reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Sądy administracyjne nie zajmują się zamówieniami publicznymi

Sądy administracyjne nie zajmują się zamówieniami publicznymi

Skargi na postanowienie prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w sprawie zamówień publicznych należy kierować do sądu powszechnego, a nie administracyjnego - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

NSA rozpatrywał skargę kasacyjną spółki, która brała udział w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego na sprzedaż prądu do oświetlenia ulic, dróg i siedziby zamawiającego. Spółka, niezadowolona z rozstrzygnięcia, wniosła odwołanie do prezesa Krajowej Izby Odwoławczej. Prezes KIO odwołanie zwrócił, bo stwierdził, że upłynął termin na jego wniesienie. Nie to jednak było przedmiotem sporu.

Zwracając odwołanie prezes KIO pouczył spółkę, że na jego postanowienie przysługuje spółce skarga do sądu okręgowego. Jednak spółka nie wniosła skargi do sądu okręgowego, tylko do wojewódzkiego sądu administracyjnego. WSA w Warszawie odrzucił skargę, bo uznał, że to nie on rozpatruje skargi od postanowień prezesa KIO.

Sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ten w postanowieniu z 27 września 2011 r. (sygn. akt II GSK 1842/11) stwierdził, że wojewódzki sąd administracyjny miał rację. W sprawach dotyczących zamówień publicznych stosuje się przepisy kodeksu cywilnego. A to oznacza, że umowa o udzielenie zamówienia publicznego ma charakter cywilnoprawny i postępowanie o udzielenie tego zamówienia ma charakter spraw cywilnych. Sprawy cywilne rozpoznają sądy powszechne (art. 2 § 1 kodeksu postępowania cywilnego), a nie sądy administracyjne. WSA prawidłowo więc zauważył, że postępowanie przed Krajową Izbą Odwoławczą nie jest postępowaniem administracyjnym i nie mają tu zastosowania przepisy postępowania administracyjnego.

"Ani Prezes Krajowej Izby Odwoławczej, ani Krajowa Izba Odwoławcza nie są organami administracji publicznej w rozumieniu kodeksu postępowania administracyjnego" - orzekł NSA. W jego ocenie Krajowa Izba Odwoławcza jest "specjalnym organem władzy publicznej powołanym do rozpoznawania spraw cywilnoprawnych w ramach udzielenia zamówienia publicznego".

Zdaniem NSA spółka powinna więc była zaskarżyć postanowienie prezesa KIO do sądu okręgowego (jako sądu powszechnego), a nie do sądu administracyjnego.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Chylińska

Architekt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama