REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gospodarka komunalna w regionach w 2010 r.- statystyki

REKLAMA

Główny Urząd Statystyczny opublikował raport Infrastruktura komunalna w 2010.

Jak wynika z informacji zgromadzonych przez GUS, w 2010 r. na terenach wiejskich przybyło ponad 5 tys. km nowej sieci kanalizacyjnej (przyrost o 10.1 proc.), w miastach niemal 2 tys. km (przyrost o 4,4 proc.). W tej kategorii przodują województwa podkarpackie, mazowieckie i pomorskie.

REKLAMA

68,5 proc. nieczystości odebrali w ubiegłym roku prywatni przedsiębiorcy (67,8 proc. w 2009 r.) , zaś 31,2 proc przez firmy z sektora publicznego (w 2009 r. 31,9 proc.), pozostałe 0.3 proc. odebrały jednostki mieszane – publiczno-prywatne.

Selektywną zbiórkę odpadów komunalnych prowadziło w ubiegłym roku 2369 gmin. 939 z nich gromadziło odpady biodegradowalne, zaś 1113 gmin zbierało zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny. We wszystkich powyższych kategoriach zaobserwowano tendencję rosnącą w porównaniu do statystyk z roku 2009 r. Tylko w 110 gminach nie prowadzono selektywnej zbiórki odpadów i liczba ta zmalała - w 2009 r. było to 147 gmin.

Udział odpadów zebranych selektywnie w ogólnej ilości zebranych odpadów komunalnych wzrósł z 7,8 proc. w roku 2009 do 8,6 proc. w 2010 r. W odpadach zbieranych w 2010 r. selektywnie:

- 25,1 proc. stanowiło szkło,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- 19,8 proc. to papier i tektura,

- 21,1 proc stanowiły odpady biodegradowalne,

- 14,4 proc. to tworzywa sztuczne.

Udział odpadów komunalnych umieszczonych na składowiskach spadł z 78,2 proc. w 2009 r. do 73,4 proc. w roku ubiegłym.

Pod koniec 2010 r. liczbę dzikich wysypisk określono na 3875 – jest to o 11 proc. mniej w stosunku do roku poprzedniego. W dalszym ciągu ponad połowa z nich zlokalizowana jest na obszarach wiejskich.

Pełna treść raportu "Infrastruktura komunalna w 2010 r." dostępna na stronie Głównego Urzędu Statystycznego>>

Czytaj także: Ustawa śmieciowa w opublikowana Dzienniku Ustaw>>

samorzad.infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA