Nowa ustawa o dostępie do informacji publicznej – w Dzienniku Ustaw
REKLAMA
Nowy akt prawny przyznaje każdemu prawo do ponownego wykorzystywania informacji publicznej. Powyższe uprawnienie może być ograniczone ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy a także ze względu na ochronę informacji niejawnych oraz ochronę innych tajemnic ustawowo chronionych.
REKLAMA
REKLAMA
Nowelizacja ustawy sprecyzowała jeszcze jedno ograniczenie w prawie do ponownego wykorzystania informacji publicznej, które stało się przedmiotem ożywionej dyskusji i powodem licznych wystąpień. Mianowicie zgodnie z art.5 ust.1a prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu ze względu na ochronę ważnego interesu gospodarczego państwa w zakresie i w czasie, w jakim udostępnienie informacji:
1) osłabiłoby zdolność negocjacyjną Skarbu Państwa w procesie gospodarowania jego mieniem albo zdolność negocjacyjną Rzeczypospolitej Polskiej w procesie zawierania umowy międzynarodowej lub podejmowania decyzji przez Radę Europejską lub Radę Unii Europejskiej,
2) utrudniłoby w sposób istotny ochronę interesów majątkowych Rzeczypospolitej Polskiej lub Skarbu Państwa w postępowaniu przed sądem, trybunałem lub innym organem orzekającym."
W związku z wątpliwościami dotyczącymi zgodności z konstytucja powyższej regulacji, prezydent po podpisaniu ustawy skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego.
Nowa ustawa przewiduje, iż informacje publiczne o szczególnym znaczeniu dla rozwoju innowacyjności w państwie i rozwoju społeczeństwa informacyjnego, będą udostępniane w centralnym repozytorium.
Do przekazania informacji do centralnego repozytorium, a także ich weryfikowania i aktualizowania obowiązane będą:
1) organy administracji rządowej,
2) fundusze celowe,
3) Zakład Ubezpieczeń Społecznych,
4) Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego,
5) Narodowy Fundusz Zdrowia,
6) państwowe instytuty badawcze,
7) państwowe osoby prawne utworzone na podstawie odrębnych ustaw w celu wykonywania zadań publicznych.
Ustawa z dnia 16 września 2011 r. o zmianie ustawy o dostępie do informacji publicznej oraz niektórych innych ustaw (Dziennik Ustaw z 28 września 2011 Nr 204 poz. 1195) wdraża dyrektywę 2003/98/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 listopada 2003 r. w sprawie ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego. Ustawa, w odniesieniu do większości przepisów, wejdzie w życie 29 grudnia 2011 r.
REKLAMA
REKLAMA