REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Agencja Mienia Wojskowego: Więcej zadań, bez obowiązku ogłoszeń w prasie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Efektywniejszemu wypełnianiu zadań AMW ma służyć rozszerzenie katalogu zlecanych jej zadań
Źródło zewnętrzne

REKLAMA

REKLAMA

Więcej zadań, które MON może zlecać Agencji Mienia Wojskowego, dostosowanie do rynku nieruchomości, zniesienie obowiązku publikacji w prasie ogłoszeń o przetargach to niektóre z założeń przygotowywanego projektu nowelizacji ustawy o AMW.

Projekt nowelizacji, przygotowywany w MON, ma też wprowadzić zmiany porządkujące do ustawy o obronie Ojczyzny. Jak powiedziała rzeczniczka Agencji Małgorzata Weber, przygotowywane zmiany mają też rozwiać wątpliwości co do charakteru podejmowanych przez AMW działań w gospodarce nieruchomościami – dzięki zmianom Agencji nie będzie można traktować jako przedsiębiorcy, jak czyniły to niektóre gminy domagając się od AMW podatku od nieruchomości.

REKLAMA

REKLAMA

Efektywniejszemu wypełnianiu zadań Agencji ma służyć rozszerzenie katalogu zlecanych jej zadań, „w szczególności inwestycji w zakresie obiektów, które mogą być wykorzystane bezpośrednio na potrzeby sił zbrojnych”. Zmiany mają się też przysłużyć podniesieniu poziomu przygotowania obronnego społeczeństwa, dzięki udostępnieniu obiektów cywilom zainteresowanych np. uprawianiem strzelectwa czy szkoleniami.

Zakłada się, że uprawnione osoby – żołnierze zawodowi, którzy nabyli prawo do emerytury – zachowają prawo do upustu w cenie mieszkania w wysokości 95 procent. Dostosowany do sytuacji na rynku ma zostać sposób obliczania zryczałtowanych kosztów przygotowania lokali mieszkalnych do sprzedaży. Ma to wyeliminować sytuacje, w których Agencja pobiera koszty, które nie pokrywają jej wydatków.

AMW nie zapłaci podatku od nieruchomości

Wyłączenie prowadzenia działalności gospodarczej z katalogu zadań własnych Agencji ma rozwiać wątpliwości co do charakteru czynności podejmowanych przez Agencję. „To będzie oznaczało, że AMW nie będzie mogła być traktowana przez niektóre gminy jako przedsiębiorca, który posiadając, wynajmując lub sprzedając nieruchomości przekazane z wojska lub z innych służb mundurowych prowadzi w tym zakresie działalność gospodarczą” – wyjaśniła Weber. Interpretacja zadań Agencji jako działalności gospodarczej sprawiała, że próbowano ją obciążać podatkiem od nieruchomości. Z tego powodu Agencja jest zaangażowana w postępowania odwoławcze i sądowe z gminami, które absorbują jej pracowników i powodują koszty. Jak zaznaczyła rzeczniczka AMW, „nie było intencją ustawodawcy – w ustawie o AMW, która połączyła ją z Wojskową Agencja Mieszkaniową – by podmiot powstały z tej fuzji był traktowany jako prowadzący działalność gospodarczą w zakresie obrotu nieruchomościami”.

Jakie zadania staną przed AMW

Zgodnie z zakładanymi zmianami Agencja będzie mogła wykonywać zadania, takie jak:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • projektowanie, 
  • budowanie, 
  • nadzór autorski, 
  • przebudowy i remonty, 
  • dostawy,
  • usługi związane z inwestycjami

REKLAMA

przy pomocy tworzonych przez siebie spółek i towarzystw budownictwa społecznego. Ma to dotyczyć także usług wypoczynkowych, konferencji i szkoleń. Proponowane odstąpienie od przetargów w przypadku zleceń na rzecz AMW ma umożliwić spółkom powoływanym przez AMW uzyskanie dodatkowych przychodów ze zleceń spoza Agencji.

AMW będzie tez mogła pozyskiwać mieszkania budowane przez spółkę AMW TBS Kwatera, aby kwaterować w nich żołnierzy zawodowych. Przygotowywany projekt ma także spełniać zgłaszany przez kadrę postulat rozszerzenia katalogu osób uprawionych do odpłatnego zakwaterowania w internatach albo kwaterach internatowych.

AMW będzie mogła zakwaterować w internacie lub kwaterze internatowej żołnierza zajmującego lokal lub kwaterę w miejscowości innej niż miejsce pełnienia służby, pod warunkiem, że zaspokojone zostaną potrzeby żołnierzy uprawnionych do bezpłatnego kwatery w internacie.

Stabilność socjalna priorytetem

Stabilności socjalnej żołnierzy zawodowych i ich rodzin ma służyć ograniczenie podwyżek opłat za lokale mieszkalne zajmowane przez żołnierzy, emerytów i rencistów wojskowych, wdowy po żołnierzach, emerytach oraz dzieci żołnierzy. Przy ustalaniu współczynnika świadczenia mieszkaniowego będzie można uwzględnić szczególne znaczenie garnizonu dla obronności kraju. Żołnierzom uprawnionym do bezpłatnego zakwaterowania w internacie lub kwaterze internatowej nie będą naliczane opłaty za nadmetraż, jeżeli nie będzie lokalu zgodnego z przysługującymi im uprawnieniami. Uregulowana zostanie kwestia partycypacji AMW w kosztach budowy mieszkań przez towarzystwa budownictwa społecznego utworzone przez Agencję, jak AMW TBS Kwatera.

Lista zadań zlecanych Agencji ma się wydłużyć o zakup urządzeń powszechnego użytku i sprzętu specjalistycznego dla urzędu obsługującego szefa MON i jednostek organizacyjnych, które podlegają ministrowi lub są przezeń nadzorowane. Mogą to być np. wozy strażackie, ambulanse i pojazdy specjalne wykorzystywane w budownictwie, co autorzy uzasadniają rozbudową infrastruktury.

AMW będzie ogłaszać tylko w Internecie

Agencja nie będzie już musiała zamieszczać ogłoszeń o przetargach o sprzedaży mienia w prasie ogólnokrajowej lub lokalnej – wystarczą ogłoszenia w Internecie. Chodzi o zaoszczędzenie pieniędzy wydawanych na przetargi na takie inseraty – w ub.r. było to 325 tys. zł. Zaoszczędzone środki mają zasilać Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych i Fundusz Modernizacji Bezpieczeństwa Publicznego.

Agencja Mienia Wojskowego powstała w 1996 r. – wówczas weszła w życie ustawa o gospodarowaniu niektórymi składnikami mienia Skarbu Państwa oraz o Agencji Mienia Wojskowego. W 2015 r. do AMW przyłączono Wojskową Agencję Mieszkaniową.(PAP)

autor: Jakub Borowski

Oprac. Piotr T. Szymański
Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

REKLAMA

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA