REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przepisy o dodatkowych opłatach za przedszkola trafią do TK

REKLAMA

SLD zapowiedział, że jeszcze w środę złoży do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o sprawdzenie zgodności z konstytucją przepisów, które pozwalają samorządom pobierać dodatkowe opłaty za przedszkola publiczne.

REKLAMA

Na przyszłość sojusz proponuje też subwencjonowanie przedszkoli w sposób podobny jak szkół. Uchwalone w 2010 roku przepisy nowelizacji ustawy o systemie oświaty pozwalają samorządom obciążać rodziców dodatkowymi opłatami za opiekę nad dziećmi w placówkach publicznych. Chodzi o czas wykraczający poza pięć godzin pobytu dziecka w przedszkolu. Tymczasem takie zapisy są niezgodne m.in. z gwarantowanym przez konstytucję dostępem do bezpłatnej nauki - poinformowała na środowej konferencji prasowej w Sejmie Bożena Kotkowska (SLD).

REKLAMA

Posłanka przekonywała, że obecna sytuacja powoduje też dyskryminację przedszkolaków względem uczniów. "Skoro w szkole edukacja i opieka na świetlicy jest ustawowo bezpłatna, to w przedszkolach publicznych też powinna być bezpłatna" - zaznaczyła. - Art. 70 konstytucji mówi, że nauka w szkołach publicznych jest bezpłatna. Kiedy mowa jest o szkole, ustawa o systemie oświaty każe tak samo rozumieć przedszkole"."Jeśli Trybunał potwierdzi nasze wątpliwości - mam nadzieję, że zmusimy rząd Donalda Tuska, aby subwencjonował przedszkola co najmniej w 80 procentach, jak szkoły" - dodała Kotkowska.

REKLAMA

Z jej wyliczeń wynika, że pochłonęłoby to około 1 mld 200 mln zł. Wskazując na potencjalne źródła finansowania subwencji Kotkowska sugerowała tzw. podatek dla najbogatszych. "Uważamy, że z niego będą odpowiednie zyski" - uznała. Przypomniała też, że od zeszłego roku aż o 50 proc. wzrósł zysk netto banków. "Trzecie źródło to Afganistan, za który zapłaciliśmy już 7 mld zł" - dodała. W roku 2010, kiedy uchwalano przepisy, które dopuściły później dodatkowe opłaty za przedszkola publiczne, żaden z posłów (w tym - z SLD) nie głosował przeciw. Komentując to Kotkowska zauważyła, że podczas prac nad projektem w komisji edukacji "rząd przekonywał nas, że to jest dobre rozwiązanie i że zapis pięciu godzin bezpłatnych rozwiąże sprawę. Dopiero później okazało się, że było to niewłaściwe".

W czasie konferencji rzecznik SLD Tomasz Kalita zadeklarował jednocześnie, że sojusz złoży projekt ustawy o narodowym planie budowy przedszkoli i żłobków. "Tak, aby na wzór Orlików państwo brało udział w narodowym przedsięwzięciu zwiększeniu opieki przedszkolnej w Polsce" - wyjaśnił. Potrzebę zbadania przez TK zgodności przepisu o opłatach dodatkowych z Konstytucją zauważyli również posłowie PJN podczas wcześniejszej konferencji prasowej w Sejmie. "PJN nie ma jednak wystarczającej liczby posłów, aby złożyć taki wniosek" - tłumaczył szef sztabu wyborczego PJN Tomasz Dudziński. Zapowiedział, że zmiana przepisów o dodatkowych opłatach za przedszkola znajdzie się w pierwszym projekcie ustawy, jaki PJN złoży w nowej kadencji Sejmu. "Nie widzimy powodu, by przedszkola nie były objęte subwencją oświatową. Naszym celem jest likwidacja stawek za godziny nadprogramowe" - dodał.

Zaskarżenie do Trybunału Konstytucyjnego ustawy o przedszkolach zapowiedział też w środę Grzegorz Napieralski podczas wizyty we Włocławku. Lider SLD skrytykował przepis wprowadzający opłaty za dodatkowe godziny pobytu dziecka w przedszkolu. "W sprawie edukacji mówimy jedno bardzo ważne zdanie: nie ma kompromisów, edukacja jest podstawą" - zadeklarował Napieralski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak zaznaczył lider SLD, opieką przedszkolną w Polsce jest objęte niespełna 20 proc dzieci.

"Nie może być tak, że dzisiaj rodzic - za to, że dziecko jest w przedszkolu dłużej niż do godziny 13 - nagle płaci za to pieniądze, to już jest skandal. Po to jest państwowe przedszkole, po to płacimy podatki, aby rodzice na pewnym etapie mogli oddać dziecko do przedszkola - stąd jest nasz protest i wskazanie na niezgodność z konstytucją opłaty za przedszkole publiczne" - zaznaczył Napieralski.

