REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inwestycja publiczna na dekadę? Oni poradzili sobie w rok

  • Artykuł sponsorowany
fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Jak oświetlić 74 kilometry dróg publicznych na terenie gminy i ograniczyć zużycie energii o ponad 60%? O nowatorskim rozwiązaniu mówi Piotr Derejczyk, wójt gminy Miedźno.

Co zmieni się dla mieszkańców, kiedy zakończy się budowa nowego oświetlenia ulicznego na terenie gminy Miedźno?

REKLAMA

Projekt przynosi ogromną jakościową zmianę. Do 2016 roku na terenie naszego samorządu było około 650 punktów oświetleniowych. Po zakończeniu inwestycji w przyszłym roku, na terenie gminy będzie ich ponad 2000. Oświetlimy łącznie 74 kilometry dróg publicznych.

Nowe oświetlenie spełniać będzie wszelkie normy dotyczące natężenia światła. Przyczyni się do tego równomierne rozmieszczenie słupów oświetleniowych, a także ich umiejscowienie w prawidłowej odległości od jezdni. To z kolei znacznie wpłynie na komfort i bezpieczeństwo poruszania się po drogach czy chodnikach. Bez wątpienia poprawi się także wizerunek naszych miejscowości, ich estetyka. Światło z lamp ledowych doda uroku ulicom, swoistego „sznytu” nowoczesności.

Inwestycję realizują Państwo w partnerstwie publiczno-prywatnym. Co przemawiało za wyborem właśnie tej metody realizacji inwestycji? Jakie to niesie z sobą korzyści?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Na PPP postawiliśmy od samego początku. Przede wszystkim chcieliśmy zrealizować inwestycję od razu na obszarze całej gminy. Realizując tak ogromny projekt, również pod względem finansowym, w klasycznej formule musielibyśmy podzielić zadanie na kilka etapów, co znacznie przesunęłoby w czasie jego zakończenie. Przypuszczam, że realizacja trwałaby ponad dekadę. A potrzeba modernizacji oświetlenia była najczęściej zgłaszana przez naszych mieszkańców. Trudno więc byłoby nam osiągnąć konsensus, w której miejscowości zacząć i w jakiej kolejności poszczególne etapy realizować. To rodziłoby napięcia i generowało negatywne emocje pomiędzy sołectwami.

PPP ma ponadto tę zaletę, że poniesione wydatki nie wliczają się do limitu zadłużenia. Dzięki temu możemy równolegle i spokojnie inwestować w inne obszary jak budowę dróg, kanalizacji, odnawialne źródła energii czy modernizację obiektów użyteczności publicznej.

Jednak chyba największą wartością PPP jest to, że oparte jest na zasadzie Value for Money. Partner prywatny dzieli się z nami swoją wiedzą, a z uwagi na fakt, że zarządza wybudowaną przez siebie instalacją przez następne osiem lat, w jego interesie jest, aby była ona wykonana bardzo dobrze. Poprawnie zrealizowane PPP daje więc gwarancję uzyskania i utrzymania jakości zamówionego produktu czy usługi.

REKLAMA

Wymiana opraw latarni ulicznych to nie tylko jaśniejsze światło i większe bezpieczeństwo, ale też niższe zużycie energii. Czy dzięki realizacji tego projektu uda się Państwu zaoszczędzić na rachunkach za energię? Jaki jest oczekiwany efekt energetyczny tego przedsięwzięcia?

Już obecnie bardzo dużo oszczędzamy. Po zakończeniu inwestycji skala oszczędności będzie jednak nieporównywalnie większa. Będziemy mieli trzy razy więcej lamp, przy czym ogólne zużycie energii zmniejszy się o ponad 60%. Zapewnia to technologia oferowana przez partnera, który wraz z oszczędnymi oprawami dostarcza także narzędzia do efektywnego nimi zarządzania. To szczególnie ważne teraz, w warunkach narastającego kryzysu energetycznego, gdy ceny za prąd osiągają zawrotne poziomy.

Jakie były największe wyzwania podczas realizacji tego projektu?

Z jednym z największych wyzwań mierzymy się obecnie, na etapie realizacji. Przetarg na budowę oświetlenia rozstrzygnęliśmy w roku 2020, w styczniu 2021 roku podpisaliśmy umowę, a wykonanie przypada na ten rok, kiedy cała gospodarka boryka się z dużym kryzysem po covidzie i także z sytuacją wynikającą z wojny w Ukrainie. Nadzwyczajne zawirowania w europejskiej czy nawet światowej gospodarce spowodowały gwałtowny wzrost cen usług i materiałów budowlanych. Do tego dochodzi inflacja. Zaszły więc okoliczności, które ciężko było kilka lat temu przewidzieć. Wiąże się to z tym, że wykonawca oczekuje, w jakiejś mierze słusznie, zwiększenia wynagrodzenia. I tutaj jesteśmy na etapie uzgadniania o ile i w jakim zakresie jesteśmy w stanie te oczekiwania spełnić. Wzrost cen jest przesłanką obiektywną, wszyscy to obserwujemy, więc i my będziemy musieli zmierzyć się z koniecznością urealnienia kosztów zadania. Myślę jednak, że z naszym partnerem wypracujemy satysfakcjonujące obie strony rozwiązanie.

