REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MRiRW: Rolniku sprzedaj pszenicę do 15 czerwca i odbierz 2200 zł/tona dopłaty

MRiRW: Rolniku sprzedaj zboże do 15 czerwca i odbierz 2200 zł/tona dopłaty
MRiRW: Rolniku sprzedaj zboże do 15 czerwca i odbierz 2200 zł/tona dopłaty
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

MRiRW: sprzedając zboże do 15 czerwca rolnik może otrzymać dopłatę.

Sprzedając do 15 czerwca zboża m.in. pszenicę, kukurydzę, żyto oraz rzepak i rzepik rolnik może otrzymać dopłatę - przypomina resort rolnictwa. Dodano, że wnioski należy złożyć do końca czerwca.

REKLAMA

Rolnik do 15 czerwca może dostać 2200 zł dopłaty do tony pszenicy

Ministerstwo we wtorek na swojej stronie internetowej zwróciło uwagę, że warto opróżnić magazyny, ponieważ sprzedając pszenicę, pozostałe zboża (kukurydzę, jęczmień, pszenżyto, żyto, owies, mieszanki zbożowe, grykę) oraz rzepak i rzepik do 15 czerwca, rolnik może otrzymać dopłatę. "Do pszenicy jest to 2200 zł/ha" - podkreślono.

W przypadku kukurydzy, jęczmienia, pszenżyta, żyta, owsa, mieszanek zbożowych, gryki oraz za rzepaku i rzepiku, dopłaty będą zróżnicowane w zależności od regionu i odległości od wschodniej granicy.

Ministerstwo przypomniało, że aby otrzymać dopłatę trzeba: sprzedać zboże do 15 czerwca, wziąć fakturę VAT lub VAT RR za sprzedane zboże, a także złożyć wniosek w biurze powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) w terminie 1-30 czerwca 2023 r.

Min. Telus: skup zboża nie przebiega tak, jak byśmy chcieli; czekamy, by rolnicy sprzedawali zboże

REKLAMA

Czekamy, by rolnicy sprzedawali zboże. Skup nie idzie tak, jak byśmy chcieli. Żeby opróżnić spichlerze do żniw rolnicy muszą zdecydować się na sprzedaż - powiedział we wtorek w rozmowie z PAP.PL minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Robert Telus został zapytany we wtorek przez PAP.PL o rozbieżności w danych dotyczących poziomu początkowej nadwyżki zboża w Polsce. Liczby, na które powołuje się rząd wskazują na ok. 3,5 miliona ton. Opozycja mówi o nawet kilkunastu milionach ton. Szef resortu rolnictwa zapewnił, że informacje podane przez rząd są właściwe.

"Przeprowadziliśmy badanie szacunkowe, dzwoniliśmy dwa dni temu przez ARiMR-y wyrywkowo do rolników, żeby dowiedzieć się jak sytuacja zmieniła się od pierwszego monitoringu. Wtedy wynikało, że u rolników jest ok. 3,5 miliona ton (zboża - PAP). Dziś wynika, że ok. 40 procent zostało sprzedane, więc teraz u rolników jest ok. 2,5 do 2,7 miliona ton" - powiedział szef resortu rolnictwa. Podkreślił także, że aby opróżnić spichlerze do żniw rolnicy muszą zdecydować się na sprzedaż zboża, jednak - jak podkreślił - skup nie osiągnął nadal skali oczekiwanej przez resort rolnictwa.

"W spółce Elewarr powierzchnia magazynowa jeszcze jest. RARS ogłosił skup i on też nie idzie tak, jakbyśmy chcieli. To jest pytanie, czy rolnicy nie mają zboża, czy trzymają je na własne potrzeby, czy nie chcą go sprzedawać" - dodał.

"Czekamy, by rolnicy sprzedawali zboże. To teraz najważniejsza rzecz" - zaznaczył.

REKLAMA

Ministerstwo Rolnictwa zapowiedziało w poniedziałek dofinansowanie dla rolników na budowę infrastruktury do przechowywania płodów rolnych. Chodzi m.in. o dofinansowanie budowy silosów. Refundacja jest zależna od wieku. Rolnik będzie mógł uzyskać refundację 60 proc. albo połowy kosztów budowy silosów. Te kwoty nie będą jednak większe niż 60 tysięcy złotych w przypadku młodych gospodarzy i 50 tysięcy złotych w przypadku pozostałych wnioskodawców. Nabór wniosków o dofinansowanie ma ruszyć na początku czerwca.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus zapytany przez PAP.PL, czy poza dopłatami dla rolników rząd planuje działania zmierzające do budowy nowych silosów powiedział, że "na tę chwilę nie ma takich planów". "Gdybyśmy mieli to robić, to przez spółkę (skarbu państwa - PAP) - dodał.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Rejestracja spółki z o.o.
    2023-05-18 15:48:00
    Zakładanie własnej działalności z pomocą ekspertów - zapraszamy do kontaktu! rejestracja-spolki-zoo pl
    0
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
33,5 mld euro na inwestycje w polskich regionach w latach 2021–2027. Trwa Europejski Kongres Samorządów (komunikat MFiPR)

Samorządy mają do dyspozycji na lata 2021–2027 kwotę 33,5 mld euro, co jest olbrzymim wsparciem inwestycji w polskich regionach. Trwa spotkanie przedstawicieli samorządów z udziałem wiceministra Protasa.

W powietrzu nad Rzymem krążą... narkotyki

W powietrzu nad Wiecznym Miastem krąży już nie tylko smog. Eksperci włoskiego Komitetu Badań Naukowych stwierdzili duże stężenie kokainy i innych narkotyków. W ciągu dekady zawartość wzrosła aż o 60 procent!

Jakie są zasady refundacji leków? Kto może wypisać receptę?

Koszty leczenia bywają naprawdę wysokie. Wiedzą o tym zwłaszcza pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe i wymagający stałego przyjmowania leków. Zmniejszenie kosztów kuracji, miedzy innymi poprzez refundację leków, to jedno z kluczowych zadań ministra zdrowia. Kiedy możliwa jest refundacja leków?

Podwyżki dla strażaków PSP 2024 - przeciętnie więcej o 1472 zł miesięcznie. Nowa tabela grup uposażenia zasadniczego. Zmiany w tabelach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia strażaków PSP o 20%. Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie strażaka PSP wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1472 zł.

REKLAMA

Podwyżki w Policji 2024. Nowa tabela dodatku za stopień. [projekt rozporządzenia] Przeciętne miesięczne uposażenie (z nagrodą roczną) wzrasta o 1472 zł od 1 stycznia

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia policjantów o 20% tj. o 1.359 zł od 1 stycznia 2024 r. w zakresie wzrostu uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym, poprzez ustanowienie nowych stawek dodatku za stopień.  Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie policjanta wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1.472 zł.

Wybory samorządowe. 4 marca 2024 r. ostatnim dniem na zgłaszanie list kandydatów na radnych

W tegorocznych wyborach samorządowych komitety wyborcze mogą zgłaszać listy kandydatów na radnych tylko do godz. 16 w poniedziałek.

Helikopter z odbiornikiem pasywnym szukają surowców krytycznych na Suwalszczyźnie. Co to są surowce krytyczne?

Od 1 marca 2024 r. na terenie kilku gmin na Suwalszczyźnie rozpoczęły się poszukiwania złóż surowców krytycznych ze skał magmowych. Badania z wykorzystaniem helikoptera potrwają około dwóch tygodni – poinformował PAP Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.

Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

REKLAMA

Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

REKLAMA