Inwestycja publiczna na dekadę? Oni poradzili sobie w rok
- Artykuł sponsorowany
REKLAMA
REKLAMA
Co zmieni się dla mieszkańców, kiedy zakończy się budowa nowego oświetlenia ulicznego na terenie gminy Miedźno?
REKLAMA
Projekt przynosi ogromną jakościową zmianę. Do 2016 roku na terenie naszego samorządu było około 650 punktów oświetleniowych. Po zakończeniu inwestycji w przyszłym roku, na terenie gminy będzie ich ponad 2000. Oświetlimy łącznie 74 kilometry dróg publicznych.
Nowe oświetlenie spełniać będzie wszelkie normy dotyczące natężenia światła. Przyczyni się do tego równomierne rozmieszczenie słupów oświetleniowych, a także ich umiejscowienie w prawidłowej odległości od jezdni. To z kolei znacznie wpłynie na komfort i bezpieczeństwo poruszania się po drogach czy chodnikach. Bez wątpienia poprawi się także wizerunek naszych miejscowości, ich estetyka. Światło z lamp led’owych doda uroku ulicom, swoistego „sznytu” nowoczesności.
Inwestycję realizują Państwo w partnerstwie publiczno-prywatnym. Co przemawiało za wyborem właśnie tej metody realizacji inwestycji? Jakie to niesie z sobą korzyści?
REKLAMA
Na PPP postawiliśmy od samego początku. Przede wszystkim chcieliśmy zrealizować inwestycję od razu na obszarze całej gminy. Realizując tak ogromny projekt, również pod względem finansowym, w klasycznej formule musielibyśmy podzielić zadanie na kilka etapów, co znacznie przesunęłoby w czasie jego zakończenie. Przypuszczam, że realizacja trwałaby ponad dekadę. A potrzeba modernizacji oświetlenia była najczęściej zgłaszana przez naszych mieszkańców. Trudno więc byłoby nam osiągnąć konsensus, w której miejscowości zacząć i w jakiej kolejności poszczególne etapy realizować. To rodziłoby napięcia i generowało negatywne emocje pomiędzy sołectwami.
PPP ma ponadto tę zaletę, że poniesione wydatki nie wliczają się do limitu zadłużenia. Dzięki temu możemy równolegle i spokojnie inwestować w inne obszary jak budowę dróg, kanalizacji, odnawialne źródła energii czy modernizację obiektów użyteczności publicznej.
Jednak chyba największą wartością PPP jest to, że oparte jest na zasadzie Value for Money. Partner prywatny dzieli się z nami swoją wiedzą, a z uwagi na fakt, że zarządza wybudowaną przez siebie instalacją przez następne osiem lat, w jego interesie jest, aby była ona wykonana bardzo dobrze. Poprawnie zrealizowane PPP daje więc gwarancję uzyskania i utrzymania jakości zamówionego produktu czy usługi.
REKLAMA
Wymiana opraw latarni ulicznych to nie tylko jaśniejsze światło i większe bezpieczeństwo, ale też niższe zużycie energii. Czy dzięki realizacji tego projektu uda się Państwu zaoszczędzić na rachunkach za energię? Jaki jest oczekiwany efekt energetyczny tego przedsięwzięcia?
Już obecnie bardzo dużo oszczędzamy. Po zakończeniu inwestycji skala oszczędności będzie jednak nieporównywalnie większa. Będziemy mieli trzy razy więcej lamp, przy czym ogólne zużycie energii zmniejszy się o ponad 60%. Zapewnia to technologia oferowana przez partnera, który wraz z oszczędnymi oprawami dostarcza także narzędzia do efektywnego nimi zarządzania. To szczególnie ważne teraz, w warunkach narastającego kryzysu energetycznego, gdy ceny za prąd osiągają zawrotne poziomy.
Jakie były największe wyzwania podczas realizacji tego projektu?
Z jednym z największych wyzwań mierzymy się obecnie, na etapie realizacji. Przetarg na budowę oświetlenia rozstrzygnęliśmy w roku 2020, w styczniu 2021 roku podpisaliśmy umowę, a wykonanie przypada na ten rok, kiedy cała gospodarka boryka się z dużym kryzysem po covidzie i także z sytuacją wynikającą z wojny w Ukrainie. Nadzwyczajne zawirowania w europejskiej czy nawet światowej gospodarce spowodowały gwałtowny wzrost cen usług i materiałów budowlanych. Do tego dochodzi inflacja. Zaszły więc okoliczności, które ciężko było kilka lat temu przewidzieć. Wiąże się to z tym, że wykonawca oczekuje, w jakiejś mierze słusznie, zwiększenia wynagrodzenia. I tutaj jesteśmy na etapie uzgadniania o ile i w jakim zakresie jesteśmy w stanie te oczekiwania spełnić. Wzrost cen jest przesłanką obiektywną, wszyscy to obserwujemy, więc i my będziemy musieli zmierzyć się z koniecznością urealnienia kosztów zadania. Myślę jednak, że z naszym partnerem wypracujemy satysfakcjonujące obie strony rozwiązanie.
PPP kojarzone jest z wielkimi inwestycjami realizowanymi przez duże miasta lub administrację państwową. Gmina Miedźno jest niewielkim samorządem…
Mamy około 7500 mieszkańców i budżet na poziomie 52 mln zł. Kiedy podpisywaliśmy umowę z wykonawcą, było to największe w naszym kraju przedsięwzięcie w infrastrukturę oświetleniową realizowane w formule PPP. I chyba jest nim do tej pory. To dowód, że nawet niewielkie, wiejskie gminy mogą z powodzeniem z PPP korzystać i po tę metodę sięgać. Na początku jest to rejs po niezbadanym morzu, przygoda kryjąca w sobie wiele wyzwań, ale przez to bardzo kształcąca i w efekcie satysfakcjonująca. Warto spróbować, szczerze do niej zachęcam.
Artykuł powstał w ramach kampanii informacyjno-promocyjnej prowadzonej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, które jest Jednostką Centralną odpowiedzialną za rozwój sektora PPP w Polsce.
REKLAMA
REKLAMA