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CBA: 14 zmian w systemie oświadczeniach majątkowych osób publicznych m.in. polityków, samorządowców, dyrektorów

CBA proponuje jedną ustawę o oświadczeniach majątkowych. Z tego wynika pośrednio próba centralizacji walki w korupcją. Umożliwia to Internet. Oświadczenia majątkowe mogą być w łatwo sposób zamieszczane według jednolitego wzorca w jednym albo kilku rejestrach.

MEN: 17 propozycji zmian w Karcie Nauczyciela. Godziny ponadwymiarowe po nowemu. Nagrody jubileuszowe, odprawy

Tej nocy ślisko i mgliście. W weekend niespodziewana zmiana pogody

Najbliższa noc będzie na zachodzie kraju bardzo mglista. Na południowym wschodzie można się spodziewać śliskiej nawierzchni po opadach. Za to w weekend temperatury wyniosą nawet 12 st. C.

Z jakimi barierami w dostępie do lekarzy borykają się seniorzy? Wysoko wykluczenie komunikacyjne [RAPORT]

Seniorzy mieszkający na wsi mają utrudniony dostęp do konsultacji lekarzy specjalistów, rehabilitacji i ośrodków dziennego wsparcia. Jedną z barier jest niedostateczny zasięg komunikacji publicznej. To dane z raportu opublikowanego na stronie internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich.

REKLAMA

UMP: Zmiany w zasadach wypłat pensji nauczycieli. 1) Płaci budżet 2) Wypłaty na koniec miesiąca [Propozycja]

Propozycja UMP, aby wypłata pensji nauczyciela była na końcu miesiąca. Dziś jest na początku. Czyli pensja z luty byłaby wypłacana 28 lutego (albo 29 lutego). Druga propozycja, to przejęcie przez budżet centralny od gmin obowiązku wypłaty wynagrodzeń nauczycieli.

Budżet szkoleniowy dla nauczycieli jest niewielki. Jak zwiększyć jego efektywność dzięki cyfryzacji

Zgodnie z Kartą Nauczyciela, organy prowadzące szkoły są zobowiązane do wyodrębnienia w swoich budżetach środków na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli. Kwota ta wynosi 0,8% planowanych rocznych środków przeznaczonych na ich wynagrodzenia osobowe nauczycieli.

Metan z Nord Stream nad Bałtykiem: od Międzyzdrojów po Ustkę smuga wysokiego stężenia gazu

Metan z uszkodzonych jesienią 2022 roku gazociągów Nord Stream rozprzestrzenił się nad znaczną częścią południowego Bałtyku i utrzymywał się tam nawet przez kilka miesięcy - poinformowali 16 stycznia 2025 r. naukowcy z Uniwersytetu w Goeteborgu i fundacji Voice of the Ocean (VOTO). Na grafice opublikowanej przez badaczy smuga wysokiego stężenia gazu rozpościerał się wtedy się tuż przy polskim wybrzeżu od Międzyzdrojów po Ustkę. Obserwacje opisane przez naukowców obejmują okres 3 miesięcy po uszkodzeniu gazociągów.

Tańsze pociągi w Dzień Babci i Dzień Dziadka

21 i 22 stycznia, czyli w Dzień Babci i Dziadka, pociągami Polregio będzie można podróżować z 10 procentową zniżką.

REKLAMA

Blue Monday - dzień, który... nie istnieje

Blue Monday zwany najbardziej depresyjnym dniem w roku przypada w tym roku w poniedziałek 20 stycznia (to zawsze trzeci poniedziałek stycznia). Tylko, że ten dzień tak naprawdę nie istnieje. To chwyt marketingowy, a sam autor tego terminu wyliczenia nazwał pseudonaukową zabawą na potrzeby reklamy. Dr Magdalena Nowicka, psycholożka z Uniwersytetu SWPS wskazuje, że nie ma żadnych badań potwierdzających w sposób poprawny metodologicznie efektu opisanego przez twórcę terminu Blue Monday.

Dopłaty tylko dla prawdziwych rolników? Trwają prace nad definicją rolnika aktywnego zawodowo

Nowa definicja rolnika aktywnego zawodowo ma zapewnić, że dopłaty trafią wyłącznie do osób faktycznie prowadzących działalność rolniczą, nawet w małej skali. Ministerstwo zapowiada proste kryteria i jasne zasady dokumentowania przychodów, jednak wciąż pozostają wątpliwości co do minimalnych wymogów. Czy nowe przepisy uporządkują system wsparcia, czy obciążą rolników dodatkowymi obowiązkami?

REKLAMA