REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niepełnosprawni wyborcy powinni dopełnić formalności

REKLAMA

Osoby niepełnosprawne i starsze mogą w jesiennych wyborach skorzystać z nowych udogodnień - głosowania korespondencyjnego lub przez pełnomocnika. Wcześniej muszą jednak dopełnić odpowiednich formalności.

Kilka dni zostało wyborcom niepełnosprawnym, aby poinformować właściwy urząd miasta lub gminy o zamiarze głosowania korespondencyjnego.

REKLAMA

Wyborca nie musi tego robić osobiście. Zgłoszenie (do wójta, burmistrza, prezydenta miasta) może być dokonane ustnie, pisemnie, faksem lub w formie elektronicznej.

W zgłoszeniu trzeba podać imię i nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, numer PESEL, oświadczenie o wpisaniu wyborcy do rejestru wyborców w danej gminie, wskazanie wyborów, których dotyczy zgłoszenie (wybory do Sejmu RP i do Senatu RP zarządzone dzień 9 października 2011r.), adres stałego zamieszkania, na który ma być wysłany pakiet wyborczy, kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności.

W zgłoszeniu wyborca może zażądać przesłania mu nakładek na karty do głosowania w alfabecie Braille'a.

Druki wniosków, na których można zgłaszać zamiar głosowania korespondencyjnego, można dostać w urzędach miasta lub gmin; są też na stronach internetowych urzędów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W odpowiedzi na zgłoszenie do 3 października pracownik urzędu gminy lub listonosz dostarczy wyborcy pakiet zawierający: kopertę zwrotną, karty do głosowania, kopertę na karty do głosowania, instrukcję głosowania korespondencyjnego (i ewentualnie nakładki na karty do głosowania sporządzone w alfabecie Braille'a), oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania.

Po zakreśleniu wybranych kandydatów na kartach trzeba będzie włożyć te karty do koperty i przesłać na adres komisji obwodowej, do której wyborca jest zapisany. Możliwe jest też przekazanie przesyłki listonoszowi, bez konieczności wizyty na poczcie. Przesyłka jest bezpłatna.

Wyborca nie powinien zwlekać z odesłaniem przesyłki, bo musi ona dotrzeć do komisji przed zakończeniem głosowania. Kodeks wyborczy, aby ułatwić niepełnosprawnemu głosowanie, pozwala aby cała procedura odbyła się przed wyznaczonym dniem wyborów.

Jeszcze tylko dwa tygodnie zostały osobom niewidomym i niedowidzącym, które chcą głosować w lokalu wyborczym, na zgłoszenie zamiaru głosowania przy użyciu nakładki do karty do głosowania, sporządzonej w alfabecie Braille'a.

REKLAMA

Formalności nie są trudne - wystarczy do poniedziałku 26 września: telefonicznie, mailowo, faksem lub osobiście - zgłosić taki zamiar w swojej gminie lub dzielnicy. Na podstawie zgłoszenia w dniu wyborów obwodowa komisja wyborcza wyda nakładkę wyborcy niepełnosprawnemu. Po zagłosowaniu wyborca musi zwrócić nakładkę komisji.

Ponad dwa tygodnie mają jeszcze wyborcy niepełnosprawni - a także ci, którzy skończyli 75 lat - na złożenie wniosku o głosowanie przez pełnomocnika. Osoby chcące skorzystać z tego rozwiązania (nie mogą już wtedy głosować korespondencyjnie) muszą najpóźniej do czwartku 29 września złożyć odpowiedni wniosek do urzędu gminy czy dzielnicy (również nie muszą tego robić osobiście).

Po otrzymaniu zgłoszenia urzędnik umawia się z wyborcą na sporządzenie aktu pełnomocnictwa w miejscu, wyznaczonym przez wyborcę. Podczas spotkania zostaje sporządzony specjalny akt. Istotne jest to, że nie będzie ważne pełnomocnictwo sporządzone w inny sposób.

Równie ważne jest, że pełnomocnik udający się w dniu wyborów na głosowanie musi wziąć ze sobą akt pełnomocnictwa. Bez niego nie będzie mógł oddać głosu.

Z instytucji pełnomocnika - jak również z nakładek w języku Braille'a - mogą skorzystać jedynie osoby głosujące w kraju; nie będzie to możliwe w głosowaniu przeprowadzanym za granicą.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

REKLAMA

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA