REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Agencja Mienia Wojskowego: Więcej zadań, bez obowiązku ogłoszeń w prasie

Efektywniejszemu wypełnianiu zadań AMW ma służyć rozszerzenie katalogu zlecanych jej zadań
Źródło zewnętrzne

REKLAMA

REKLAMA

Więcej zadań, które MON może zlecać Agencji Mienia Wojskowego, dostosowanie do rynku nieruchomości, zniesienie obowiązku publikacji w prasie ogłoszeń o przetargach to niektóre z założeń przygotowywanego projektu nowelizacji ustawy o AMW.

Projekt nowelizacji, przygotowywany w MON, ma też wprowadzić zmiany porządkujące do ustawy o obronie Ojczyzny. Jak powiedziała rzeczniczka Agencji Małgorzata Weber, przygotowywane zmiany mają też rozwiać wątpliwości co do charakteru podejmowanych przez AMW działań w gospodarce nieruchomościami – dzięki zmianom Agencji nie będzie można traktować jako przedsiębiorcy, jak czyniły to niektóre gminy domagając się od AMW podatku od nieruchomości.

REKLAMA

REKLAMA

Efektywniejszemu wypełnianiu zadań Agencji ma służyć rozszerzenie katalogu zlecanych jej zadań, „w szczególności inwestycji w zakresie obiektów, które mogą być wykorzystane bezpośrednio na potrzeby sił zbrojnych”. Zmiany mają się też przysłużyć podniesieniu poziomu przygotowania obronnego społeczeństwa, dzięki udostępnieniu obiektów cywilom zainteresowanych np. uprawianiem strzelectwa czy szkoleniami.

Zakłada się, że uprawnione osoby – żołnierze zawodowi, którzy nabyli prawo do emerytury – zachowają prawo do upustu w cenie mieszkania w wysokości 95 procent. Dostosowany do sytuacji na rynku ma zostać sposób obliczania zryczałtowanych kosztów przygotowania lokali mieszkalnych do sprzedaży. Ma to wyeliminować sytuacje, w których Agencja pobiera koszty, które nie pokrywają jej wydatków.

AMW nie zapłaci podatku od nieruchomości

Wyłączenie prowadzenia działalności gospodarczej z katalogu zadań własnych Agencji ma rozwiać wątpliwości co do charakteru czynności podejmowanych przez Agencję. „To będzie oznaczało, że AMW nie będzie mogła być traktowana przez niektóre gminy jako przedsiębiorca, który posiadając, wynajmując lub sprzedając nieruchomości przekazane z wojska lub z innych służb mundurowych prowadzi w tym zakresie działalność gospodarczą” – wyjaśniła Weber. Interpretacja zadań Agencji jako działalności gospodarczej sprawiała, że próbowano ją obciążać podatkiem od nieruchomości. Z tego powodu Agencja jest zaangażowana w postępowania odwoławcze i sądowe z gminami, które absorbują jej pracowników i powodują koszty. Jak zaznaczyła rzeczniczka AMW, „nie było intencją ustawodawcy – w ustawie o AMW, która połączyła ją z Wojskową Agencja Mieszkaniową – by podmiot powstały z tej fuzji był traktowany jako prowadzący działalność gospodarczą w zakresie obrotu nieruchomościami”.

Jakie zadania staną przed AMW

Zgodnie z zakładanymi zmianami Agencja będzie mogła wykonywać zadania, takie jak:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • projektowanie, 
  • budowanie, 
  • nadzór autorski, 
  • przebudowy i remonty, 
  • dostawy,
  • usługi związane z inwestycjami

REKLAMA

przy pomocy tworzonych przez siebie spółek i towarzystw budownictwa społecznego. Ma to dotyczyć także usług wypoczynkowych, konferencji i szkoleń. Proponowane odstąpienie od przetargów w przypadku zleceń na rzecz AMW ma umożliwić spółkom powoływanym przez AMW uzyskanie dodatkowych przychodów ze zleceń spoza Agencji.

AMW będzie tez mogła pozyskiwać mieszkania budowane przez spółkę AMW TBS Kwatera, aby kwaterować w nich żołnierzy zawodowych. Przygotowywany projekt ma także spełniać zgłaszany przez kadrę postulat rozszerzenia katalogu osób uprawionych do odpłatnego zakwaterowania w internatach albo kwaterach internatowych.

AMW będzie mogła zakwaterować w internacie lub kwaterze internatowej żołnierza zajmującego lokal lub kwaterę w miejscowości innej niż miejsce pełnienia służby, pod warunkiem, że zaspokojone zostaną potrzeby żołnierzy uprawnionych do bezpłatnego kwatery w internacie.

Stabilność socjalna priorytetem

Stabilności socjalnej żołnierzy zawodowych i ich rodzin ma służyć ograniczenie podwyżek opłat za lokale mieszkalne zajmowane przez żołnierzy, emerytów i rencistów wojskowych, wdowy po żołnierzach, emerytach oraz dzieci żołnierzy. Przy ustalaniu współczynnika świadczenia mieszkaniowego będzie można uwzględnić szczególne znaczenie garnizonu dla obronności kraju. Żołnierzom uprawnionym do bezpłatnego zakwaterowania w internacie lub kwaterze internatowej nie będą naliczane opłaty za nadmetraż, jeżeli nie będzie lokalu zgodnego z przysługującymi im uprawnieniami. Uregulowana zostanie kwestia partycypacji AMW w kosztach budowy mieszkań przez towarzystwa budownictwa społecznego utworzone przez Agencję, jak AMW TBS Kwatera.

