Przetargi na odbiór odpadów – obowiązkiem gmin
REKLAMA
Ministerstwo Środowiska wydało interpretację, która rozwiała wątpliwości dotyczące organizowania przez gminy przetargów na odbiór odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości. Wątpliwości dotyczyły charakteru przetargu – czy zorganizowanie go jest obowiązkiem gmin czy też mogą one powierzać wykonywanie tego zadania własnym jednostkom budżetowym – brzmiało pytanie.
REKLAMA
REKLAMA
Resort środowiska wyjaśnił, iż ustawa z dnia 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 152, poz. 897) – zwana ustawą śmieciową zobowiązuje wójta, burmistrza, prezydenta miasta do wybrania podmiotu odbierającego odpady komunalne od właścicieli nieruchomości w drodze przetargu. Ustawa nie dopuszcza innego sposobu wyboru podmiotu świadczącego te usługi.
Jedyny przypadek w którym gmina może czasowo zlecić odbieranie odpadów z trybie z wolnej ręki określa art. 6f ustawy. Mianowicie w przypadku rozwiązania umowy na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości wójt, burmistrz lub prezydent miasta jest obowiązany niezwłocznie zorganizować przetarg. W celu zapewnienia odbierania odpadów komunalnych z terenu gminy, do czasu rozstrzygnięcia przetargu możliwe jest zlecenie usług w trybie zamówienia z wolnej ręki.
Za niezorganizowanie przetargu grozi kara od 10 000 do 50 000 zł - ostrzega resort.
Gminna jednostka organizacyjna będzie mogła odbierać odpady komunalne od właścicieli nieruchomości jedynie w przypadku, gdy zostanie wyłoniona w drodze przetargu. Co oznacza, że aby przystąpić do przetargu będzie musiała przekształcić się w spółkę prawa handlowego.
Interpretacja dostępna na stronie Ministerstwa Środowiska>>
REKLAMA
REKLAMA