REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Agencja Mienia Wojskowego: Więcej zadań, bez obowiązku ogłoszeń w prasie

Efektywniejszemu wypełnianiu zadań AMW ma służyć rozszerzenie katalogu zlecanych jej zadań
Efektywniejszemu wypełnianiu zadań AMW ma służyć rozszerzenie katalogu zlecanych jej zadań
Źródło zewnętrzne

REKLAMA

REKLAMA

Więcej zadań, które MON może zlecać Agencji Mienia Wojskowego, dostosowanie do rynku nieruchomości, zniesienie obowiązku publikacji w prasie ogłoszeń o przetargach to niektóre z założeń przygotowywanego projektu nowelizacji ustawy o AMW.

Projekt nowelizacji, przygotowywany w MON, ma też wprowadzić zmiany porządkujące do ustawy o obronie Ojczyzny. Jak powiedziała rzeczniczka Agencji Małgorzata Weber, przygotowywane zmiany mają też rozwiać wątpliwości co do charakteru podejmowanych przez AMW działań w gospodarce nieruchomościami – dzięki zmianom Agencji nie będzie można traktować jako przedsiębiorcy, jak czyniły to niektóre gminy domagając się od AMW podatku od nieruchomości.

REKLAMA

REKLAMA

Efektywniejszemu wypełnianiu zadań Agencji ma służyć rozszerzenie katalogu zlecanych jej zadań, „w szczególności inwestycji w zakresie obiektów, które mogą być wykorzystane bezpośrednio na potrzeby sił zbrojnych”. Zmiany mają się też przysłużyć podniesieniu poziomu przygotowania obronnego społeczeństwa, dzięki udostępnieniu obiektów cywilom zainteresowanych np. uprawianiem strzelectwa czy szkoleniami.

Zakłada się, że uprawnione osoby – żołnierze zawodowi, którzy nabyli prawo do emerytury – zachowają prawo do upustu w cenie mieszkania w wysokości 95 procent. Dostosowany do sytuacji na rynku ma zostać sposób obliczania zryczałtowanych kosztów przygotowania lokali mieszkalnych do sprzedaży. Ma to wyeliminować sytuacje, w których Agencja pobiera koszty, które nie pokrywają jej wydatków.

AMW nie zapłaci podatku od nieruchomości

Wyłączenie prowadzenia działalności gospodarczej z katalogu zadań własnych Agencji ma rozwiać wątpliwości co do charakteru czynności podejmowanych przez Agencję. „To będzie oznaczało, że AMW nie będzie mogła być traktowana przez niektóre gminy jako przedsiębiorca, który posiadając, wynajmując lub sprzedając nieruchomości przekazane z wojska lub z innych służb mundurowych prowadzi w tym zakresie działalność gospodarczą” – wyjaśniła Weber. Interpretacja zadań Agencji jako działalności gospodarczej sprawiała, że próbowano ją obciążać podatkiem od nieruchomości. Z tego powodu Agencja jest zaangażowana w postępowania odwoławcze i sądowe z gminami, które absorbują jej pracowników i powodują koszty. Jak zaznaczyła rzeczniczka AMW, „nie było intencją ustawodawcy – w ustawie o AMW, która połączyła ją z Wojskową Agencja Mieszkaniową – by podmiot powstały z tej fuzji był traktowany jako prowadzący działalność gospodarczą w zakresie obrotu nieruchomościami”.

Jakie zadania staną przed AMW

Zgodnie z zakładanymi zmianami Agencja będzie mogła wykonywać zadania, takie jak:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • projektowanie, 
 • budowanie, 
 • nadzór autorski, 
 • przebudowy i remonty, 
 • dostawy,
 • usługi związane z inwestycjami

REKLAMA

przy pomocy tworzonych przez siebie spółek i towarzystw budownictwa społecznego. Ma to dotyczyć także usług wypoczynkowych, konferencji i szkoleń. Proponowane odstąpienie od przetargów w przypadku zleceń na rzecz AMW ma umożliwić spółkom powoływanym przez AMW uzyskanie dodatkowych przychodów ze zleceń spoza Agencji.

AMW będzie tez mogła pozyskiwać mieszkania budowane przez spółkę AMW TBS Kwatera, aby kwaterować w nich żołnierzy zawodowych. Przygotowywany projekt ma także spełniać zgłaszany przez kadrę postulat rozszerzenia katalogu osób uprawionych do odpłatnego zakwaterowania w internatach albo kwaterach internatowych.

