Rządowa aplikacja "schrony". Dowiedz się gdzie najbliższy schron!
REKLAMA
REKLAMA
Aplikacja - schrony
Wąsik, na konferencji, na której przedstawione zostały efekty inwentaryzacji schronów, zaznaczył, że ze strony opinii publicznej wielokrotnie padało pytanie o to, w jaki sposób obywatele mają się dowiedzieć, gdzie znaleźć schronienie.
"Straż Pożarna odpowiedziała na to pytanie, przygotowując aplikację. Ta aplikacja od dzisiaj będzie ogólnie dostępna na stronie PSP. Aplikacja, gdzie każdy może sprawdzić odpowiedni adres i znaleźć najbliższy swojego adresu schron, ukrycie albo miejsce doraźnego schronienia" - powiedział wiceszef MSWiA.
Aplikacja "SCHRONY" Znajdź miejsce doraźnego schronienia
W jego ocenie aplikacja jest dobrym, powszechnym narzędziem. "Można będzie od dziś z niej korzystać. Mam nadzieję, że takich potrzeb, oczywiście, nie będzie" - dodał.
REKLAMA
✔️ W #Warszawa wiceminister @WasikMaciej oraz komendant główny gen. brygadier @ABartkowiak_PSP biorą udział w konferencji prasowej dotyczącej inwentaryzacji budynków i obiektów budowlanych przeprowadzonej przez funkcjonariuszy @KGPSP. pic.twitter.com/F2GdDgJ2Vd
April 6, 2023
📹🎙️👨🚒Komendant główny PSP@ABartkowiak_PSP podczas konferencji w #KGPSP: Od dziś mamy uruchomioną aplikację https://t.co/k8G7BIuH81. Otrzymają Państwo z niej informację o tym, gdzie można się ukryć ale też jak szybko może tam dojechać jednostka PSP lub OSP. pic.twitter.com/g1ZkMCj81Y
April 6, 2023
Wąsik podkreślił, że inwentaryzacja trwała od października 2022 roku do lutego 2023 roku. "To było ogromne przedsięwzięcie, które prowadziła Państwowa Straż Pożarna. W tej inwentaryzacji wzięło udział ponad 13 tysięcy funkcjonariuszy Straży Pożarnej. 40 proc. formacji było zaangażowanych w różnym stopniu w te działania we wszystkich komendach PSP" - zaznaczył.
Schrony, ukrycia i miejsca doraźnego schronienia
Jak wyjaśnił, wszystkie budowle zostały podzielone na trzy kategorie: schrony, ukrycia (czyli schrony niehermetyczne) oraz miejsca doraźnego schronienia.
Wąsik zastrzegł, że inwentaryzacji poddane zostały wszystkie pomieszczenia należące do instytucji państwowych, samorządowych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, ale także te należące do podmiotów gospodarczych prowadzących działalności użyteczności publicznej. Inwentaryzacji nie podlegały - jak dodał - tego typu obiekty w budynkach prywatnych.
W Polsce w schronach jest ponad 300 tys. miejsc, w miejscach ukrycia może się schronić ponad 1,1 mln osób, a w miejscach doraźnego schronienia blisko 47 mln osób - powiedział komendant główny Państwowej Straży Pożarnej (PSP) gen. brygadier Andrzej Bartkowiak. Zaznaczył, że dla każdego obywatela jest przewidziane 1,5 metra kwadratowego, a wiele tych miejsc jest naprawdę w bardzo dobrym stanie.(PAP)
Autorzy: Agnieszka Ziemska, Bartłomiej Figaj, Aleksandra Kuźniar
REKLAMA
REKLAMA