REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

DGP: Ile dzieci urodziło się w Polsce w czasie pandemii?

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Klara Klinger
Klara Klinger
Grzegorz Osiecki
Grzegorz Osiecki
Ile dzieci urodziło się w Polsce w czasie pandemii?
Ile dzieci urodziło się w Polsce w czasie pandemii?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwszy przypadek COVID-19, do lutego 2022 r. zmarło 1 mln 16 tys. osób.

W tym czasie urodziło się zaledwie 674 tys. dzieci. Luka między zgonami a urodzeniami sięgnęła 342 tys.

REKLAMA

W poprzednich, przedpandemicznych latach liczby zgonów i urodzeń były do siebie zbliżone. Trend nadwyżki zgonów wobec urodzeń zaczął się już dwa lata przed pandemią – ta jednak drastycznie przyśpieszyła tę tendencję.

Luka między zgonami a urodzeniami sięgnęła 342 tys.

Pandemia zadziałała podwójnie negatywnie na naszą demografię. Z jednej strony pojawił się efekt nadmiarowych, przedwczesnych śmierci. Przed pandemią rocznie umierało nieco powyżej 400 tys. Polaków.

Ile osób zmarło w czasie pandemii?

W ciągu ostatnich 24 miesięcy pandemia dołożyła do tej liczby prawie 200 tys.

Ile dzieci urodziło się w czasie pandemii?

REKLAMA

Z drugiej strony niestabilna sytuacja i obawy młodych ludzi o przyszłość spowodowały, że wielu z nich odkłada decyzję o posiadaniu dzieci. Stąd najniższa od II wojny światowej liczba urodzeń. Od marca 2021 r. do lutego 2022 r. urodziło się zaledwie 328 tys. dzieci.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co gorsza, nie widać szans na poprawę sytuacji. Zdaniem demografa prof. Piotra Szukalskiego wojna może skłaniać Polaków do większej wstrzemięźliwości w decyzjach o założeniu rodziny. Choć epidemia odpuszcza, to nadal na COVID-19 umiera ok. 20 osób dziennie, a opóźnienia w dostępie do ochrony zdrowia i w diagnostyce wciąż nie zostały zniwelowane.

Ile osób zmarło w 2022 r.?

Jak wynika z danych MZ, w ciągu ostatnich siedmiu dni odnotowano 7 tys. zakażeń koronawirusem, niespełna 1400 osób chorych na COVID-19 jest w szpitalach. Dzienna liczba zgonów z tego powodu wynosi ponad 20 osób, np. w poniedziałek - 29. Dane z rejestrów stanu cywilnego na temat tygodniowej liczby śmierci pokazują, że od początku roku zmarło 143 tys. Polaków. To co prawda o 26 tys. mniej niż rok temu w trakcie wiosennej fali epidemii, ale jednocześnie kilkanaście tysięcy więcej niż w podobnym okresie przed pandemią.

Ile osób zmarło w 2021 r.?

REKLAMA

Analiza danych z ostatnich dwóch lat pokazuje, że w całym 2021 r. zmarło ponad pół miliona osób; jednak najtragiczniejszym miesiącem był listopad 2020 r. Wówczas zmarło 66 tys. osób - niemal dwa razy więcej niż średnia miesięczna z poprzednich lat. I choć za większość odpowiedzialny był bezpośrednio COVID-19 (28,5 tys. zmarłych z tego powodu w 2020 r., w sumie to 116 tys. do kwietnia 2022 r.), to rosła też liczba zgonów z innych przyczyn.

Obecnie tygodniowo umiera ok. 8,5 tys. Polaków; w trakcie zeszłorocznej wiosennej fali zachorowań ta liczba przekraczała nawet 13 tys. Jednak nadal jest wyższa niż przed pandemią. Również dane Eurostatu pokazują, że odsetek nadmiarowych zgonów w lutym 2022 r. spadł do 7,4 proc. Dla porównania w listopadzie 2021 r. wynosił 26,4 proc. Pik odnotowano w listopadzie 2020 r., gdy umarło ponad 40 proc. więcej niż średnia z lat 2016-2019. Jak wylicza Eurostat, w lutym w Polsce nadwyżka nadmiarowych śmierci wyniosła niemal 15 proc., a pik z listopada 2020 wynosił ponad 97 proc. To jeden z najwyższych poziomów w Europie.

Klara Klinger Grzegorz Osiecki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GazetaPrawna.pl / Dziennik Gazeta Prawna

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Magda
    2022-10-18 16:52:29
    I bardzo dobrze, że ten naród się nie rozmnaża.
    0
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

REKLAMA

Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

Kiedy wyniki wyborów samorządowych? Szefowa KBW o możliwym terminie

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak ocenia, że zbiorcze wyniki głosowania w wyborach samorządowych mogłyby być ogłoszone w środę 10 kwietnia. 

REKLAMA

W Wielki Piątek 29 marca 2024 r. część urzędów będzie nieczynna

W piątek nie w każdym urzędzie załatwimy sprawę. Warto zatem wcześniej sprawdzić jak w tym dniu będą pracowały poszczególne instytucje.

Karta Rodziny Wojskowej 2024

Karta Rodziny Wojskowej 2024 - dla kogo i jakie ulgi będzie obejmowała? Kiedy można spodziewać się projektu ustawy zapowiadanej przez Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza?

REKLAMA