AMW będzie mogła zakwaterować w internacie lub kwaterze internatowej żołnierza zajmującego lokal lub kwaterę w miejscowości innej niż miejsce pełnienia służby, pod warunkiem, że zaspokojone zostaną potrzeby żołnierzy uprawnionych do bezpłatnego kwatery w internacie.

Stabilność socjalna priorytetem

Stabilności socjalnej żołnierzy zawodowych i ich rodzin ma służyć ograniczenie podwyżek opłat za lokale mieszkalne zajmowane przez żołnierzy, emerytów i rencistów wojskowych, wdowy po żołnierzach, emerytach oraz dzieci żołnierzy. Przy ustalaniu współczynnika świadczenia mieszkaniowego będzie można uwzględnić szczególne znaczenie garnizonu dla obronności kraju. Żołnierzom uprawnionym do bezpłatnego zakwaterowania w internacie lub kwaterze internatowej nie będą naliczane opłaty za nadmetraż, jeżeli nie będzie lokalu zgodnego z przysługującymi im uprawnieniami. Uregulowana zostanie kwestia partycypacji AMW w kosztach budowy mieszkań przez towarzystwa budownictwa społecznego utworzone przez Agencję, jak AMW TBS Kwatera.

Lista zadań zlecanych Agencji ma się wydłużyć o zakup urządzeń powszechnego użytku i sprzętu specjalistycznego dla urzędu obsługującego szefa MON i jednostek organizacyjnych, które podlegają ministrowi lub są przezeń nadzorowane. Mogą to być np. wozy strażackie, ambulanse i pojazdy specjalne wykorzystywane w budownictwie, co autorzy uzasadniają rozbudową infrastruktury.

AMW będzie ogłaszać tylko w Internecie

Agencja nie będzie już musiała zamieszczać ogłoszeń o przetargach o sprzedaży mienia w prasie ogólnokrajowej lub lokalnej – wystarczą ogłoszenia w Internecie. Chodzi o zaoszczędzenie pieniędzy wydawanych na przetargi na takie inseraty – w ub.r. było to 325 tys. zł. Zaoszczędzone środki mają zasilać Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych i Fundusz Modernizacji Bezpieczeństwa Publicznego.

Agencja Mienia Wojskowego powstała w 1996 r. – wówczas weszła w życie ustawa o gospodarowaniu niektórymi składnikami mienia Skarbu Państwa oraz o Agencji Mienia Wojskowego. W 2015 r. do AMW przyłączono Wojskową Agencję Mieszkaniową.(PAP)

autor: Jakub Borowski

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  Co to jest transport sanitarny? Dla kogo jest bezpłatny?

  Pacjent, który nie może się samodzielnie poruszać, a chce udać się do przychodni lub szpitala, może skorzystać z transportu sanitarnego. Jak to się odbywa?

  Podwyżki o 30%-33% z kłopotem dla nauczycieli. Samorządy chcą pieniędzy na dodatki. MEN wyda interpretację?

  Samorządowcy pytają ministerstwo edukacji o zasady wypłaty wyrównań dla nauczycieli. Czy min. edukacji Barbara Nowacka wyjaśni zasady postępowania?

  REKLAMA

  Wywiad Ukrainy: Rosja nasila operację dezinformacyjną Majdan-3; punkt kulminacyjny w marcu-maju 2024 roku

  Rosja nasila operację informacyjną Majdan-3 w celu wywołania konfliktów wewnętrznych w Ukrainie oraz krajach ją popierających, by następnie uderzyć i pokonać wojska ukraińskie na wschodzie – ostrzegł prezydencki komitet ds. wywiadu w Kijowie.

  Znasz portal Diety NFZ? Korzysta z niego już prawie 870 tys. osób

  Portal diety.nfz.gov.pl to baza bezpłatnych przepisów na zdrowe i proste w przygotowaniu dania do samodzielnego przygotowania. Narodowy Fundusz Zdrowia podał, że z planów żywieniowych korzysta już blisko 870 tys. osób. 

  Min. rolnictwa Cz. Siekierski: Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane

  Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski w dniu 27 lutego 2024 r. w czasie posiedzenia unijnej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH), powiedział: – Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane. Komisja Europejska musi zrozumieć protestujących rolników. Rolnicy mówią: nic o nas, bez nas. List przewodniczącego Norberta Linsa pokazuje, że Parlament Europejski też oczekuje szybkich działań.

  Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

  Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

  REKLAMA

  Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

  Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

  KPO 2024. Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy? Ekspert: 43 inwestycje i ich refinansowanie zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

  Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

  REKLAMA