PPP kojarzone jest z wielkimi inwestycjami realizowanymi przez duże miasta lub administrację państwową. Gmina Miedźno jest niewielkim samorządem…

Mamy około 7500 mieszkańców i budżet na poziomie 52 mln zł. Kiedy podpisywaliśmy umowę z wykonawcą, było to największe w naszym kraju przedsięwzięcie w infrastrukturę oświetleniową realizowane w formule PPP. I chyba jest nim do tej pory. To dowód, że nawet niewielkie, wiejskie gminy mogą z powodzeniem z PPP korzystać i po tę metodę sięgać. Na początku jest to rejs po niezbadanym morzu, przygoda kryjąca w sobie wiele wyzwań, ale przez to bardzo kształcąca i w efekcie satysfakcjonująca. Warto spróbować, szczerze do niej zachęcam.


Artykuł powstał w ramach kampanii informacyjno-promocyjnej prowadzonej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, które jest Jednostką Centralną odpowiedzialną za rozwój sektora PPP w Polsce.

MFiPR

MFiPR

fot. materiały prasowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Dostałeś wiadomość o ogromnych podwyżkach cen energii? Ministerstwo Klimatu wydało oświadczenie

W ostatnim czasie pojawiły się grafiki i posty w mediach społecznościowych, które wykorzystują wizerunki znanych osób i zawierają linki wyłudzające dane. Te fałszywe informacje sugerują, że można uniknąć ogromnych podwyżek cen energii. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że od 1 lipca 2024 r. obowiązuje ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. 

Uproszczenia dla rolników, którzy ubiegają się o płatności ekologiczne do powierzchni upraw paszowych już w 2025 r. Znamy szczegóły projektu

Pojawią się uproszczenia dla rolników, którzy ubiegają się o płatności ekologiczne do powierzchni upraw paszowych. Ministerstwo rolnictwo przygotowało projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty pomocy finansowej w formie płatności ekologicznych w ramach Planu Strategicznego dla wspólnej polityki rolnej na lata 2023–2027.

Prace nad planem ogólnym i strategią rozwoju Warszawy wyznaczą jej politykę przestrzenną na najbliższe 20 lat

Stołeczny Ratusz poinformował o rozpoczęciu prac nad strategią rozwoju Warszawy 2040+ oraz planem ogólnym miasta. Dokumenty muszą być gotowe do końca 2025 r.

REKLAMA

Warszawa rozpoczęła prace nad planem ogólnym i strategią rozwoju określającymi nową politykę przestrzenną miasta

Wiceprezydent m.st. Warszawy Renata Kaznowska poinformowała, że już wkrótce rozpoczną się prace nad strategią rozwoju Warszawy 2040 oraz planem ogólnym. To dokumenty, które określą, w jakim kierunku powinna się rozwijać stolica przez najbliższe 20 lat.

Podwyżki opłat o 100% (śmieci), 33% (woda), 40% (ścieki). Pokryją to zapowiedziane dziś przez D. Tuska podwyżki? [budżetówka, emeryci, renciści]

Podwyżka opłat za odbiór śmieci o 100% w Radomiu. Jest to niestety zapowiedź tego, co będzie się działo prawdopodobnie w całej Polsce. W przypadku wody podwyżka opłat, to 33%. A za ścieki 40%. W przyszłym roku budżetówka dostanie tylko 4,1 podwyżki a emeryci przeskoczą 7%. 

Wiemy, jak wyglądają etykiety dla aptek sprzedających pigułkę "dzień po"

Na stronie Naczelnej Izby Aptekarskiej dostępne są zatwierdzone projekty naklejek dla aptek biorących udział w pilotażowej sprzedaży pigułek antykoncepcyjnych. Główny Inspektorat Farmaceutyczny uznał, że takie informacje o aptekach nie naruszają zakazu reklamy obowiązującego w tych placówkach.

Kolejne zmiany dla uczniów w roku szkolnym 2024/25. Modernizacja testów sprawnościowych

Wtorkowa konferencja prasowa przyniosła ważne zapowiedzi dotyczące programu testów sprawnościowych uczniów. Minister sportu, Sławomir Nitras, ogłosił zmiany, a szefowa MEN, Barbara Nowacka, podkreśliła potrzebę modernizacji.

REKLAMA

Zmiany w maturach 2025 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zaproponowało uchylenie przepisów dotyczących składania wstępnych deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego. Zdaniem resortu, dwukrotne gromadzenie tych danych przez szkoły jest już nieuzasadnione. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie egzaminu maturalnego. Co to oznacza? 

Od 1 lipca 2024 r. zmiany w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy. Zmiany dotyczą również świadczenia Dobry Start

Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy została już podpisana przez Prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Na czym polegają zmiany w przyznawaniu świadczenia Dobry start i kiedy zaczną obowiązywać?

REKLAMA