Lista zadań zlecanych Agencji ma się wydłużyć o zakup urządzeń powszechnego użytku i sprzętu specjalistycznego dla urzędu obsługującego szefa MON i jednostek organizacyjnych, które podlegają ministrowi lub są przezeń nadzorowane. Mogą to być np. wozy strażackie, ambulanse i pojazdy specjalne wykorzystywane w budownictwie, co autorzy uzasadniają rozbudową infrastruktury.

AMW będzie ogłaszać tylko w Internecie

Agencja nie będzie już musiała zamieszczać ogłoszeń o przetargach o sprzedaży mienia w prasie ogólnokrajowej lub lokalnej – wystarczą ogłoszenia w Internecie. Chodzi o zaoszczędzenie pieniędzy wydawanych na przetargi na takie inseraty – w ub.r. było to 325 tys. zł. Zaoszczędzone środki mają zasilać Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych i Fundusz Modernizacji Bezpieczeństwa Publicznego.

Agencja Mienia Wojskowego powstała w 1996 r. – wówczas weszła w życie ustawa o gospodarowaniu niektórymi składnikami mienia Skarbu Państwa oraz o Agencji Mienia Wojskowego. W 2015 r. do AMW przyłączono Wojskową Agencję Mieszkaniową.(PAP)

autor: Jakub Borowski

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostałeś wiadomość o ogromnych podwyżkach cen energii? Ministerstwo Klimatu wydało oświadczenie

W ostatnim czasie pojawiły się grafiki i posty w mediach społecznościowych, które wykorzystują wizerunki znanych osób i zawierają linki wyłudzające dane. Te fałszywe informacje sugerują, że można uniknąć ogromnych podwyżek cen energii. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że od 1 lipca 2024 r. obowiązuje ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. 

Uproszczenia dla rolników, którzy ubiegają się o płatności ekologiczne do powierzchni upraw paszowych już w 2025 r. Znamy szczegóły projektu

Pojawią się uproszczenia dla rolników, którzy ubiegają się o płatności ekologiczne do powierzchni upraw paszowych. Ministerstwo rolnictwo przygotowało projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty pomocy finansowej w formie płatności ekologicznych w ramach Planu Strategicznego dla wspólnej polityki rolnej na lata 2023–2027.

Prace nad planem ogólnym i strategią rozwoju Warszawy wyznaczą jej politykę przestrzenną na najbliższe 20 lat

Stołeczny Ratusz poinformował o rozpoczęciu prac nad strategią rozwoju Warszawy 2040+ oraz planem ogólnym miasta. Dokumenty muszą być gotowe do końca 2025 r.

Warszawa rozpoczęła prace nad planem ogólnym i strategią rozwoju określającymi nową politykę przestrzenną miasta

Wiceprezydent m.st. Warszawy Renata Kaznowska poinformowała, że już wkrótce rozpoczną się prace nad strategią rozwoju Warszawy 2040 oraz planem ogólnym. To dokumenty, które określą, w jakim kierunku powinna się rozwijać stolica przez najbliższe 20 lat.

REKLAMA

Podwyżki opłat o 100% (śmieci), 33% (woda), 40% (ścieki). Pokryją to zapowiedziane dziś przez D. Tuska podwyżki? [budżetówka, emeryci, renciści]

Podwyżka opłat za odbiór śmieci o 100% w Radomiu. Jest to niestety zapowiedź tego, co będzie się działo prawdopodobnie w całej Polsce. W przypadku wody podwyżka opłat, to 33%. A za ścieki 40%. W przyszłym roku budżetówka dostanie tylko 4,1 podwyżki a emeryci przeskoczą 7%. 

Wiemy, jak wyglądają etykiety dla aptek sprzedających pigułkę "dzień po"

Na stronie Naczelnej Izby Aptekarskiej dostępne są zatwierdzone projekty naklejek dla aptek biorących udział w pilotażowej sprzedaży pigułek antykoncepcyjnych. Główny Inspektorat Farmaceutyczny uznał, że takie informacje o aptekach nie naruszają zakazu reklamy obowiązującego w tych placówkach.

Kolejne zmiany dla uczniów w roku szkolnym 2024/25. Modernizacja testów sprawnościowych

Wtorkowa konferencja prasowa przyniosła ważne zapowiedzi dotyczące programu testów sprawnościowych uczniów. Minister sportu, Sławomir Nitras, ogłosił zmiany, a szefowa MEN, Barbara Nowacka, podkreśliła potrzebę modernizacji.

Zmiany w maturach 2025 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zaproponowało uchylenie przepisów dotyczących składania wstępnych deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego. Zdaniem resortu, dwukrotne gromadzenie tych danych przez szkoły jest już nieuzasadnione. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie egzaminu maturalnego. Co to oznacza? 

REKLAMA

Od 1 lipca 2024 r. zmiany w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy. Zmiany dotyczą również świadczenia Dobry Start

Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy została już podpisana przez Prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Na czym polegają zmiany w przyznawaniu świadczenia Dobry start i kiedy zaczną obowiązywać?

Asystenci międzykulturowi nowym zawodem w szkołach. Czy to oznacza nowy przedmiot w roku szkolnym 2024/25?

Wiceministra edukacji Joanna Mucha poinformowała o nowym projekcie, nad którym pracuje resort edukacji. Chodzi o dofinansowanie samorządom zatrudnienia asystentów międzykulturowych. 

REKLAMA