Informacja publiczna do ponownego wykorzystania
REKLAMA
Każda informacja o sprawach publicznych stanowi informację publiczną i podlega udostępnieniu i ponownemu wykorzystywaniu na zasadach i w trybie określonych w obowiązujących od 29 grudnia br. przepisach ustawy z 16 września 2011 r. o zmianie ustawy o dostępie do informacji publicznej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 204, poz. 1195).
REKLAMA
Prawo do informacji publicznej podlegać będzie ograniczeniu ze względu na ochronę ważnego interesu gospodarczego państwa w zakresie i w czasie, w jakim udostępnienie informacji:
1) osłabiłoby zdolność negocjacyjną Skarbu Państwa w procesie gospodarowania jego mieniem albo zdolność negocjacyjną Polski w procesie zawierania umowy międzynarodowej lub podejmowania decyzji przez Radę Europejską lub Radę Unii Europejskiej,
2) utrudniłoby w sposób istotny ochronę interesów majątkowych Polski lub Skarbu Państwa w postępowaniu przed sądem, trybunałem lub innym organem orzekającym.
REKLAMA
Nie można, z zastrzeżeniami wymienionymi wyżej, ograniczać dostępu do informacji o sprawach rozstrzyganych w postępowaniu przed organami państwa, w szczególności w postępowaniu administracyjnym, karnym lub cywilnym, ze względu na ochronę interesu strony, jeżeli postępowanie dotyczy władz publicznych lub innych podmiotów wykonujących zadania publiczne albo osób pełniących funkcje publiczne – w zakresie tych zadań lub funkcji.
Nowe przepisy dotyczą również zasad ponownego wykorzystania informacji publicznej. I tak, wykorzystywanie np. przez osoby fizyczne, osoby prawne informacji publicznej lub każdej jej części, niezależnie od sposobu jej utrwalenia (w postaci papierowej, elektronicznej, dźwiękowej, wizualnej lub audiowizualnej), w celach komercyjnych lub niekomercyjnych, innych niż jej pierwotny publiczny cel wykorzystywania, stanowić będzie tzw. ponowne wykorzystywanie informacji publicznej. Informacje publiczne są udostępniane w celu ich ponownego wykorzystywania bezpłatnie.
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze(0)
Pokaż: