REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Częstochowa: samorząd chce dostosować liczbę szkół do liczby uczniów

REKLAMA

Dostosowania liczby szkół do liczby uczniów w celu racjonalizacji wydatków na oświatę chce Urząd Miasta w Częstochowie, który przedstawił propozycje reorganizacji sieci szkół w mieście.

Naczelnik wydziału edukacji Ryszard Stefaniak powiedział, że w porównaniu do czerwca, we wrześniu we wszystkich częstochowskich szkołach ubyło 2129 uczniów.

REKLAMA

W kilku szkołach podstawowych są klasy, w których liczba dzieci waha się od 7 do 12, dlatego Urząd Miasta przedstawił projekt likwidacji trzech szkół podstawowych, w stosunku do jednej szkoły proponują ograniczenie naboru do klas 1-3.

REKLAMA

Kilkanaście szkół czeka także przekształcenia związane z połączeniem dwóch placówek w jedną, np. połączenia dwóch gimnazjów w jedno (po połączeniu nowe gimnazjum miałoby liczyć 15 klas), lub stworzenia kilku zespołów szkolno-przedszkolnych i zespołów szkół z połączenia szkół podstawowych i gimnazjów. Łączenia będą się wiązały z likwidacją kilku dyrekcji szkół, zwłaszcza w tych budynkach, gdzie mieszczą się dwie szkoły i dwie dyrekcje.

Niż demograficzny nie ominął także szkół ponadgimnazjalnych. Stefaniak dodał, że niemałym wyzwaniem dla miasta jest utrzymanie 15 liceów ogólnokształcących, które każdego roku mogłyby pomieścić wszystkich absolwentów gimnazjów, "jeśliby tylko tego chcieli". Dlatego proponują nie organizować naboru do klasy pierwszej w czterech z nich, które znajdują się w zespołach szkół. Łączenia szkół planowane są także w przypadku kilku szkół zawodowych o podobnym profilu kształcenia.

"Musimy racjonalizować wydatki w oświacie, ponieważ są przypadki, kiedy budynki szkolne stoją w połowie puste" - tłumaczył PAP rzecznik prasowy Urzędu Miasta, Włodzimierz Tutaj. Dodał, że ok. 100 mln zł rocznie dopłacają do subwencji oświatowej. Suma ta stanowi 10 proc. wszystkich wydatków z budżetu miasta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W planach znalazło się także: połączenie czterech przychodni psychologiczno-pedagogicznych w jedną placówkę, ograniczenie liczby miejsc w internatach przeznaczonych dla młodzieży (110 miejsc na ok. 500 jest niewykorzystanych) poprzez utworzenie miejskiej bursy oraz utworzenie w mieście Zespołu Obsługi Finansów jako jednostki budżetowej prowadzącej obsługę finansowo-księgową przedszkoli, szkół specjalnych i ośrodków szkolno-wychowawczych, w celu usprawnienia zarządzania finansami. W przyszłości biuro miałoby przejąć zarządzanie pieniędzmi we wszystkich szkołach.

Jak poinformowało biuro prasowe urzędu "ideą tych zmian jest też uporządkowanie systemu oświaty w mieście, zmniejszenie kosztów administracyjnych funkcjonowania szkół i wypracowanie rozwiązań, mających na celu poprawę warunków i poziomu kształcenia dzieci i młodzieży".

Celem planu zmian, przygotowanego przez wydział edukacji, jest "racjonalizacja miejskich wydatków oświatowych i przystosowanie sieci szkół do obecnej liczby uczniów i prognoz na najbliższe lata w tym zakresie".

W przypadku wszystkich planowanych zmian w sieci szkolnej związanych z łączeniem, likwidacją, zmianą siedziby czy tworzeniem nowych jednostek niezbędna jest procedura konsultacyjno-opiniodawcza i stosowne uchwały Rady Miasta.

Urząd Miasta w Częstochowie szacuje, że w 2012 roku dopłacą do oświaty 96 mln zł. Częstochowski samorząd zarządza 136. jednostkami oświatowymi, w których uczy się ponad 28 tys. uczniów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Min. B. Nowacka wyklucza powrót WOS do szkół. Co z utratą u nauczycieli pracy albo godzin pracy?

Min. B. Nowacka Nowacka wypowiedziała się o pomyśle ZNP o przywróceniu WOS na rok szkolny 2024/2025. Krótko stwierdziła: To byłby chaos.

Wniosek o bon energetyczny będą przyjmowały gminy do 31 października 2024 r. Sprawdź, czy przysługuje Ci nowe świadczenie!

Bon energetyczny jako nowe świadczenie pieniężne ma być przyznawany na wniosek beneficjenta złożony do końca października 2024 r. Obsługą bonu będą zajmowały się gminy i to tam należy kierować swoje kroki, by przejść całą procedurę. Szczegóły dotyczące składania wniosku zawiera ustawa, która właśnie ujrzała światło dzienne. Sprawdź, czy bon energetyczny jest dla Ciebie!

Kto się załapie na bon energetyczny 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są dość niskie

Wysokość świadczenia w postaci bonu energetycznego będzie zależna m.in. od osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już od lipca 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo dla lepiej zarabiających.

Ostrzeżenie dla Polaków podróżujących do Iranu. MSZ wydało ważny komunikat

Ze względu na rosnące napięcia między Iranem a Izraelem oraz ryzyko działań zbrojnych, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie odradza podróże do Iranu. Polscy obywatele, którzy aktualnie przebywają w Iranie, powinni jak najszybciej opuścić ten kraj.

REKLAMA

Ponad 27 mln zł dofinansowania na zajęcia sportowe dla osób z niepełnosprawnościami. Nabór wniosków rozstrzygnięty

Minister Sportu i Turystyki rozstrzygnął nabór wniosków na realizację Programu Upowszechniania Sportu Osób Niepełnosprawnych w 2024 r. Dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej wynosi 27 026 000 zł.

Nowa Strategia Cyberbezpieczeństwa Polski na lata 2024-2029. "Wkrótce zostaną zaprezentowane szczegóły"

Wiceminister cyfryzacji, Paweł Olszewski, zapowiedział w piątek, że szczegóły nowej Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2024-2029 zostaną wkrótce zaprezentowane.

Zakaz reklamy fast foodów na bilboardach. Powód: plaga otyłości. Kiedy w Polsce takie przepisy? Czego nie można reklamować już teraz?

Otyłość to problem coraz większej liczby nastolatków. Głównie z tego powodu lokalni politycy w Anglii zakazują reklamowania produktów wysokoprzetworzonych na billboardach. Ogólnokrajowych czy ogólnoeuropejskich zasad regulujących tę kwestię nie należy się spodziewać, ale eksperci podkreślają, że ten sam nośnik można wykorzystać do kampanii pro-zdrowotnej. 

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

REKLAMA

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

REKLAMA