z Ukrainy do Polski przed wojną. Przewidują one m.in. wydawanie białoruskim uchodźcom z Ukrainy wiz humanitarnych w Polsce. Ustanowiony ma być też nowy rodzaj zezwolenia na pobyt czasowy na okres trzech lat po wygaśnięciu takiej wizy.
Specustawa zmienia inne ustawy
Oprócz marcowej ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy nowelizacja zmienia też pojedyncze przepisy kilkunastu ustaw, m.in. o cudzoziemcach, o udzielaniu ochrony cudzoziemcom, o podatku dochodowym od osób fizycznych, o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa, Prawie bankowym, czy ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz pielęgniarki i położnej a nawet Prawie farmaceutycznym.
Nowelizacja specustawy od 24 lutego 2022 r.
Nowela ma co do zasady wejść w życie z dniem następującym po dniu jej ogłoszenia, z mocą od 24 lutego, gdy Rosja napadła na Ukrainę.
Rząd po wprowadzeniu w życie tej nowelizacji chce poświęcić kolejne tygodnie na przygotowanie kolejnych zmian - w sprawach edukacji i przygotowania rozwiązań dla dzieci uchodźców przed najbliższym rokiem szkolnym - zapowiedział wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker podczas sejmowych prac.
REKLAMA
REKLAMA