REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inwestycja publiczna na dekadę? Oni poradzili sobie w rok

 • Artykuł sponsorowany
fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Jak oświetlić 74 kilometry dróg publicznych na terenie gminy i ograniczyć zużycie energii o ponad 60%? O nowatorskim rozwiązaniu mówi Piotr Derejczyk, wójt gminy Miedźno.

Co zmieni się dla mieszkańców, kiedy zakończy się budowa nowego oświetlenia ulicznego na terenie gminy Miedźno?

REKLAMA

Projekt przynosi ogromną jakościową zmianę. Do 2016 roku na terenie naszego samorządu było około 650 punktów oświetleniowych. Po zakończeniu inwestycji w przyszłym roku, na terenie gminy będzie ich ponad 2000. Oświetlimy łącznie 74 kilometry dróg publicznych.

Nowe oświetlenie spełniać będzie wszelkie normy dotyczące natężenia światła. Przyczyni się do tego równomierne rozmieszczenie słupów oświetleniowych, a także ich umiejscowienie w prawidłowej odległości od jezdni. To z kolei znacznie wpłynie na komfort i bezpieczeństwo poruszania się po drogach czy chodnikach. Bez wątpienia poprawi się także wizerunek naszych miejscowości, ich estetyka. Światło z lamp ledowych doda uroku ulicom, swoistego „sznytu” nowoczesności.

Inwestycję realizują Państwo w partnerstwie publiczno-prywatnym. Co przemawiało za wyborem właśnie tej metody realizacji inwestycji? Jakie to niesie z sobą korzyści?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Na PPP postawiliśmy od samego początku. Przede wszystkim chcieliśmy zrealizować inwestycję od razu na obszarze całej gminy. Realizując tak ogromny projekt, również pod względem finansowym, w klasycznej formule musielibyśmy podzielić zadanie na kilka etapów, co znacznie przesunęłoby w czasie jego zakończenie. Przypuszczam, że realizacja trwałaby ponad dekadę. A potrzeba modernizacji oświetlenia była najczęściej zgłaszana przez naszych mieszkańców. Trudno więc byłoby nam osiągnąć konsensus, w której miejscowości zacząć i w jakiej kolejności poszczególne etapy realizować. To rodziłoby napięcia i generowało negatywne emocje pomiędzy sołectwami.

PPP ma ponadto tę zaletę, że poniesione wydatki nie wliczają się do limitu zadłużenia. Dzięki temu możemy równolegle i spokojnie inwestować w inne obszary jak budowę dróg, kanalizacji, odnawialne źródła energii czy modernizację obiektów użyteczności publicznej.

Jednak chyba największą wartością PPP jest to, że oparte jest na zasadzie Value for Money. Partner prywatny dzieli się z nami swoją wiedzą, a z uwagi na fakt, że zarządza wybudowaną przez siebie instalacją przez następne osiem lat, w jego interesie jest, aby była ona wykonana bardzo dobrze. Poprawnie zrealizowane PPP daje więc gwarancję uzyskania i utrzymania jakości zamówionego produktu czy usługi.

REKLAMA

Wymiana opraw latarni ulicznych to nie tylko jaśniejsze światło i większe bezpieczeństwo, ale też niższe zużycie energii. Czy dzięki realizacji tego projektu uda się Państwu zaoszczędzić na rachunkach za energię? Jaki jest oczekiwany efekt energetyczny tego przedsięwzięcia?

Już obecnie bardzo dużo oszczędzamy. Po zakończeniu inwestycji skala oszczędności będzie jednak nieporównywalnie większa. Będziemy mieli trzy razy więcej lamp, przy czym ogólne zużycie energii zmniejszy się o ponad 60%. Zapewnia to technologia oferowana przez partnera, który wraz z oszczędnymi oprawami dostarcza także narzędzia do efektywnego nimi zarządzania. To szczególnie ważne teraz, w warunkach narastającego kryzysu energetycznego, gdy ceny za prąd osiągają zawrotne poziomy.

Jakie były największe wyzwania podczas realizacji tego projektu?

Z jednym z największych wyzwań mierzymy się obecnie, na etapie realizacji. Przetarg na budowę oświetlenia rozstrzygnęliśmy w roku 2020, w styczniu 2021 roku podpisaliśmy umowę, a wykonanie przypada na ten rok, kiedy cała gospodarka boryka się z dużym kryzysem po covidzie i także z sytuacją wynikającą z wojny w Ukrainie. Nadzwyczajne zawirowania w europejskiej czy nawet światowej gospodarce spowodowały gwałtowny wzrost cen usług i materiałów budowlanych. Do tego dochodzi inflacja. Zaszły więc okoliczności, które ciężko było kilka lat temu przewidzieć. Wiąże się to z tym, że wykonawca oczekuje, w jakiejś mierze słusznie, zwiększenia wynagrodzenia. I tutaj jesteśmy na etapie uzgadniania o ile i w jakim zakresie jesteśmy w stanie te oczekiwania spełnić. Wzrost cen jest przesłanką obiektywną, wszyscy to obserwujemy, więc i my będziemy musieli zmierzyć się z koniecznością urealnienia kosztów zadania. Myślę jednak, że z naszym partnerem wypracujemy satysfakcjonujące obie strony rozwiązanie.

PPP kojarzone jest z wielkimi inwestycjami realizowanymi przez duże miasta lub administrację państwową. Gmina Miedźno jest niewielkim samorządem…

Mamy około 7500 mieszkańców i budżet na poziomie 52 mln zł. Kiedy podpisywaliśmy umowę z wykonawcą, było to największe w naszym kraju przedsięwzięcie w infrastrukturę oświetleniową realizowane w formule PPP. I chyba jest nim do tej pory. To dowód, że nawet niewielkie, wiejskie gminy mogą z powodzeniem z PPP korzystać i po tę metodę sięgać. Na początku jest to rejs po niezbadanym morzu, przygoda kryjąca w sobie wiele wyzwań, ale przez to bardzo kształcąca i w efekcie satysfakcjonująca. Warto spróbować, szczerze do niej zachęcam.


Artykuł powstał w ramach kampanii informacyjno-promocyjnej prowadzonej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, które jest Jednostką Centralną odpowiedzialną za rozwój sektora PPP w Polsce.

MFiPR

MFiPR

fot. materiały prasowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Artykuł sponsorowany
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  REKLAMA

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

  Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

  Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

  REKLAMA