| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Ustawa śmieciowa w opublikowana Dzienniku Ustaw

Ustawa śmieciowa w opublikowana Dzienniku Ustaw

Opublikowano długo oczekiwaną nowelizację ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach – tzw. ustawę śmieciową, która przekazuje gminom władztwo nad odpadami komunalnymi.

Nowe prawo zobowiązuje gminę do objęcia właścicieli nieruchomości położonych na jej terenie, systemem gospodarowania odpadami komunalnymi i do zorganizowania odbierania odpadów komunalnych od właścicieli zamieszkanych nieruchomości. Gmina będzie także nadzorować gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz odbieranie odpadów od właścicieli nieruchomości przez wyznaczone podmioty.

Ułatwieniem dla małych jednostek samorządu będzie możliwość realizacji ustawowych zadań wspólnie z sąsiadującymi gminami. Jest to o tyle istotne, że nowelizacja zobowiązuje gminy m.in. do stworzenia, utrzymania i eksploatacji regionalnych instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych. Wybór podmiotu odpowiedzialnego za budowę i funkcjonowanie instalacji odbędzie się z zastosowaniem procedury przetargowej, przepisów o partnerstwie publiczno-prywatnym lub zasad koncesjonowania.

Jednostki samorządu odpowiedzialne będą za selektywną zbiórkę odpadów, oraz osiągnięcie odpowiedniego poziomu recyklingu, oraz ograniczenie składowania odpadów ulegających biodegradacji. Na podstawie przepisów prawa unijnego ustawa „śmieciowa” wprowadziła odpowiednie pułapy pożądane do osiągnięcia w tym zakresie.

Czytaj także: Ustawa śmieciowa - analiza przepisów>>

I tak do dnia 31 grudnia 2020 r.:

- poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia następujących frakcji odpadów komunalnych: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła powinien wynieść co najmniej 50 proc. wagowo;

- poziom recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami innych niż niebezpieczne odpadów budowlanych i rozbiórkowych powinien wynieść co najmniej 70 proc. wagowo.

Gminy zostały zobowiązane do ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania:

- do dnia 16 lipca 2013 r. - do nie więcej niż 50 proc. wagowo całkowitej masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania,

- do dnia 16 lipca 2020 r. - do nie więcej niż 35 proc. wagowo całkowitej masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania

- w stosunku do masy tych odpadów wytworzonych w 1995 r.

Ustawa z dnia 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 152, Poz. 897)

Czytaj także: Są sprawdzone metody gospodarowania odpadami>>

Śmiecie zostały uporządkowane>>

samorzad.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

FC NIKMARK

Agencja Marketingowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »